قیمت نفت ایران همچنان در مسیر صعود/ نفت سبک ازبشکه ای ۵۲ دلارفراتر رفت

|
0 دیدگاه

قیمت نفت خام سبک ایران در ادامه روند صعودی خود در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر (۳ دی) با ۳۰ سنت افزایش بشکه ای ۵۲ دلار و ۱۶ سنت داد و ستد شد.

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی نیز همچنان روند صعودی قیمت نفت ادامه دارد، در واقع، محرکی که با توافق اوپک و غیراوپک برای مدیریت عرضه نفت، شکل گرفت، همچنان قیمت نفت را بالا می کشد.
البته سرعت رشد قیمت نفت در روزهای اخیر کند شده، به طوری که حتی در برخی انواع شاخص نفت خام شاهد اندکی افت نیز بوده ایم. بر این اساس در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر(سوم دی ماه ) از یک سو، قیمت نفت سبک ایران ۳۰ سنت رشد کرد، اما قیمت نفت خام سنگین ایران چهار سنت افت کرده است.
به نظر کارشناسان، آغاز رسمی اجرای تعهدات کشورهای تولیدکننده نفت مبنی بر کاهش تولید از اول ژانویه ۲۰۱۷ می تواند موج مثبت دیگری را در بازارهای جهانی نفت ایجاد کند و نرخ نفت را در کانال قیمتی ۵۵ تا ۶۰ دلاری قرار دهد.
به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر (۳ دی) با ۳۰ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۱۶ سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ دلار و ۸۴ سنت برای هر بشکه بود.
اما، قیمت نفت خام سنگین ایران در این دوره زمانی، با چهار سنت افت به بشکه ای ۵۱ دلار و ۶۶ سنت رسید. میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون به ۳۸ دلار و ۹۶ سنت برای هر بشکه رسید.
قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، برابر با ۵۱ دلار و ۹۹ سنت بود که هر بشکه نسبت به هفته پیش از آن، پنج سنت افزایش داشت.
قیمت نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ دسامبر(سوم دی) بدون تغییر نسبت به هفته منتهی به ۱۶ دسامبر، بشکه ای ۵۱ دلار و ۹۳ سنت خرید و فروش شد.
بهای نفت خام شاخص برنت دریای شمال با ۵۰ سنت افزایش، ۵۴ دلار و ۱۰ سنت برای هر بشکه معامله شد.
قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با ۱۹ سنت و ۱۷ سنت کاهش، بشکه ای ۵۲ دلار و ۳۳ سنت و ۵۳ دلار و ۹۶ سنت برای هر بشکه معامله شد.
کارشناسان پیش بینی کرده اند در ایام تعطیلات کریسمس، فعالیت در پایانه های صادراتی و وارداتی نفت خام کاهش یابد و این امر منجر به کاهش عرضه نفت خام در بازار شود.
این در حالی است که اعتصاب کارکنان شرکت نفتی «اکسون موبیل» فعال در نیجریه، باعث حداقل ۱۰ روز تاخیر در بارگیری نفتخام سبک و شیرین نیجریه به مقاصد صادراتی شده است.
علاوه بر این، سرمای هوا در آمریکا و افزایش تقاضا برای سوخت های گرمایشی در این کشور افزایش بهره برداری را در پالایشگاه های آمریکا به دنبال داشته است.
در هفته مورد بررسی، سطح ذخیره سازی نفتخام در آمریکا بر خلاف انتظار با افزایش روبرو شد و معامله گران فعال در بازار آسیا، پیش از فرا رسیدن تعطیلات آغاز سال جدید میلادی، به تکمیل سفارشات خرید خود از نفت خام های خلیج فارس اقدام کردند.
قیمت هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، در آخرین جمعه سال ۲۰۱۶(دیروز) در بازار لندن، به ۵۴٫۵۸ دلار رسید.
این برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی است که نفت خام برنت دریای شمال تا این سطح افزایش می یابد.
براساس گزارش رسانه های انگلیس، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا وست تگزاس اینترمیدیت ( دبلیوتی آیWTI ) نیز روز جمعه به ۵۳٫۹۶ دلار رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.