رقابت سخت چینی‌ها برای توسعه میادین نفتی ایران

|
0 دیدگاه

رویترز اعلام کرد: در حالی که ایران قرار است برای توسعه میادین نفت و گاز خود مناقصه‌ بین‌المللی اجرا کند، شرکت‌های چینی با رقابت‌های سختی در مناقصه مواجه خواهند شد.

ایران از شرکت‌های نفتی بین‌المللی می‌خواهد در دومین مرحله توسعه میادین نفتی آزادگان شمالی و یادآوران در مناقصه شرکت کنند.

رویترز می‌نویسد؛ مفهوم این است که شرکت‌های چینی CNPC و سین اوپک که تاکنون نقش بسیار مهمی در توسعه میادین نفتی ایران داشته‌اند، با دیگر شرکت‌ها رقابت سختی خواهند داشت.

غلامرضا منوچهری معاون شرکت ملی نفت ایران گفته است شرکت CNPC چین می‌خواهد تا قرارداد توسعه آزادگان شمالی را منعقد کند، اما به آنها گفتیم باید در مناقصه قرارداد جدید شرکت کند.

منوچهری جزئیات بیشتری از زمانبندی مناقصه اعلام نکرده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران فاز نخست میدان نفتی آزادگان شمالی و یادآوران را و نیز میدان نفتی یاران شمالی را در ماه نوامبر آغاز کرد، این در حالی است که ایران تولید نفت خود را بعد از لغو تحریم‌ها افزایش داده است.

قرار است یادآوران تولیدی بیش از ۱۱۵ هزار بشکه در روز در فاز نخست و آزادگان شمالی تولید معادل ۷۵ هزار بشکه در روز داشته باشد.

براساس این گزارش، بعد از اینکه شرکت‌های ژاپنی‌ و اروپایی به واسطه تحریم‌های ایران عقب‌نشینی کردند، شرکت‌های چینی به توسعه میادین نفتی ایران کمک کردند.

ایران در دسامبر ۲۰۰۷ اعلام کرد که شرکت سین‌اوپک به دنبال سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری برای توسعه میدن نفتی بزرگ یادآور است.

CNPC توافقنامه‌ای را در ژانویه ۲۰۰۹ برای توسعه میدان آزادگان شمالی با ایران امضا کرد، فاز نخست این پروژه ۲ میلیارد دلار هزینه داشت.

در حالی که شرکت‌های چینی در توسعه فاز نخست میادین نفتی شرکت کردند، برخی انتقادها در نحوه عملکرد آنها وجود داشت.

منوچهری گفته است؛ گفت‌وگوهایی با سین اوپک راجع به میدان نفتی یادآوران وجود داشته و قرار است در مناقصه بین‌المللی شرکت کنند.

میدان نفتی یادآوران ۳۱ میلیارد بشکه نفت خام سبک و سنگین ذخیره دارد و میدان آزادگان شمالی ذخایر ۵٫۷ میلیارد بشکه‌ای دارد.

علاوه بر این، یک مسئول منطقه‌ای شرکت نفت در مرکز ایران اعلام کرده است ۲۰ شرکت‌کننده در مناقصه توسعه میادین نفت و گاز ایران وجود دارد که بعد از آغاز به کار آنها منجر به افزایش تولید خواهد شد.

رئیس اجرایی شرکت مرکزی میادین نفتی ایران اعلام کرده است این پروژه‌ها نیازمند ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است تا تولید نفت ایران را ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.