تقویت ۶۷ واحدی شاخص کل بورس/ حقوقی‌ها در کمین صف‌های خرید سهام

|
0 دیدگاه

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد نوسانی شدن قیمت سهام شرکت‌های صادرات محور به رهبری معدنی‌ها و سنگ آهنی‌ها بود هرچند که شکل‌گیری صف‌های خرید به دلیل کمین حقوقی‌ها برای عرضه سهام دوام چندانی نداشت.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۶ دی‌ماه ۹۵ با افزایش ۶۷ واحدی روی رقم ۷۹ هزار و ۹۶۶ واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن اما با کاهش ۳۷ واحدی عدد ۱۵ هزار و ۷۷۸ واحد را تجربه کرد.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۲۰ واحدی به عدد ۸۸ هزار و ۳۷۸ واحد رسید. امروز همچنین شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۸۸ واحدی به عدد ۵۶ هزار و ۹۰۰ واحد رسید که شاخص بازار دوم با کاهش ۸۳ واحدی عدد ۱۶۹ هزار و ۴۰۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرا بورس (آی‌فکس) با افزایش یک واحدی روی رقم ۸۶۲ واحد ایستاد.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۴۹ واحد، فولاد مبارکه با ۳۰ واحد و پتروشیمی خارک با ۲۰ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت پارس خودرو با ۱۹ واحد، کشتیرانی ج.ا.ا با ۱۴ واحد و ایران‌خودرو با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۴ میلیارد تومان بالغ شد، در حالی که در بازار نقد سهام این ارزش کمتر از ۱۴۲ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن ۹۷۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۸۳۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های نورد و لوله اهواز، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمدهای ثابت امین یکم فردا، حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن آذر ۹۵، حق تقدم خرید سهام نفت پارس، گروه تولیدی مهرام، نفت پارس، نورد و تولید قطعات فولادی، افرانت، داروسازی سبحان آنکولوژی، حق تقدم خرید سهام پتروشیمی ممسنی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های افست، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران و حق تقدم خرید سهام سیمان شرق متوقف شدند.

امروز ۵۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری مسکن به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده این سهم با معاملات درون‌گروهی همراه بود.

در صنعتی دریایی ایران اما امروز کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. اندکی بیش از ۲۸ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز به ارزش کمتر از ۷ میلیارد تومان کد به کد شد. کمتر از ۱۹ میلیون سهم گروه صنعتی بارز نیز از سوی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به ارزش کمتر از ۷ میلیارد تومان کد به کد شد.

در عین حال ۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. در صنایع فولاد آلیاژی یزد همچنین اندکی بیش از ۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده با معاملات درون گروهی همراه شد.

۵ میلیون سهم نفت سپاهان به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده حقوقی کد به کد شد. در ارتباطات سیار ایران نیز ۲٫۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۹ میلیارد تومان کد به کد شد. براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی همسو با نوسانی شدن نرخ دلار در بازار داخلی و در عین حال آغاز تعطیلات ژانویه در بازارهای جهانی شاهد متعادل شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی در گروه‌های صادرات محور به ویژه معدنی‌ها و سنگ آهنی‌ها و همچنین بخش عمده‌ای گروه فلزات اساسی بود که کمین حقوقی‌ها برای عرضه کردن صف‌های خرید ناپایدار باعث شد، تا شاخص کل هم‌وزن تاب پایداری در مقابل بازیگران بزرگ بازار را از دست دهد.

براساس این گزارش، بازار سهام امروز در حالی به کار خود پایان داد که تکاپوی بازار گردان‌ها و مدیران سرمایه‌گذاری در شرکت‌های حقوقی برای عرضه سهام و همزمان تحرک برای تجهیز نقدینگی در بازار اوراق بدهی‌ها باعث انتقاد اغلب معامله‌گران حرفه‌ای بازار به چنین رفتاری شده است.

بازاری که هدف اصلی در آن معاملات سهام و اوراق بهادار شرکت‌هایی است که این روزها زیر سایه سنگین رکود شکل‌گرفته در فضای کسب و کار به دنبال بهانه‌ای برای دوام آوردن هستند.

اغلب معامله‌گران بورس تهران این روزها معتقدند مهندسی شاخص‌ها در گذشته در حالی به بازار سهام ضربه زد که این روزها مهندسی ارزش معاملات روزانه و متورم نشان دادن آن در دستور کار متولیان بازار سرمایه قرار گرفته است.

این در حالی است که ارزش واقعی معاملات بازار بدون احتساب معاملات بازار بدهی و سایر معاملات درون گروهی و کد به کد شاید از ۳۰ میلیارد تومان فراتر نمی‌رود.

امروز بازار سهام بازاری متعادل و به نسبت پر تحرک تر از دیروز بود که گروه‌های معدنی به رهبری سنگ‌آهنی‌ها و تک سهم‌های گروه پتروشیمی در کنار گروه غذایی‌ها با اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام روبرو بودند، بازاری که در مقابل عرضه‌های سهام حقوقی‌ها این روزها تاب و تحمل ندارد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.