۴ هزار و ۱۷۲ گیکاوات متوسط تولید برق سد کارون ۳ در سال

|
0 دیدگاه

سد برق آبی کارون ۳ با تولید متوسط انرژی ۴ هزار و ۱۷۲ گیگاوات ساعت در سال یکی از اصلی ترین سدهای برق آبی کشور به حساب می‌آید که در نیمه نخست سال هزار و ۹۸ گیگاوات ساعت برق تولید کرده است.

سدهای برق آبی یکی از انواع نیروگاه های تولید برق است که هم اکنون ۱۲ درصد از تولید برق سراسری را بر عهده دارد.نیروگاه هایی که وظیفه اصلی آن تولید برق و ورود آن به مدار سراسری در زمان پیک مصرف است.

سد کارون ۳ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سدهای برق آبی ایران در محدوده جنوب غربی ایران و در شهرستان ایذه با هدف کنترل سیلاب‌های فصلی رودخانه کارون،  تولید انرژی برق‌آبی و تنظیم آب برای مصارف شرب و کشاورزی در ناحیه همجوار واقع شده است.

از زمان آبگیری این سد تاکنون بیش از ۸ سیلاب با دبی بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه توسط این سد مهار شده است.

فربد استیری مدیر مرکز نیروگاه برق آبی در خصوص حجم مفید آب سد کارون ۳ جهت تولید انرژی گفت: در انتهای سال آبی گذشته و ابتدای پاییز امسال حجم آب ۵۵ هزار و ۸۰۷ میلیون متر مکعب بوده است.

وی در ادامه به تولید انرژی سالیانه سد کارون ۳ اشاره و افزود: متوسط تولید این نیروگاه ۴ هزار و ۱۷۲ گیگاوات ساعت است که در سال گذشته به دلیل بحران آب ۲ هزار و ۱۵۱ گیگاوات تولید داشته و این رقم در شش ماهه نخست امسال به هزار و ۹۸ گیگاوات ساعت رسیده است.

مدیر مرکز نیروگاه برق آبی در ادامه به بحران آب در کشور و تاثیر آن در عملکرد سدهای برق آبی اشاره و بیان کرد: میزان انرژی تولید شده بر اساس مصارف شرب، کشاورزی و صنعت در پایین دست سد تنظیم می شود که در سال های کم بارش به طور قطع در میزان آب رها سازی شده و تولید برق آن تاثیرگذار است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.