حقوقی‌ها آتش بیار معرکه دولت در بازار سهام شده‌اند/ لزوم راه اندازی بورس اوراق بدهی در بازار سرمایه

|
0 دیدگاه

یک مدیر سرمایه‌گذاری با بیان اینکه حقوقی ها به عنوان بازیگران اصلی بازار سهام هم اکنون از هدف خود در این بازار دور افتاده‌اند، گفت: دولت با سرازیر کردن انواع اوراق بدهی و “اخزا” کمر بازار سهام را شکسته است.

محمد معتضدی مدیر عامل یک شرکت سرمایه‌گذاری گفت: وضعیت کنونی بازار سهام نشان می‌دهد، مدیران سرمایه‌گذاری و یا متولیان شرکت‌های حقوقی و نهادهای عمومی که از آنها به عنوان بازیگران اصلی بازار سرمایه یاد می شود، دچار دور باطلی شده‌اند که یا نمی‌دانند دلیل حضور آنها در بورس چیست و یا دانشی در مدیریت دارایی‌های مالی ندارند و اکنون با هدف واگذاری سهام به قیمت نازل به دولت کمر به نابودی آن با فروش‌های کورکورانه هستند.

وی افزود: حضور شرکت‌ها و نهاد های حقوقی در بازار سهام و شکل گیری آنها با هدف حمایت از بازار سهام بوده و این در حالی است که رویکرد تخصصی بازار سرمایه باعث شده تا کارشناسانی برخوردار از تکنیک بتوانند در این بازار فعالیت کنند.

معتضدی ادامه داد: اینکه مدیران شرکت‌ها و یا نهاد های حقوقی با تبدیل سهام به اوراق خزانه و یا سایر اوراق بدهی از عملکرد مثبت خود دم می‌زنند، ناشی از عدم آشنایی با بازار سهام و یا اینکه هدفگذاری برای فروش سهام و جایگزینی آن با اوراق بدهی دولتی در سبد دارایی‌ها است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شرکت‌های حقوقی و صندوق‌های سرمایه گذاری با دورنمای میان مدت و بلند مدت در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزود: ارزیابی متوسط  قیمت بر درآمدی بازار سهام به عنوان یک ضریب ارزیابی برای معامله گران بازار سهام در حالی هم اکنون بیش از ۷ مرتبه اعلام می‌شود که کمتر از دو ماه دیگر به دلیل پیش‌بینی این نسبت و انتشار گزارش‌های عملکردی میاندوره ای شرکت ها به حدود ۴ تا ۶ مرتبه کاهش خواهد یافت.

وی افزود: این در حالی است که عموم فعالان بازار سهام هم اکنون سهم‌هایی را خریداری می‌کنند که از نسبت قیمت بر درآمدی بالایی برخوردار نیستند، اما به یکباره حقوقی ها و بازیگران بزرگ بازار با عرضه های بی محابا تلاش می کنند که با تجهیز نقدینگی به سرعت سبد دارایی های خود را از سهام به انواع اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی دولتی تبدیل کنند.

مدیر عامل سرمایه گذاری نور همدانیان با بیان اینکه از نگاه مدیریتی دستیابی به سود بدون ریسک ۲۴ درصدی در مدت مدیریت دو یا سه ساله مدیران شرکت های حقوقی می تواند بازدهی معقول و تجربه موفقی برای ارایه عملکرد به نهاد های بالادستی آنها باشد، افزود: هم اکنون سیاست های دولت مانع از تقسیم سود مناسب در مجامع سالیانه شده است. از طرفی گرایش حقوقی ها برای خرید اوراق مشارکت و بدهی باعث شده تا به جای مهندسی شاخص که در گذشته مرسوم بوده اکنون مهندسی حجم معاملات روزانه بازار سهام نیز در دستور کار متولیان بازار سهام قرار گیرد.

به گفته وی با نگاهی به معاملات روزانه بازار سهام می توان به وضوح دید در حالی که حجم معاملات اوراق مشارکت از سوی برخی شرکت‌های حقوقی همچون صندوق بازنشستگی نفت و یا دیگر صندوق ها در روند معاملات جاری بازار باعث شده، تا ارزش معاملات بازار ارقامی به مراتب بزرگی را نشان دهند که در واقعیت بازار معاملات سهام  روزانه تا این حد معامله‌ای وجود نداشته است.

معتضدی با بیان اینکه ارزش واقعی معاملات روزانه بازار سهام در بازار نقدی در صورت عدم محاسبه معاملات درون گروهی و کد به کد از ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان در روز فراتر نمی‌رود، افزود: چنانچه دولت برای جبران بدهی ها و مخارج خود به دنبال رونق معاملات اوراق مشارکت و سایر اوراق بدهی است، پیشنهاد می‌شود در کنار چهار بورس کنونی کشور نسبت به تاسیس بورس بدهی بطور جداگانه نیز اقدام کند و متولیان جداگانه ای را برای آن در نظر گرفت.

وی گفت: در این صورت علاوه بر شاخص شدن همه تلاش های متولیان بازار سرمایه در این زمینه بطور حتم بورس سهام نیز دچار تسلسل و شکست نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اهمیت ارایه آمار و اطلاعات شفاف و صحیح برای چاره جویی و پیشگیری از وقوع مشکلات احتمالی در صورت عدم مهندسی حجم و ارزش معاملات و یا نماگرهای بورسی، گفت: سیاست های دولت در بازار های مختلف از جمله بانک ها، مسکن و ساختمان و در نهایت ورشکسته شدن تولید و صنایع در حالی با انتقاد های مختلف مواجه است که اکنون این روند به بورس نیز تسری یافته است.

وی گفت: این در حالی است که توان و ظرفیت بورس تا جایی است که اگر اعتماد مردم از آن گفته شود، دوباره به راحتی احیاء نخواهد شد و منجر به وقوع بحران‌های مختلف می‌شود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.