رشد ساخت‌و‌ساز در حاشیه شهرها به دلیل سیاست‌های غلط / مسکن اجتماعی گرفتار معضلات مسکن مهر

|
0 دیدگاه

عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی با بیان اینکه بی‌تدبیری دولت موجب گسترش حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها شده است، گفت: ساخت و ساز در اطراف شهرها یک اقدام غلط است و دولت باید این ساخت و سازها را ممنوع و مجوز ساخت را برای دورترین نقطه از شهرها و مراکز استان‌ها صادر کند.

محمدعلی پورشیرازی با اشاره به اینکه متأسفانه در وضع موجود که مسکن نیاز همه جامعه است از آن سوء استفاده سیاسی می‌شود، گفت: از ۲۰ سال پیش این موضوع مطرح شد که در خصوص افزایش جمعیت و حاشیه‌نشینی باید جلوی شناور شدن مردم گرفته شود.

وی افزود: مسکن مهر که طرح خوبی بود اما بد اجرا شد و از لحاظ مکانی در نقاط نامناسب و از لحاظ کیفی واحدهای بی‌کیفیت ساخته شد، بنابراین متأسفانه وقتی ساخت و سازها به حاشیه نزدیکی شهرها کشیده شد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها بدون هیچ توجهی گسترش یافت.

وی خاطر نشان کرد: اگر کتاب سینوهه را هم مطالعه کنید متوجه می‌شوید که مسکن یک نیاز واقعی جامعه است اما متأسفانه از آن سوء استفاده سیاسی می‌شود و این مسکن اجتماعی که این روزها مطرح می‌شود مکمل طرح مسکن مهر است که دانسته موجب گرفتاری‌های زیادی شد.

پورشیرازی تأکید کرد: در احداث شهر جدید هشتگرد از ۳۰ سال پیش ابتدا محوطه‌سازی آغاز و سپس ساخت و ساز واحدهای مسکونی صورت گرفت، پس اول از همه باید امکانات و نیازها برطرف شود و سپس ساختمان‌های مسکونی احداث شود.

وی افزود: مسکن اجتماعی در صورتی موفق خواهد شد که بسیار دورتر از شهرها و مراکز استان‌ها احداث شوند نه اینکه باز هم همان اشتباه قبلی صورت گیرد و ساختمان‌هایی در نزدیکی شهرها احداث شود و همان مشکلات همیشگی را نصیب شهرها و مراکز استان‌ها کند.

عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی در خصوص گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها،‌گفت: متأسفانه سوء استفاده‌هایی از سوی برخی افراد سرمایه‌‌دار صورت می‌گیرد و در حاشیه شهرها با ارائه طرح به دولت و یا شهرداری اقدام به ساخت و ساز برای افراد ساکن در حاشیه شهرها کند.

وی افزود: سیستم سیاسی کشور باید این موضوع را اداره کند و مجوز ساخت و ساز را به این افراد در این مناطق ندهد و دولت باید با آگاهی کامل ساخت و ساز را به دورترین نقطه از شهرها ببرد و قبل از ساخت واحدهای مسکونی ابتدا امکانات را به این مناطق ببرد.

وی افزود: تحلیل بنده از ساخت و ساز در حاشیه شهرها در ۲۰ سال گذشته حاصل یکسری بی‌تدبیری‌ از سوی دولت‌ها بوده است.

پورشیرازی تصریح کرد: متأسفانه ادغام وزارت راه با مسکن و شهرسازی نیز یک اقدام غلط بود که گرفتاری‌های بخش مسکن را بیشتر کرد،چرا که این ادغام باعث شد تا این تفکر غلط در ساخت و ساز در کشور پیاده شود که قطعاً در آینده با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

وی افزود: هیچ جای دنیا این دو وزارتخانه با هم ادغام نیستند چرا که وزارت راه یک وزارتخانه کلان‌نگرا و وزارت مسکن خردنگر است.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.