۵۰ طرح بزرگ ملی؛ ۲۳۰هزار مورد اشتغال‌زایی

|
0 دیدگاه

به گفته مشاور وزیر صنعت، برخی برندهای مهم جهانی به ایران آمده‌اند و با کارگر ایرانی تولید و صادر می‌کنند، ازجمله دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی که کارخانه ecco و دانیلی در جلفا راه‌اندازی شده‌اند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان امسال ۵۰ طرح بزرگ ملی در کشور راه اندازی می شود و ۲۳۰ هزار شغل ایجاد می کند.

بهروز ریاحی با بیان این‌که ۷۷هزار واحد تولیدی صنعتی و ۱۱۴ هزار طرح نیمه تمام صنعتی در کشور داریم، اظهار داشت: نزدیک به ۶هزار طرح نیمه‌تمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت و ۴۰۰ هزار شغل، تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد که کار اجرایی در چهار هزار و ۵۰۰ طرح به پایان رسیده است و تا پایان سال یک هزار و ۵۰۰ طرح دیگر به این فهرست اضافه می‌شود.

وی تخصیص ۱۶۰هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات رونق اقتصادی و تولید را دلیل بهبود نسبی وضع اقتصادی کشور پس از رکود طولانی عنوان کرد و گفت: این اعتبارات برای راه‌اندازی ۷هزار و ۵۰۰ واحد کوچک و متوسط در نظر گرفته شده بود که ۱۰۲ هزار میلیارد ریال تزریق شد و بیش از پنج هزار واحد به چرخه تولید برگشتند.

ریاحی افزود: همچنین راه اندازی ۵۰ واحد صنعتی بزرگ مانند طرح آنتیموان در زاهدان را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به رشد منفی صنعت در سال ۱۳۹۴ (منهای ۵٫۸ درصد) پیش بینی کرد رشد این بخش امسال به سه درصد برسد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: ۱۰۳ خوشه صنعتی در زمینه زعفران، خرما، فرش، صنایع معدنی و فلزی داریم که با توجه به برنامه ارتقای خوشه‌های صنعتی، پیش‌بینی می‌شود شمار خوشه‌ها تا پایان سال به ۱۶۰ مورد برسد. همچنین صنایع دانش بنیان، صنایع هایتک در هوا و فضا، بایو و نانو و… احیا شده است.

وی ادامه داد: همچنین در دولت یازدهم احیای ۸۸ واحد نساجی را در دستور قرار دادیم. شرکت فراگیر بافت بلوچ که در دولت پیش به بانک مسکن واگذار شده بود دوباره به وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشت. همین اتفاق برای کارخانه واگن سازی پارس افتاد.

ریاحی اضافه کرد: بافت آزادی، صنعت نساجی قائمشهر و صنعت نساجی لرستان به طور تقریبب به چرخه تولید برگردانده شد.

وی همجنین گفت: برای احیای صنایع پوشاک، کیف، کفش و عطر حرکت آغاز شده که «طرح تکاپو» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این اقدام هاست.

به گفته مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، این صنایع باید با کمک بخش های دولتی و خصوصی رونق گیرد.

وی افزود: همچنین برخی برندهای مهم جهانی به ایران آمده اند و با کارگر ایرانی تولید و صادر می‌کنند. از جمله این برندها می توان به دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی اشاره کرد که کارخانه تولید ecco و دانیلی در جلفا راه اندازی شده است و با برند خودشان تولید می کنند.

ریاحی ادامه داد: امسال سه نمایشگاه بین المللی پوشاک در تهران، اصفهان و شیراز برگزار شد تا بتوان صنعت پوشاک را بیشتر در کشور معرفی کرد.

وی همچنین اظهار داشت: برای شناسایی مزیت های صنعتی باید آمایش سرزمین صورت گیرد که در برخی استان ها همچنان ادامه دارد.

به گفته مشاور وزیر صنعت، ژئوفیزیک هوایی مناطق مرزی به طور کامل پایان یافته و ۸۸ هزار کیلومتر نقشه برداری هوایی در مقیاس یکصد هزارم و یک ۲۵هزارم در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام شده است.

وی گفت: با آمایش سرزمین و مشخص شدن مزیت‌های هر استان سرمایه‌داران می‌دانند در چه مناطقی ما مزیت داریم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.