عقب‌گرد ۲۰۵ واحدی شاخص کل بورس تهران/ رصد تکنیکالی بازار سهام کم رمق

|
0 دیدگاه

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی معاملات کم‌ حجم و متعادلی را در اغلب نمادهای به نظاره نشستند که امروز گروه خودرویی‌ها همزمان با فروکش کردن نوسان بازار ارز شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام در روندی متعادل بود.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۱۱ دی ماه ۹۵ با کاهش ۲۰۵ واحدی روی رقم ۷۹ هزار و ۴۸۶ واحد ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن اما با کاهش ۲۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۶۴۰ واحد رسید. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۸۴ واحدی عدد ۸۷ هزار و ۶۱۸ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۱۴۶ واحدی به رقم ۵۶ هزار و ۵۵۰ واحد رسید که شاخص بازار دوم با کاهش ۴۳۳ واحدی به عدد ۱۶۸ هزار و ۴۲۹ واحد دست یافت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۳ واحدی به رقم ۸۶۸ واحد رسید.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۳۲ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۳۴ واحد، پتروشیمی پردیس با ۲۷ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۱۳ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۷۰ میلیون و ۹۶۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۸۸۴ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های موتوژن، سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر، شیشه و گاز، قند لرستان،‌ فیبر ایران، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا ، حق تقدم خرید سهام افرانت، حق تقدم خرید سهام داروسازی سبحان انکولوژی، اوراق اجاره «صچاد»، اوراق محاربه «صشرق» از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک، اوراق رهنی بانک مسکن، سیمان شرق، ریل‌پرداز سیر متوقف شدند.

امروز همچنین آگهی عرضه ۷۲٫۶۰ درصد سهام کنترلی تولید تجهیزات سنگین هپکو به قیمت پایه بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان برای عرضه در روز دوشنبه هفته جاری از طریق بازار پایه فرابورس به بازار اطلاع‌رسانی شد. از سوی دیگر امروز ۲۲٫۹۶ درصد سهام شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری از سوی بانک اقتصاد نوین به وکالت از یک شخص حقیقی به طور یکجا و نقد به قیمت پایه هر سهم ۲۲۰ تومان روی میز فروش بورس تهران گذاشته شد.

امروز در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات درون گروهی همراه بود.

در بیمه اتکایی ایرانیان نیز امروز ۲۴٫۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. در گسترش صنایع انرژی آذراب نیز ۱۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان کدهای سهامدار عمده روبه‌رو بود.

در صنایع فولاد آلیاژی یزد اندکی بیش از ۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد. اندکی بیش از ۵ میلیون سهم لوله و ماشین‌سازی ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامداران عمده انتقال یافت. ۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه ملی نیز به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون تومان با هدف تجمیع سهام کد به کد شد.

در بازار معاملات بلوکی نیز امروز علاوه بر تحقق معامله بلوکی تأمین ماسه ریخته‌گری امروز بیش از ۱۷ میلیون سهم سرمایه‌گذاری لقمان به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان به طور بلوکی میان دو کد حقوقی معامله شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام همزمان با انتشار خبرها از تلاش بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز و فروکش کردن قیمت‌ها پس از دوره‌ای نوسان رو به بالا و در عین حال عدم تغییر فرمول قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس شاهد معاملاتی کم‌حجم و بی‌رونق در اغلب معاملاتی بود بازاری که با الگوهای تکنیکالی این روزها در گروه‌های مختلف معاملاتی گام برمی‌دارد.

بر اساس این گزارش، امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر معاملاتی کم جان بود که به نظر می‌رسید ناظر بازار سهام گشایش تدریجی نمادهای معاملاتی متوقف را پس از دوره‌ای طولانی در دستور کار خود قرار داده است.

امروز همزمان گروه خودرویی‌ها نیز برای برخی معامله‌گران با سیگنال‌های خرید در الگوهای تکنیکالی روبه‌رو بود. هر چند که تداوم عرضه سهام از سوی حقوقی‌ها مانع از شکل‌گیری هر گونه صف خرید در این گروه‌ها شده است.

در گروه معدنی‌ها، پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌های آنها نیز امروز اصلاح قیمتی در حالی در دستور کار قرار گرفت که برخی معامله‌گران این موقعیت را فرصتی برای جمع‌آوری سهام در گروه‌های مذکور دانسته‌اند.

در گروه پتروشیمی‌ها امروز پتروشیمی جم شاهد معاملات کد به کد یک میلیون سهمی در جریان بازار خرده‌فروشی میان کدهای حقوقی این شرکت بود.

امروز بازار سهام بازاری متعادل و کم حجم بود که حرفه‌ای‌ها مطابق با الگوهای تکنیکالی در نمادهای معاملاتی جذاب بازار گام برمی‌داشتند. بازاری که نقطه خروج از رکود فعلی برای آن هنوز مشخص نیست و اعتماد در آن به نظر رنگ باخته است.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.