درخواست آمریکا از مسافران خارجی برای افشای اطلاعاتشان

|
0 دیدگاه

از ابتدای این هفته، دولت فدرال آمریکا از مسافران خارجی که قصد سفر به آمریکا را دارند خواهد خواست تا جزییاتی را در مورد حساب های کاربری خود در شبکه های اجتماعی افشا کنند.

این مسافران موظف خواهند بود تا داوطلبانه اطلاعاتی را در مورد استفاده از خدمات فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و …. افشا کنند.

دولت آمریکا مدعی است از این طریق قصد دارد با تروریست ها و فعالیت های تروریستی مقابله نماید. اما بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی طرح چنین درخواستی را به معنای نقص حریم شخصی خود تلقی کرده اند.

اولین بار وزارت امنیت داخلی آمریکا در تابستان سال جاری میلادی پیشنهاد کرد تا اطلاعات کاربران شبکه های اجتماعی که قصد سفر به آمریکا را دارند جمع آوری کند. این طرح شهروندان ۳۲ کشور جهان را هدف قرار می دهد که تحت پوشش برنامه visa waiver program هستند. این برنامه ابزاری آنلاین است که به مسافران کشورهای یادشده که عمدتا اروپایی هستند امکان می دهد رویه های رسمی درخواست ویزا را طی نکنند و با سهولت بیشتری وارد آمریکا شوند.

در فهرست شبکه های اجتماعی که نامشان باید توسط مسافران اعلام شود، نام بسیاری از شبکه های اجتماعی نه چندان مشهور مانند VKontakte که به فیس بوک روسیه مشهور است و JustPaste.it که یک ابزار به اشتراک گذاری متن است نیز دیده می شود. JustPaste.it به طور گسترده توسط اعضای داعش مورد استفاده قرار می گیرد.جالب اینکه نام Vine و Google+ هم که جز شبکه های اجتماعی نه چندان مشهور هستند در این فهرست به چشم می خورد، اما اثری از اسنپ چت در آن وجود ندارد.

با توجه به اینکه با بررسی حساب های کاربری افراد در شبکه های اجتماعی جهت گیری های سیاسی و اخلاقی و … افراد مشخص شده و بسیاری از اطلاعات خصوصی آنها افشا می شود این درخواست واکنش های تندی را به همراه داشته و منتقدان می گویند استفاده از این روش لزوما به ارتقای امنیت منجر نمی شود، زیرا تروریست‌های حرفه ای هرگز اطلاعات حساب های کاربری خود را در اختیار دولت آمریکا نمی‌گذارند.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.