دستمزد ۹۶ کارگران به کجا رسید؟

|
1 دیدگاه
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: «کسانی که بیرون از جلسات دستمزد نشستند، برداشت‌شان این است که ما دور هم می‌نشینیم و شیرینی می‌خوریم و یک برگه‌ای را امضا می‌کنیم، اما ما واقعا در جلسات بحث می‌کنیم.»

علی خدایی درباره آخرین جلسات تعیین دستمزد ۹۶ کارگران اظهار داشت: «ستاد مزد به همراه گروه‌های کارگری و کارفرمایی و دولت کار خود را ادامه می‌دهد و فکر می‌کنم حداکثر یک تا دو جلسه آینده به جمع‌بندی عدد سبد معیشت برسیم.»

 

وی با بیان این‌که توافق عمده حاصل شده است، در پاسخ به این پرسش که نظر کارگران چه عددی است؟ افزود: «ما امسال یک تعهدی داشتیم که هیچ‌کدام پیش‌فرض نداشته باشیم و با هم حرکت کنیم؛ البته ما یک جلسه برای جمع‌بندی صحبت‌های خود خواهیم داشت.»

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: «امسال همچون سال‌های گذشته کارمزدهای متفرقه در شهرها و استان‌ها نداریم و جمع‌بندی شده که هر سه تشکل عالی کارگری با یکدیگر کارگروه مزد تشکل بدهیم و متفق‌القول در مورد قضیه دستمزد هستیم. این موضوع یک مقدار از تشتت آرا جلوگیری کرده است.»

 

خدایی متذکر شد: «امیدواریم که به عدد سبد معیشت برسیم و محور مذاکرات روی سبد معیشت باشد.»

 

وی در ادامه گفت: «منظور ما این نیست که عددی که در نهایت حساب می‌شود، حتما باید همین امسال به عنوان مزد لحاظ شود. اما پیشنهاد ما، توقف نزولی سبد و برنامه‌ریزی برای جبران فاصله است؛ کمااین‌که حتی اگر این فاصله را جبران نکنیم، هر سال با این فرمول جلو برویم و کم‌کم این فاصله کم خواهد شد.»

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: «باید امسال یک روش جدید را پیش بگیریم. خیلی از کسانی که بیرون از جلسات نشستند، فضای گل و بلبلی را ترسیم می‌کنند و برداشت‌شان این است که ما می‌رویم و دور هم می‌نشینیم و در نهایت شیرینی می‌خوریم و یک برگه‌ای را امضا می‌کنیم. ما واقعا در جلسات بحث می‌کنیم.»

 

خدایی خاطرنشان کرد: «توقع دارم جامعه کارگری بپذیرد که هر سه گروه جدی در رابطه با دستمزد حرکت می‌کند. نمایندگان کارگری نیز قرار نیست از منافع کارفرمایان دفاع کند، چون نماینده کارفرما در جلسات حضور دارد.»

 

وی گفت: «این‌که می‌گویند در فضای کاملا دوستانه، کارگران به تعیین دستمزد می‌پردازند، اصلا درست نیست.»

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: «روی صحبت من با کسانی است که خود را نماینده کارگران عنوان می‌کنند. اگر دستاوردهای کوچک را نبینیم و تقویت نکنیم، هیچ‌گاه به دستاوردهای بزرگ نخواهیم رسید. دستاوردهای کوچک را باید دید و تقویت کرد.»

 

خدایی تصریح کرد: «سال ۹۴ بهترین سالی بود که طبق آمار بهترین مزد را براساس نرخ تورم و بقیه مولفه‌ها تعیین کردیم. این حاصل همراهی بود و یک ایستادگی‌ای که منجر شد یک نماینده کارگری در اواخر جلسه حالش بد شد.»

 

وی عنوان کرد: «منتها برخوردی که بیرون با این نماینده کارگری شد، این بود که کم‌تجربه‌گی نمایندگان کارگری منجر به تصویب مزد ۱۷درصدی شده است.»

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار متذکر شد: «ما با حق کارگران خیلی فاصله داریم و تنها راه کارگران برای رسیدن به حق و حقوقشان، همراهی و هم‌صدایی است.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: کارگر با تجربه 28 سال سابقه

دستمزد کارگران مثل هر سال با سیاه نمائی و برو و بگیر الکی انجام می گردد و بعد هم تمام می شود و ۱۰۰ تومان به حقوق سال گذشته اضافه و والسلام و کارگر چشم اش کور و دنده اش نرم بشه باز تا سال دیگه .

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.