احصا ۸۹۰۰ مجوز کسب و کار/ اتاق اصناف ۵ هزار استعلام دریافت می‌کند

|
0 دیدگاه

معاون وزیر اقتصاد از احصای ۸۹۰۰ خدمت برای بخش مجوزهای کسب و کاری خبر داد و گفت: این خدمات شامل مجوز پیش‌نیاز، تأییدیه، گواهی‌نامه، فیش بانکی، فتوکپی شناسنامه و نظایر آن است.

سید حسین میرشجاعیان امروز در مراسم رونمایی از نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور در محل وزارت اقتصاد با اشاره به عدم وجود اطلاعات شفاف و دقیق در احصای مجوزها اظهار داشت: زمانی که کار شروع شد حتی دستگاه‌ها از فرایند صدور و تعداد مجوزهای خود خبر نداشتند. معمولاً در تسهیل فرایند صدور مجوزها ، هر دستگاه قصور ناشی از طولانی شدن مجوزها را به عهده دستگاه دیگر می‌اندازد.

وی گفت: پس از احصا مجوزها واقف شدیم نقشه ملی استعلامات را تهیه کنیم که چه سرویس‌هایی برای مجوزها نیاز است. تهیه این این نقشه ۲ سال کار مداوم برده تا تمامی مجوزها مشخص شود، به چه استعلام یا خدمتی نیاز دارد.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه هیأت مقررات زدایی وظیفه احصا، بهینه‌سازی و ادغام مجوزها را دارد، گفت: باید مجوزها تسهیل شوند، سه کار برای این تسهیل فرایندها نیاز است، بنابراین سرویس‌های غیرضرور باید حذف شود، باز مهندسی فرایندها صورت بگیرد و پس از آن مجوزها در قالب پنجره واحد الکترونیکی شود.

میرشجاعیان با اشاره به اینکه تاکنون ۸ هزار و ۹۰۰ سرویس احصا شده است، یادآور شد: این سرویس‌ها شامل مجوز پیش‌نیاز، تأییدیه، گواهی‌نامه، فیش بانکی، فتوکپی شناسنامه و نظایر آن است.

وی به اهم دستاوردهای نقشه‌ استعلامات مجوزهای کشور اشاره کرد و افزود: ۵ دستگاه اصلی استعلام‌دهنده به ترتیب شامل قوه قضاییه با سهم ۲۷ درصدی و تعداد ۲۴۷۹ مورد، نیروی انتظامی سهم ۱۸ درصدی و ۱۲۲۵ سرویس، وزارت اقتصاد با سهم ۱۱ در صدی و ۹۸۲ سرویس، وزارت کشور با سهم ۹ درصدی و ۷۹۸ سرویس و وزارت بهداشت با سهم ۵ درصدی ۴۱۵ سرویس در رتبه اول تا پنجم قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول به ۵ دستگاه اول استعلام‌گیرنده پرداخت و عنوان کرد: به ترتیب اتاق اصناف با سهم ۵۸ درصدی ۵۱۷۹ سرویس،‌ وزارت تعاون، کار و رفاه با سهم ۷٫۱ درصدی و ۶۳۳ سرویس،‌جهاد کشاورزی با سهم ۵٫۷ درصدی و ۵۱۲ سرویس، وزارت فرهنگ و ارشاد با سهم ۴ درصدی و ۳۲۶۰ سرویس و بانک مرکزی با سهم ۳ درصدی به ترتیب در رتبه اول تا پنجم قرار دارند.

میرشجاعیان افزود: اگر ۵ دستگاه استعلام‌گیرنده روی دفتر IX بیایند ۷۰ درصد سرویس‌های مجوزها حل می‌شود و همچنین اگر استعلا‌م‌گیرندگان وارد این فضا شوند ۷۸ درصد مشکلات حل خواهد شد که منجر به بهبود فضای کسب و کار، کاهش هزینه و زمان می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد در مورد خروجی نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور گفت: نقشه معماری دولت الکترونیک در حوزه صدور مجوزها بوده و بستری برای تصمیم‌گیری‌های هیأت مقررات‌ زدایی و بررسی وضعیت مجوزها است.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.