آخرین عرشه فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی نصب شد

|
0 دیدگاه

 آخرین عرشه فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی با وزن دو هزار و ٣٠٠ تن، بامداد امروز در موقعیت مخزن سکوی ١٧بی با موفقیت و بدون حادثه نصب شد.

حسن بویری، مجری طرح توسعه فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: این عرشه از ماه گذشته آمادگی کامل به منظور نصب را داشت، اما به دلیل شرایط ناپایدار جوی و اهمیت رعایت الزامات ایمنی و توجه شاخص های استانداردسازی مراحل لیفت و نصب، به محض دریافت گزارش وضعیت پایدار دریا و سرعت و جهت باد، این عملیات بامداد امروز انجام شده است.
وی اضافه کرد: نصب این عرشه با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب معادل ١٤،٥ میلیون متر مکعب توسط شناور اچ ال ۵۰۰۰ شرکت صنعتی دریایی ایران ( صدرا) انجام گرفت.
مجری فازهای های ١٧و١٨ پارس جنوبی ادامه داد: عملیات بلند کردن از روی شناور و نصب این عرشه روی جکت (پایه سکو دریایی)، به دلیل زمان نصب، با چراغ های روشن صورت گرفت که در نوع خود متمایز است.
بویری با اشاره به آغاز فعالیت های هوک آپ ( یکپارچه سازی چاه با سکو و اتصالات) و اتصالات سکوی ١٧بی در مورد زمان راه اندازی این سکو گفت: سکوی ١٧ بی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و فازهای ١٧و١٨ در بخش فراساحل و پالایشگاه خشکی با ظرفیت طراحی شده به بهره برداری کامل خواهد رسید.
مجری فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی افزود: سکوی ١٧بی همچون دیگر سکوی اقماری این طرح (١٨بی) توسط متخصصان توانمند ایرانی در یارد صنعتی ایزوایکو در بندرعباس ساخته شده است.
شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای طرح های میدان مشترک پارس جنوبی به نمایندگی از وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، بر اجرای این پروژه نظارت داشته است.
هم اکنون باتوجه به بهره برداری از سکوی اقماری ١٨بی، مجموع تولیدات بخش فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی به ٤٣ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.
با بهره برداری از سکوی ١٧بی، تولید گاز این فاز از حوزه فراساحل این فازها به ظرفیت اسمی خود خواهد رسید.
0 پسندیده شده
سحر سعیدیان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.