اختلاف قیمت با شرکت فرانسوی در اجرای قرارداد کاهش تلفات آب تهران

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه کیفیت آب جنوب و شمال تهران یکسان است،گفت:برای کاهش تلفات آب کارهای کارشناسی خوبی از سوی شرکت فرانسوی انجام شده و در حال حاضر هیچ مشکلی نداریم اما از لحاظ ریالی هنوز به توافق نرسیده‌ایم.

محمد پرورش در حاشیه نشست سالانه معاونان بهره‌برداری شرکت‌های آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا در تابستان سال آینده باز هم شاهد اعمال افت فشار آب در تهران خواهیم بود، گفت: سال گذشته برنامه افت فشار آب برنامه‌ریزی شد و همین الان هم اگر مشکلی رخ دهد سناریوی آن آماده است و می‌دانیم در کدام منطقه چه اقدامی باید انجام دهیم چرا که اعتقاد نداریم که آب به صورت کامل باید قطع شود.

* آبرسانی به شهر تهران با تانکر معنا ندارد

وی افزود: باید اذعان کنیم که آبرسانی به شهر تهران با تانکر معنا ندارد اما به هر حال با وجود این سناریوهای تنظیم شده افت فشار آب اجرا نشد چون وضعیت بارندگی و منابع آب خوب بود.

پرورش خاطر نشان کرد:در پیک مصرف تابستان منابع آب ما کامل است اما گاهی اوقات مردم از شبکه آب درست استفاده نمی‌کنند و مجبور می شویم مدیریت فشار اعمال کنیم و آخرین مرحله افت فشار است که این هم طبقه‌بندی شده و انشعابات خاص و ادارات خاص را شامل می شود پس در نهایت اگر دیدیم که شبکه آب جواب نداد مدیریت فشار آب را اعمال می‌کنیم.

*اختلاف قیمتی با شرکت فرانسوی برای کاهش تلفات آب در تهران

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه که آیا شرکت فرانسوی «سوئز» که در سفر رئیس جمهور به فرانسه تفاهم نامه ای امضاء شد و قرار بود در منطقه یک تهران اقداماتی برای کاهش تلفات انجام دهند آیا این اقدامات آغاز شده است، گفت: در سفر رئیس جمهور به فرانسه تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد تا شرکت فرانسوی کاهش تلفات آب تهران را انجام دهد بنابراین در وزارت نیرو پروژه‌ای تعریف شده و با توجه به اینکه سیاست وزارت نیرو آب بدون درآمد و پرت آب است در آن مدل بنا شد که پرت آب در منطقه یک تهران که حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت دارد به ۱۵ درصد برسد.

پرورش ادامه داد:بنابراین تاکنون کارهای کارشناسی خوبی انجام شد و در حال حاضر ما با شرکت «سوئز فرانسوی» هیچ مشکلی نداریم ولی از لحاظ ریالی هنوز به توافق نرسیده‌ایم به هر حال ما به دنبال انتقال تکنولوژی هستیم که آن انتقال تکنولوژی برای کل تهران و حتی کشور این انتقال تکنولوژی انجام شود.

وی اضافه کرد: ما در حال آوردن قیمت مطرح شده از سوی شرکت فرانسوی هستیم تا آن را پایین بیاوریم و در یک چارچوب اقتصادی قرار دهیم تا آن را توجیه کند اما خوشبختانه طرف فرانسوی هم پذیرفته که قیمت واقعی شود و بر اساس استانداردهای حقوقی و قراردادی مالی قرار گیرد.

*پرت آب در شهر تهران در حال حاضر حدود ۲۳٫۵ درصد است که از این عدد ۱۲٫۵ درصد آن پرت واقعی نیست

پرورش گفت: در حال حاضر تولید و مصرف آب شهر تهران ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب است و پرت آب در شهر تهران در حال حاضر حدود ۲۳٫۵ درصد است که از این عدد ۱۲٫۵ درصد آن پرت واقعی نیست و آب بدون درآمد است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این پرت‌ ظاهری را بگیریم چرا که این پرت ظاهری انشعاب غیرمجاز است اگر این پرت‌ها را مدیریت کنیم کمک بزرگی به بحث مدیریت مصرف کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: دغدغه اصلی شرکت آبفای تهران بحث کیفیت آب است بنابراین باید ارتقای کیفی که گستره آن در سطح استان باشد. در شهر تهران در سال‌هایی که وضعیت بارندگی خوب نبود معمولاً از برداشت چاه‌هایی که غیرقابل و غیراستاندارد بود استفاده می‌شد. بنابراین تلاش کردیم تا تعادل‌بخشی کمی و کیفی آب را داشته باشیم و پروژه‌های مختلفی را انجام دادیم.

*کیفیت آب شرب تهران را وزارت بهداشت تأیید می‌کند

پرورش گفت: بیشترین تلاش ما در اجرای پروژه‌ها بحث بالا بردن کیفیت آب است بنابراین کیفیت آب شرب تهران را دستگاه نظارتی که همانا وزارت بهداشت است، تأیید می‌کند.

وی ادامه داد: برای پایداری آب شرب و کیفیت آن ۲ پروژه تعریف شد که پایداری ما را سال به سال تضمین می‌کند، مستحضر هستید که با افتتاح سد ماملو باعث شد تا جنوب تهران و حاشیه استان تهران یک پروژه آب پایداری اجرا شود و مردم جنوب تهران از آب با کیفیت بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: در کنار پروژه سد ماملو ،پروژه رینگ تهران (پروژه قمربن‌هاشم) نیز این اقدامات ما را تضمین می‌کند و تا ۲ ماه آینده با حضور وزیر نیرو و وزیر بهداشت این پروژه را رسماً به مردم تهران اطلاع دهیم. چرا که در این پروژه آب سد ماملو به شرق تهران انجام شده است و در حال حاضر در شرق تهران و جنوب تهران دغدغه کیفیت آب نداریم و به عبارتی کیفیت آب جنوب و شمال تهران یکسان شده است.

*طرح سلامت در قالب پروژه رینگ تهران بزودی افتتاح می شود

به گفته وی، در قالب این پروژه رینگ تهران طرح سلامت انجام شده است که آب غرب تهران را به یافت‌آباد خواهیم برد و برنامه‌ریزی شده است که اواخر بهمن ماه با ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به افتتاح برسد بنابراین با اجرای این پروژه‌ها دیگر بین شمال و جنوب تهران خط مرزی وجود خواهد داشت و کیفیت آب تهران پایدارتر خواهد شد.

پرورش گفت: به هر حال این پروژه شاید تا ۱۰ سال بتواند پاسخگوی این جمعیت تهران باشد بنابراین باید پروژه‌های جدید اجرا شود که البته همه این سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به منابع مالی دولت ندارد.

وی در خصوص اجرایی شدن تعهدات تأمین آب واحدهای مسکن مهر شهر جدید پرند و پردیس، گفت: حدود یک سال قبل رسماً اعلام کردیم که برای تأمین آب مسکن مهر پرند و پردیس هیچ دغدغه‌ای نداریم و همه زیرساخت‌ها اجرا شده است و تنها بحث نصب وجود دارد.

وی افزود: در پرند ۷۰۰ نفر و در پردیس ۴۵۰ هزار نفر بنا به هر دلیلی بارگذاری قابل توجهی کرده‌اند که با سیاست‌های آب همخوانی ندارد بنابراین برای پایدار شدن این منابع پروژه‌هایی تعریف شده است که مشکلی برای آنها نیست اما برای ۵ سال آینده باید پایدار شود که یک خط ۳۵ کیلومتری از احمدآباد مستوفی در حال اجراست تا این اقدام تأمین آب برای پرند عملیاتی و پایدار شود.

به گفته وی، در پرند هر تعدادی که مراجعه کرده‌اند ما به آنها نصب انشعاب انجام داده‌ایم البته ۸ ماه قبل یک اختلاف حسابی داشتیم که برطرف شد اما باید در سطح اجرا انشعاب‌ها نصب شود.

پرورش ادامه داد:در پردیس هم مشکل نداریم اما در برخی از نقاط پردیس به دلیل اینکه در گذشته توافق کرده‌اند که خدمات زیربنایی را شرکت عمران پردیس انجام دهد ما آمادگی خود را اعلام کردیم که آنها را تحویل بگیریم و اقدام به نصب کنیم.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.