پیکر زنده یاد «افرندنیا» تشییع شد

|
0 دیدگاه

پیکر زنده یاد «کاظم افرندنیا» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون به سمت منزلگاه ابدی در قطعه هنرمندان واقع در بهشت زهرا(س) تشییع شد.

مراسم تشییع پیکر زنده یاد «کاظم افرندنیا» صبح امروز -سه شنبه ۱۲ بهمن ماه- با حضور جمعی از بازیگران سینما و تلویزیون از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم که کامران ملکی اجرای آن را برعهده داشت، خسرو امیرصادقی از تهیه کنندگان سینما در میانحزن و اندوه حاضران و به ویژه اعضای خانواده افرندنیا گفت: ما با یکدیگر روابط خانوادگی داشتیم و افرندنیا به هیچ عنوان اهل داد و بیداد و حاشیه سازی نبود. این درد است که کسی که ۵۷ سال در این کار فعالیت داشته، اجاره نشین بود. این درد برای خیلی‌ها درمان ندارد.حتی شنیده‌ام که می‌گویند پس افرندنیا چه می‌کرد؟ ولی واقعیت این است که او این اواخر تنها سالی ۱۰ میلیون درآمد داشت و برای حضور در سریال «معمای شاه» تنها ۶ میلیون تومان دستمزد گرفت.

مهدی میامی از جمله بازیگران نیز در این مراسم عنوان داشت: هنوز فوت کاظم افرندنیا برایم باورکردنی نیست. او همواره برای من یک دوست و یار بود که هرجا حضور داشت متوجه گذر زمان نمی‌شدیم. من از سال ۴۸ که افرندنیا روی صحنه تئاتر می‌درخشید با او آشنا شدم و تئاتر هم از او آموختم. ما قدردان نیستم اما باید بدانیم که ما با هنرمان می‌توانیم دنیا را فتح کنیم.

داریوش باباییان تهیه کننده سینما نیز اظهارداشت: کاظم یکی از دوستان خوب من و در واقع برکت دفتر کاری ما بود و این علاقه تا حدی بود که هر وقت اثری را تولید می‌کردم دوست داشتم حتی شده به اندازه یک سکانس به عنوان امضاء در آن حضور داشته باشد. کاظم فردی بود که هیچ وقت برای رفاقت کم نمی‌گذاشت و در حالی که این روزها برخی هنرمندان ما سفیر درد و مریضی هستند، کاظم در «سفیر» ایفای نقش کرد و در یادها ماند.

پرستو صالحی بازیگر نیز در این مراسم اظهارداشت: امروز برای چندمین بار یتیم شدم، ما بارها و بارها پدران و مادران خود را در این عرصه از دست می‌دهیم و من همواره احساس می‌کردم که کاظم افرندنیا مانند پدر من است. دلم برایش تنگ می‌شود و از همه می‌خواهم که این پدر و مادرها را از یاد نبرند. همه سینما نقش یک‌ها نیستند و اگر نقش‌های مکمل‌ها نباشند ما نمی‌توانیم نقش یک را بازی کنیم، قدرشان را بدانیم که برکت سینما هستند.

همچنین در ادامه مراسم عزت الله رمضانی‌فر در سخنانی گفت: کاظم افرندنیا بر اثر سکته مغزی فوت کرد اما باید ببینیم که علت این سکته‌ها چیست؟علت سکته‌های مغزی و قلبی، ناراحتی‌های روحی و روانی است. که به بازیگران وارد می‌شود. این فشارها به دلیل کم کاری و بیکاری است. خیلی‌ها مدام می‌گویند که بازیگران چشم و چراغ جامعه ما هستند ولی چرا به آنها رسیدگی نمی‌شود؟ سال‌هاست که حرف از صندوق تعاون برای هنرمندان می‌زنند و حال من از منوچهر شاهسواری به عنوان مدیرعامل سینما تقاضا می کنم که به این امر رسیدگی کند.

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: در سینما بازیگران چندصد میلیونی داریم که اگر دستمزد مثلا ۳۰۰ میلیونی آنها به ۲۵۰ میلیون تبدیل شود، ناراحت و شاکی می‌شوند اما در مقابل افرادی هم هستند که به خاطر یکی دومیلیون تومان در مقابل تهیه کنندگان گردن خم می کنند.

در ادامه نیز حبیب اسماعیلی با اشاره به عشق افرندنیا به بازیگری گفت: عشق افرندنیا به بازیگری زیاد بود و به دنبال مسائل مالی نبود. یکی از خصوصیات کاظم این بود که عاشق خانواده اش بود. من از همین جا از انجمن بازیگران و بدلکاران سینما که در هر مراسمی شرکت می کنند و برایشان مهم نیست که آن شخص بازیگر نقش اول یا مکمل باشد تشکر می‌کنم.

پس از صحبت های وی فرامرز امینی از دوستان کاظم افرندنیا سخنای دررابطه با دوران دوستی‌اش با این هنرمند بیان کرد و پس از آن منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما گفت: من می دانم بچه های ما در شرایط سختی کار می کنند و حق آنها بیش از اینهاست. ما موظفیم نیازی که به طور واقعی وجود دارد و حقی را که بر زمین مانده است رفع کنیم. من دکتر صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد خطاب قرار می دهم و می گویم بچه های ما در حوزه توزیع، نمایش و کارهای اینچنینی سینما مشکلی ندارند. لطف کنید و باقی و صالحات از خود به جا بگذارید و برای شرایط بیمه ای این افراد کاری کنید.

 در مراسم تشییع پیکر زنده یاد افرندنیا به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) هنرمندانی نظیر رضا ناجی، رضا جاویدنیا، حبیب اسماعیلی، گیتی معینی، شهنام شهبازی، محمد شیری، مهوش وقاری و… حضور داشتند.

مراسم یادبود کاظم افرندنیا روز پنجشنبه ۱۴بهمن ماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲ در مسجدالرضا واقع در میدان نیلوفر برگزار می‌شود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.