۷۱ حلقه چاه غیرمجاز در جنوب خراسان رضوی مسدود شد

|
0 دیدگاه

رئیس اداره امور منابع آب گناباد و بجستان از مسدود شدن ۷۱ حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای امسال تاکنون در سه شهرستان گناباد، بجستان و مه ولات خبر داد.

احمد تمامگر افزود: با مسدود شدن این چاهها از برداشت غیرمجاز ۶۹۲ هزار و ۶۷۸ مترمکعب آب جلوگیری شد.
وی ادامه داد: از این تعداد ۶۱ چاه با حجم ۶۰۰ هزار و ۶۹۸ مترمکعب در شهرستان بجستان، ۹ حلقه چاه با حجم برداشت ۸۲ هزار و ۷۸۲ مترمکعب در شهرستان مه ولات و یک حلقه چاه با حجم برداشت ۹ هزار و ۱۹۸ متر مکعب در شهرستان گناباد مسدود شد.
رئیس اداره امور منابع آب گناباد و بجستان گفت: با وجود پایش بهره برداری از چاهها با کنتورهای ححمی هوشمند به علت بیلان منفی دشتها و کمبود شدید بارندگی و تغذیه نامناسبت این دشتها همچنان افت سطح آب و پیشروی جبهه آب شور از کویر به سمت مرکز دشتهای جنوب خراسان رضوی ادامه دارد.
وی افزود: چندین قنات در گناباد از جمله قنات قصبه، خشویی و علی آباد با مجموع آبدهی ۲۵۰ لیتر در ثانیه با الگوی کشت نامناسبت و سنتی کمترین بهره وری را برای کشاورزان داشته و موجب هدر رفتن آب شده است.
او گفت :برای کنترل بهره برداری از منابع آبهای زیرزمینی از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاههای کشاورزی نصب و بهره برداری از آن از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است.
حوزه آبریز دشتهای شهرستانهای گناباد و بجستان شامل دشتهای بیمرغ، بجستان – یونسی، گیسور و گناباد دارای ۲۱۰۶ چاه آب کشاورزی، قنات و چشمه است.
همچنین شهرستان مه ولات و بخشهایی از شهرستانهای رشتخوار و خواف زیرپوشش حوزه آبریز و منابع آب گناباد و بجستان قرار دارند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.