درآمد ۲۵۴ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها/ ۸ هزار میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی بازنگشت

|
0 دیدگاه

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس با اشاره به جزئیات منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها از سوی دیوان محاسبات، گفت: درآمدهای هدفمندی از آغاز تاکنون ۲۵۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

محمد حسینی در رابطه با وضعیت درآمدها و مصارف ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: قانون هدفمندی، منابع و مصارف را به روشنی مشخص کرده، اما در عمل، در اجرای این قانون که از سال ۸۹ شروع شد، مغایرت‌هایی وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس با بیان اینکه حامل‌های انرژی شامل برق، آب و گاز هم می‌شود، تصریح کرد: قرار بود ۵۰ درصد سهم خانوار، ۳۰ درصد تولید و ۲۰ درصد به دولت پرداخت شود، اما با توجه به منابع حاصل‌شده، این کار میسر نشد.

به گفته این نماینده مجلس، براساس گزارش دیوان محاسبات، سال ۸۹، ۶۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، سال ۹۰، ۷۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر و تا پایان تیرماه سال ۹۵، ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یارانه دریافت کرده‌اند که در ماه حدود ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و در سال آن، با توجه به آخرین نفرات دریافت‌کننده یارانه ۴۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پرداختی وجود داشته است.

وی ادامه داد: سقف منابع هدفمندی یارانه ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده که بیش از ۹۰ درصد این رقم سهم یارانه نقدی بوده است، بنابراین بخش تولید و بهداشت مغفول ماند.

حسینی با اشاره به حکم قانون در بودجه سنواتی، عنوان کرد: مقرر شد سهم برق به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص نیابد و برای توسعه این بخش هزینه شود.

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس با اشاره به اینکه از اول شروع قانون هدفمندی یارانه‌ها تا پایان تیرماه امسال ۲۳۱ هزار میلیارد تومان پرداختی وجود داشته است، گفت: در بخش مصارف ۶۱ هزار میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه‌ای و ۱۷۵ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از پالایش و پخش، برق و آب و دیگر موارد است که سر جمع آن ۲۵۴ هزار میلیارد تومان می‌شود.

این نماینده مجلس تأکید کرد: همچنین ۸ هزار میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی در سال ۸۹ گرفته شده که هنوز بازپرداخت نشد. طبق گزارش دیوان محاسبات ۴ هزار میلیارد تومان نیز از خزانه گرفته شده و ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بابت عیدانه پرداخت شده که هنوز یک قسط از آن یعنی معادل ریالی حدود ۲ میلیون و ۷۵۵ هزار دلار آن باقی مانده است.

وی یادآور شد: قرار بود ۵ درصد فرآورده‌های نفتی مانند بنزین گران شود، اما از درآمدهای موجود برای توسعه و هزینه‌ها استفاده شده، همچنین بخشی از حامل‌ها به صورت رایگان دراختیار امور قرار گرفته است که اینها نیز جزو درآمدها محسوب می‌شود. در ۵ ماهه نخست سال جاری نیز هزینه‌های تولید و توزیع حامل‌های انرژی ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان محاسبه شده است.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.