خواسته فعالان اقتصادی از دولت تثبیت و تک نرخی کردن ارز است

|
0 دیدگاه

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تثبیت نرخ ارز و تک‌نرخی کردن آن دو خواسته فعالان اقتصادی از دولت است، گفت: بانک مرکزی ابزار تک‌نرخی کردن ارز را دارد.

غلامحسین شافعی گفت: تثبیت و تک نرخی بودن نرخ ارز در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و برای فعالان اقتصادی دارای اهمیت است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: فعالان اقتصادی در برنامه‌ریزی‌های صادراتی و وارداتی باید بتوانند به طور منطقی یک آینده حداقلی را در برنامه خود پیش‌بینی کنند.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی فعالان اقتصادی عدم تثبیت نرخ ارز است.

شافعی با بیان اینکه فعالان اقتصادی دو خواسته از دولت دارند، گفت: اولین خواسته جلوگیری از نوسانات شدید نرخ ارز و حرکت به سمت تثبیت ارز و خواسته دوم هم ارز تک‌نرخی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه برخی کارشناسان معتقدند که افزایش نرخ ارز فصلی و موقتی است، گفت: اصولا تصنعی نگه‌داشتن نرخ ارز کار درستی نیست و باید قبول کرد که باید براساس واقعیت‌های اقتصادی پیش رفت.

وی افزود: بالاخره شرایط روزی به سمت واقعیت‌های اقتصادی پیش می‌رود و منجر به پریدن فنر فشرده قیمت ارز می‌شود.

شافعی گفت: از آن طرف هم حتما باید سیاست‌هایی که را اعمال کرد که غیر از منطق اقتصادی نرخ ارز بالا نرود و در این رابطه هم بانک مرکزی می‌تواند اعمال سیاست‌ کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سؤال که با این شرایط امکان تحقق وعده دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز وجود دارد، گفت: بانک مرکزی با اعمال سیاست‌هایی می‌تواند شرایط را بر این کار مستعدتر کند و ابزار آن را دارد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.