نمایش«فصل بهارنارنج»؛ هنرنمایی بازیگر تا کارگردان روشندل

|
0 دیدگاه

نمایش «فصل بهار نارنج» در آخرین شب اجراهای جشنواره تئاتر فجر به کارگردانی غلامرضا عربی از سوی هنرمندان روشندل اجرا شد.

نمایش «فصل بهار نارنج» به نویسندگی محمود ناظری و کارگردانی غلامرضا عربی شب گذشته (یازدهم بهمن ماه) در آخرین شب اجراهای جشنواره تئاتر فجر در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اجرا شد.

بازیگران روشندل این نمایش ندا سلیمانی در نقش گلی، علی بلبلی در نقش حمید، مریم دیهیم بخت در نقش مادر، حجت الله سنگانه در نقش پدر، بابک محمد زاده در نقش جمشید، محسن رستمی در نقش آقاماشالا، حمید رضا کیانی خواه در نقش اصغر کوچیکه، شیما شوری در نقش زری هستند.

غلامرضا عربی کارگردان این نمایش که خود از هنرمندان روشندل کشور است، درباره این نمایش می‌نویسد: در جریان تمرینات نمایش فصل بهار نارنج دریافتم، یعنی به باورش رسیدم که تئاتر عین زندگی است و زندگی عین تئاتر است و این همان کته‌ای بود که همیشه استاد عباس جوانمرد بر آن تأکید داشت.. رسیدن به احساسی که مجموعه عوامل یک نمایش را تبدیل به یک خانواده می کد. احساس مشترکی فراتر از رفتارهای اجتماعی..

ما امروز تأثر را فقط اجرا نمی‌کنیم، زندگی‌ می‌کنیم و در این وانفسای بی مهری ما به مهربانی می‌رسیم. ما از پس یکسال ممارست دریافته‌ایم که آنچه تأثر به ما بخشید همین احساس که نفس دوست داشتن است، همین احساس است که نفس دوست داشتن است. همین احساس است که نفس دوست داشتن است.»

این نمایش درباره دختری به نام گلی است که خواستگار پولداری دارد اما تمایل به ازدواج با وی ندارد چرا که خود پسر دیگری را که از هم محله‌ای هایشان است دوست دارد اما نمیتواند به خانواده بگوید چرا که به دلیل مشکلاتی که بر سر ازدواج خواهر دیگرشان زری داشته‌اند، تجربیات خانواده منفی شده و تمایل دارند که او را به یک فرد پولدار شوهر دهند.

خانواده گلی وضعیت مالی خوبی ندارند و به همین دلیل برای خوشبختی دخترشان پول را ضامن می‌دانند درحالیکه شخصیت جمشید که خواستگار جدیدش است شخصیت درخور شأن گلی نیست.

از سوی دیگر پسری به نام حمید که پدرش گلاب گیر است و وضع مالی خوبی هم ندارد، مدام از پنجره برای گلی پیغام می‌آورد در میانه کار او سرباز می‌شود به جنگ می‌رود و چون بی سیم چی جنگ بوده مجروح شده و از ناحیه چشم نابینا میشود گلی نیز تن به ازدواج اجباری نمی‌دهد و در نهایت با حمید ازدواج می‌کند.

عربی در پایان این نمایش مطرح می‌کند که حدود چهارده ماه برای این اجرا مستمر تمرین داشته‌اند کار بسیار سختی بوده اگر بخواهیم درک کنیم باید چشمانمان را ببندیم و پنج دقیقه راه برویم تا بفهمیم که چه تجربه‌ای است. من به عنوان یکی از کوچکترین اعضای خانه تئاتر بسیار مفتخر هستم از بهمن ماه ۹۳ یک نابینا شدم و امروز جامعه نابینایان نیاز به ترحم ندارد اگر امکاناتی ک حقش است را در اختیارش قرار دهیم، جامعه نابینایان نیاز به زندگی و امید دارد.

همه رنگ‌ها در این نمایش سفید است نقاب بر صورت‌ها وجود دارد به طوریکه اگر کسی نداند این هنرمندان روشندل هستند ممکن است تصور کند این ماسک‌ها نمادین است.

یکی از دیالوگ‌های تأثیرگذار پایانی نمایش که گلی می‌گوید، این است: گلاب گیری چشم نمی‌خواهد، دل می‌خواهد.

*تجلیل نمایندگان مجلس و مسئولان وزارت ارشاد از روشندلان نمایش

شب گذشته رییس فراکسیون امید مجلس و نماینده مردم تهران نیز این نمایش را تماشا کردند و از پیگیری مطالبات روشندلان در مجلس خبر دادند.

محمدرضا عارف در کنار علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، حجت‌الاسلام احمد مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و تعدادی دیگر از اعضای فراکسیون امید و هنرمندان در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به تماشای نمایش «فصل بهارنارنج» نشستند.

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز خطاب به حاضران در مراسم اظهار کرد: امیدوارم همیشه مسئولان و قانون‌گذاران به تماشای تئاتر بنشینند و حضورشان مستمر باشد.

در انتهای این برنامه، مسئولان حاضر از اعضای نمایش «فصل بهار نارنج» با اهدای لوح، تقدیر کردند.

این نمایش شب گذشته در دو سانس در سالن استاد انتظامی اجرا شد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.