تقویت ۱۲۷ واحدی شاخص کل بورس تهران/ رشد جمعی حقوقی‌ها در آخرین روز معاملاتی

|
0 دیدگاه

معامله‌گران بازار سهام در حالی معاملات کم‌حجمی را نظاره‌گر بودند که حمایت حقوقی‌ها برای جمع‌آوری سهام در گروه‌های شاخص‌ساز و تکاپو برای ترسیم الگوی تکنیکی صعودی همزمان با نوسان دوباره دلار به سبزپوش شدن نماگرهای بورس منتهی شد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه اول دی‌ماه ۹۵ با افزایش ۱۲۷ واحدی روی رقم ۸۰ هزار ۲۵۰ واحد ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن اما با افزایش ۷۶ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۷۹۷ واحد رسید. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۲۰۲ واحدی به عدد ۸۸ هزار و ۸۴۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۱۳۴ واحدی روی عدد ۵۷ هزار و ۱۰۴ واحد ایستاد که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۰ واحدی عدد ۱۶۹ هزار و ۹۸۵ واحد را به نام خود ثبت کرد.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با افزایش ۳ واحدی خود را به رقم ۸۷۲ واحد رساند.  براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۳۷ واحد، پتروشیمی خارک با ۲۴ واحد و ایران خودرو با ۱۷ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۳ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با ۱۵ واحد و همراه اول با ۱۴ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۵۲ میلیون و ۷۵۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۱۳ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های توسعه معادن روی ایران و قرارداد آتی آن حق تقدم خرید سهام کود شیمیایی اوره لردگان، پتروشیمی پردیس، سرمایه گذاری توسعه عمران زاگرس چهارمحال و بختیاری، پتروشیمی زاگرس، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های نورد و تولیدات قطعات فولادی بین‌المللی توسعه ساختمان، توسعه شهری توس گستر، سیمان لار سبزوار، سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌شرق، نفت پارس و حق تقدم خرید سهام آن متوقف شدند.

امروز همچنین پس از انتقال نماد معاملاتی «بورس» به تابلوی معاملات این بازار مورد بازگشایی قرار گرفتند.

امروز در کنار معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو و حق تقدم خرید سهام سیمان شرق در نماد معاملاتی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان کمتر از ۴۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد.

۳۰ میلیون سهم سرمایه گذاری رنو نیز به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. در صنعتی دریایی ایران اما امروز کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین ۱۸ میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

کمتر از ۶ میلیون سهم نفت سپاهان به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان امروز کد به کد شد. در پتروشیمی خارک اما ۱٫۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی همراه بود.

امروز با عبور دلار از قیمت ۴ هزار تومانی، زمینه برای رنج شدن قیمت سهام در گروه‌های شاخص‌ساز بازار از جمله معدنی‌ها و گروه فلزات اساسی فراهم شد. در این گروه امروز سنگ آهنی‌ها به رهبری گل‌گهر و ملی صنایع مس ایران همزمان با افزایش تقاضای حقوقی‌ها توانستند در بالاترین سقف قیمتی نوسان کنند، هرچند که حجم معاملات چنگی به دل نمی‌زند.

در گروه پتروشیمی‌ها اما آثار افزایش نرخ ارز باعث شد تا در کنار شرکت‌های اوره‌ساز، متانولی‌ها هم با اقبال خریداران روبرو باشند. در این گروه پتروشیمی شیراز با توجه به دپوی اوره و آمونیاک در ماه‌های اخیر هم‌اکنون در حالی توانسته محصولات خود را با نرخ‌های روز جهانی عرضه کند که احتمال تعدیل مثبت قابل اهمیت در عملکرد ۹ ماهه این شرکت دور از دسترس نیست.

در گروه خودرویی‌ها نیز اصلاح تکنیکالی قیمت سهام باعث شد، تا همزمان با اقبال خریداران حقیقی، سهامداران حقوقی نیز برای جمع‌آوری محدود سهام دست به کار شوند.

امروز بازار سهام بازاری متعادل و کم‌حجم بود که با نوسان دوباره دلار اندکی برای خریداران نوسان‌گیر بازار پر تکاپو شد. بازاری که امروز با رنج کشی برخی حقوقی‌ها در گروه‌های شاخص‌ساز به دنبال جمع‌آوری سهام شرکت‌های صادرات محور بودند.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.