برنت ۵۷ و نفت آمریکا ۵۴ دلار بسته شد/ امید به افزایش قیمت با اجرای توافق اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۷

|
0 دیدگاه

در آخرین روز کاری در سال ۲۰۱۶، بازار با قیمت ۵۶٫۸۲ دلار برای نفت برنت و ۵۳٫۷۲ دلار برای نفت خام آمریکا بسته شد که این دو نوع نفت بیشترین افزایش سالانه از سال ۲۰۰۹را ثبت کردند.

به گزارش رویترز، قیمت نفت در روز جمعه، آخرین روز کاری سال ۲۰۱۶ اندکی کاهش یافت اما بیشترین افزایش سالانه از سال ۲۰۰۹ را را ثبت کرد چراکه اعضای اوپک برای کاهش تولید به منظور کاهش مازاد نفت موجود در بازار توافق کردند.

بیکر هیوز، شرکت خدمات نفتی بیکر هیوز اعلام کرد که هفته گذشته ۲ دکل به دکل‌های فعال نفتی آمریکا اضافه شده و نهمین هفته متوالی افزایشی رقم خورده است. این امر بر احساس کاهشی بازار افزوده است.

از اینرو تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا به ۵۲۵ دکل رسیده است که آخرین رقم در سال ۲۰۱۶ به شمار می رود اما این تعداد ۱۱ دکل از سال ۲۰۱۵ کمتر است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۳ سنت کاهش ۵۶٫۸۲ دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز ۵ سنت کاهش یافت و بشکه‌ای ۵۳٫۷۲ دلار معامله شد.

الینه لوین، تحلیلگر بازار در این رابطه گفت: «مقداری برداشت و شناسایی سود…اندکی مبادلات تجاری. بیشتر مردم قبلا آنچه نیاز داشتند برای باقی سال انجام داده‌اند.»

نفت برنت ۵۲ درصد امسال افزایش یافت و نفت خام آمریکا ۴۵ درصد افزایش را ثبت کرد که بیشترین میزان از سال ۲۰۰۹ به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۹، نفت برنت ۷۸ درصد و نفت خام آمریکا ۷۱ درصد افزایش یافته بودند.

قیمت نفت از تابستان سال ۲۰۱۴ افزایش یافت و به بالای ۱۰۰ دلار رسید. این مسیر قیمتی که به علت مازاد عرضه در بازار ایجاد شده بود، با تصمیم اوپک برگشت.

اما توافق تاریخی اوپک بیش از ۳ ماه زمان برد تا منعقد شود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.