جهانسیاست

آمانو: به راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران ادامه می دهیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کردکه آژانس بر روند انتقال سانتریفیوژهای مازاد ایران از تاسیسات فردو نظارت داشته است.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در  بخش‌هایی از صحبت‌های آغازین خود در نشست شورای حکام آژانس به موضوع نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌ها ی هسته‌ای ایران ذیل توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که در ژوئیه ۲۰۱۵ حاصل و در ژانویه ۲۰۱۶ اجرایی شد، پرداخت.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمانو گفت: من گزارش خود را از راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به شما ارائه دادم. آژانس بیش از یکسال است که اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک  (برجام) را مورد راستی‌آزمایی و نظارت قرار  می‌دهد.

وی در ادامه گفت: آژانس در ژانویه  روند انتقال سانتریفیوژها و زیربناهای مازاد ایران از سایت  غنی‌سازی سوخت  فردو به کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز را راستی‌آزمایی کرد و این تجهیزات هم اکنون تحت نظارت پیوسته آژانس ذخیره شده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: گزارش من اطلاعات بیشتری در ارتباط با ذخیره اورانیوم با غنای پایین ایران ، آن‌گونه که کمیسیون مشترک طبق برجام خواستار آن شده است، ارائه می‌دهد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: آژانس کماکان به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران تحت توافقات پادمانی ادامه می‌دهد و ارزیابی‌های مربوط به عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده از سوی ایران ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

بستن