شرایط و ضوابط دریافت معافیت پزشکی

|
1 دیدگاه

سازمان وظیفه عمومی در اطلاعیه شرایط و ضوابط مشمولان متقاضی معافیت پزشکی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی در این اطلاعیه افزود:‌با اصلاح برخی از مواد قانون خدمت وظیفه عمومی در آبان ماه ۱۳۹۰، بخشی از آیین نامه اجرایی پزشکی نیز تغییر کرده است که با وجود اطلاع رسانی های مکرر، همچنان مشاهده می شود که در اذهان عموم از آیین نامه معافیت پزشکی به همان شیوه قدیم یاد می شود، در همین راستا در این اطلاعیه به مواردی از معافیت پزشکی که عمومیت بیشتری دارند، پرداخته شده است.
در این اطلاعیه آمده است: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی می بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰ ) اقدام کنند و پس از ثبت درخواست آنان در دفاتر مذکور، سایر فرآیند معافیت پزشکی مانند معرفی نامه بیمارستان از طریق پست و پیامک به اطلاع مشمول خواهد رسید.
این اطلاعیه در خصوص معافیت از رزم اشاره دارد: مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند با در نظر گرفتن میزان تحصیلات آنان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی تشخیص داده می شوند و از رزم معافند.
این اطلاعیه افزود: مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و به منظور درمان به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر به مدت یکسال معافیت موقت پزشکی به آنان داده خواهد شد و پس از این مهلت مقرر به مدت یک ماه مهلت دارند تا مجددا برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.
همچنین مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معاف دائم پزشکی می شوند.
مشمولان برای درخواست معافیت پزشکی می بایست پس از فراغت از تحصیل، اخراج یا ترک تحصیل، اقدام کنند مگر در صورت نقص عضو یا ابتلاء به بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد.
در این اطلاعیه در خصوص نوع معافیت پزشکی برخی از بیماری ها آمده است : مشمولانی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر باشد معاف دائم پزشکی می شوند، البته در مورد دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، قدکمتر از ۱۴۰ سانتی متر، شامل معافیت دائم پزشکی می شود.
گفتنی است ؛ چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت ندارد و مشمولان صرفا در صورت چاقی یا لاغری مفرط ناشی از بیماری، معاف از رزم می شوند.
این اطلاعیه با تاکید براینکه در معافیت پزشکی چشم، نمره یک چشم ملاک محاسبه است ، افزود: به مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر که ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از ۶ دیوپتر باشد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از هشت دیوپتر نیز شامل معافیت دائم پزشکی می شوند.
همچنین کسانی که مبتلا به بیماری هیپرئیدروز یعنی تعرق شدید کف دست و پا هستند ، معاف از رزم خواهند شد. همچنین صافی کف پا در صورتی که همراه با دفورمیتی مچ پا باشد، معافیت دائم خواهد داشت، البته دارندگان مدارک کارشناسی و بالات، معاف از رزم خواهند شد.
در این اطلاعیه در خصوص برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان نیز آمده است: مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی ، مبتلا به افسردگی اساسی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف دائم می شوند ، همچنین مشمولانی که ۶ ماه از حمله افسردگی آنان گذشته باشد و اکنون هیچ گونه علائمی ندارند و بهبودی کامل حاصل کرده اند معاف از رزم خواهند شد.
براساس اطلاعیه سازمان وظیفه عمومی ، مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع بیشتر از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می توانند به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: حسن جوادزری

سلام.پسر من بعلت حادثه همسرش را ازدست داد آنموقع یک فرزنددخترداشت.در آن حادثه یکی ازکلمه هایش را برای پیوندبه همسرش داد .که همسرش فوت شد.و خودش هم دچار بیماری افسردگی شده است و الان چهارده سال است که من از ایشان نگه داری میکنم وای شان حدود ۳۱ماه هم خدمت کرده بود ولی ترک خدمت کرده بود بعلت همین مشکلات حالابعداز چهارده سال غیبت کسی ماه خدمت و این نقص عضو دارابودن فزنددختر پانزده ساله معاف میشود لطفا راهنمایی بفرمائید
متشکرم باریدیم احترام جوادزری

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.