گرمی شهری به قدمت تاریخ که موزه ندارد

|
0 دیدگاه

شهرستان گرمی مغان که قدمت و آثار تاریخی و میراث فرهنگی آن نه تنها در استان بلکه کل کشور مثال‌زدنی است، موزه باستان‌شناسی ندارد.

طبق آمار اعلام شده این شهرستان بیش از ۱۸۶ آثار تاریخی و میراث فرهنگی ثبت شده دارد که تاکنون به دلیل بی‌توجهی متولیان محل مشخصی برای این آثار وجود ندارد.

یکی از شهروندان گرمی در این زمینه گفت: قابل قبول نیست آثاری که جزو تاریخ و هویت این شهرستان است در شهرها و استان‌های دیگر نگهداری شود.

نادری اظهار کرد: ساختمان که اکنون ادعای تبدیل شدن آن به موزه داده می‌شود از دور شبیه یک خرابه است و در این سال‌ها کوچکترین اقدامی برای احیای آن نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در نشستی که  با مسؤولان گرمی برگزار شده بود، بیان کرد: شهرستان گرمی، مشگین‌شهر و خلخال جزو سه شهرستان پرتراکمترین منطق از لحاظ باستان شناسی هستند.

کریم حاجی‌زاده افزود: وجود اشیای باستانی در گوشه و کنار این شهرستان گواهی بر تاریخ گرمی مغان است و طی بررسی انجام گرفته بیشترین بازه اشیای یافت شده به دوره اشکانیان باز می‌گردد.

فرماندار گرمی مغان نیز در این زمینه به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: ساختمان سابق شهرداری گرمی با ۳۶۳ مترمربع زیربنا با توجه سازمان میراث فرهنگی تبدیل به موزه و به این نهاد واگذار خواهد شد.

ابراهیم امامی با بیان اینکه موافقت میراث فرهنگی و گردشگری استان برای تجهیز ساختمان موزه مردم‌شناسی مقابل شهرداری گرمی اخذ شده است، اظهار کرد: با تجهیز و بهره‌برداری این ساختمان، اشیای باستانی این شهرستان که در دیگر شهرها است، بازگردانده می‌شود.

 از اردبیل، بیش از ۵ سال از اجرای عملیات مقدماتی تبدیل ساختمان سابق شهرداری به موزه می‌گذرد و به حالت رکود درآمده است.

 مردم شهرستان گرمی انتظار دارند با بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از این ساختمان، اشیای تاریخی این شهر به این موزه بازگردد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.