علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک:

Chery در ایران کارخانه می‌زند

|
0 دیدگاه

سحر سعیدیان: مهندس علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک از حضور شرکت‌های چینی در منطقه ویژه اقتصادی بم خبر داد و گفت: شرکت چری مجوز تأسیس ۵ واحد تولیدکننده قطعات خودرو برای تولید رادیوپخش، صندلی و تجهیزات داخلی خودرو را از این سازمان گرفته است و در سال آینده میلادی نیز برای تکمیل زنجیره تولید خودروی چری (CHery) در این منطقه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.


وی در نشست خبری که روز گذشته در ساختمان وزارت صنعت برگزار شد، با اشاره به اینکه در دولت یازدهم ۲ هزار و ۸۵۵ واحد تولیدی تعطیل شده با ٣٣ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال به چرخه تولید بازگشتند، افزود: تا پایان آذرماه امسال ٣٩ هزار و ٨٧ واحد صنعتی پروانه بهره‌برداری دریافت کرده و به بهره برداری رسیده اند.
یزدانی در ارتباط با اعطای تسهیلات به بنگاه های صنعتی گفت: در طرح رونق و ارتقای رقابت پذیری، تاکنون ۵۹ هزار واحد و طرح ثبت نام شده که از این میزان ۳۶ هزار و ۶۰۰ طرح و واحد در کارگروه های استانی بررسی شده و ١٩ هزار و ۷۴ طرح و واحد به شعبه ها ارجاع داده شده است.
وی در ادامه در واکنش به صحبت‌های رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص عدم مطالعه و مکان‌یابی دقیق برخی شهرک‌های صنعتی، اظهار داشت: تعدادی از شهرک‌های صنعتی در دولت نهم و دهم در سفرهای استانی مصوب شده بود که از نظر توجیه اقتصادی جای تأمل داشتند.
وی ادامه داد: برخی از این طرح‌ها با مشکلات زیست محیطی، مشکل تأمین زمین، مشکل مکان‌یابی و تأمین آب و برق روبه‌رو بودند که در نهایت، در یک محدوده زمانی سه ساله اجرای ۳۲ شهرک و ناحیه صنعتی فریز شد تا شرایط منطقه برای سرمایه‌گذاری فراهم شود.
بازگشت ۳۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌های صنعتی
یزدانی ادامه داد: علاوه بر این با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس، در جهت حمایت از شهرک‌های صنعتی، ۳۰ درصد از مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری‌ها که از داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی وصول می‌شود، از سال آِینده به خود شهرک‌ها بازگردانده خواهد شد.
به گفته وی، بنگاه‌هایی که به دلیل عدم پرداخت اقساط تسهیلات خود مشمول جریمه شده بودند نیز در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تخفیف قرار گرفته‌اند به طوری که تا ۹۰ درصد جرایم مشمول تخفیف شده و این طرح تا پایان سال نیز تمدید شده است.
وی تصریح کرد: در مورد بقیه شهرک‌ها نیز مطالعات مکان‌یابی و توجیه فنی و اقتصادی انجام خواهد شد.
یزدانی تأکید کرد: ما شهرک صنعتی که بدون مطالعه اقتصادی مصوب شود، نداشته‌ایم.
به گفته وی، ۱۴ مصوبه دولت قبل در خصوص ایجاد شهرک و ناحیه صنعتی توسط دولت فعلی باطل شد.
مهندس یزدانی، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه آسیا از آخرین مذاکرات در ارتباط با احداث شهرک صنعتی ترکیه در ایران نیز گفت: ترک‌ها از شهرک‌های صنعتی ما در استان آذربایجان غربی و شرقی بازدید کرده‌اند و قرار است تیمی متشکل از سرمایه‌گذاران این کشور در اوایل سال میلادی جدید به ایران بیایند تا از نزدیک از مناطق پیشنهادی ما برای تأسیس این شهرک بازدید کنند.

0 پسندیده شده
سحر سعیدیان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.