عدالت در امور اقتصادی باید رعایت شود

|
0 دیدگاه

در همایش رزق حلال باید‌ها و نباید‌های تجارت اسلامی تشریح شد و لزوم تسلط کافی افراد بر احکام شرعی مربوط به تجارت پیش از ورود به آن مورد تاکید قرار گرفت.

همایش رزق حلال با حضور کسبه و فعالان اقتصادی در امامزاده صالح (ع) تجریش برگزار شد.

در این همایش مسئول نمایندگی ولی فقیه سپاه حضرت رسول (ص) تهران بزرگ، تولیت امامزاده صالح و فرمانده سپاه ناحیه جماران سخنرانی کردند.

در ابتدای این همایش محسن کمری‌زاده فرمانده سپاه ناحیه جماران با بیان اینکه هدف از تشکیل بسیج ایجاد هم‌افزایی مردم برای مردم است، گفت: بسیج در همه زمینه‌ها کمک می‌کند تا مشارکت برای اقشار مختلف تسهیل شود.

وی در رابطه با لزوم آشنایی تاجران به احکام شرعی و تکاسب اظهار داشت: افراد پیش از ورود به امر تجارت باید به احکام آن تسلط کافی داشته باشند.

کمری‌زاده افزود: در گذشته یکی از برنامه‌‌های ثابت بازاریان دریافت مبانی تکاسب بود. به این صورت که برای دریافت آموزه‌های دینی در کلاس‌های علما زانو می‌زدند و پس از آن برای کسب روزی حلال اقدام می‌کردند.

وی با بیان اینکه در روایات ما عاقبت‌بخیری فرزندان منوط به کسب روزی حلال است، ادامه داد: فاصله حرام تا حلال تجارت، دانستن و یا ندانستن مسائل شرعی است و کسی که برای روزی حلال تلاش کند، مانند مجاهد فی‌سبیل‌الله است که در جهت تأمین معیشت خانواده خود تلاش می‌کند.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی تولیت آستان مقدس امامزاده صالح با ارائه توضیحاتی درباره احکام تجارت و خرید و فروش گفت:‌ در اسلام چند مقوله از جمله واجب، حرام، مکروه، مستحب، مباح وجود دارد.

وی افزود: کسب روزی حلال یکی از اقداماتی است که اسلام آن را بسیار گرامی می‌داند و به طوری که اگر کسی در حال امرار معاش و کسب روزی حلال از دنیا برود، شهید به حساب می‌آید.

در این مراسم همچنین حجت‌‌الاسلام گواهی با اشاره به اینکه در اسلام مستحب است که کسب و کار در حالت اعتدال و میانه‌روی باشد، گفت: علاوه بر تمام روایاتی که درباره کسب روزی حلال داریم، سحرخیز بودن نیز یکی از تأکیداتی است که در اسلام عنوان شده است.

وی با اشاره به روایتی از امام سجاد (ع) درباره سحرخیزی گفت: طبق روایت ایشان رزق و روزی خداوند در اولین دقایق صبح تقسیم می‌شود و هر کس زودتر به کسب روزی حلال بشتابد قطعاً روزی بیشتری خواهد یافت.

تولیت آستان مقدس امامزاده صالح با بیان اینکه روایت تساوی و برادری نیز یکی دیگر از احکام تجارت به شمار می‌رود، گفت:‌ در قیمت‌گذاری کالاها باید عدالت رعایت شود و خوشرویی و تخفیف به مشتریان نیز باید مدنظر قرار گیرد.

حجت‌الاسلام گواهی یکی از مستحبات در امر تجارت را نفع رساندن به فقرا و افراد نیازمند دانست و گفت: معامله نیزبا افرادی که به وعده خود وفا نمی‌کنند نیز مورد نکوهش قرار گرفته است.

وی گفت:‌ معامله با پول‌های تقلبی و خرید و فروش با اموال غصبی و همچنین احتکار نیز حرام است که امیدواریم ریشه این مسائل از دنیای تجارت اسلام قطع شود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.