اتحادیه های هم عرض سال آتی ادغام می شوند

|
0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف ایران از برنامه این نهاد برای ادغام اتحادیه های هم عرض در سال آینده خبر داد و گفت که دو شرکت تاکسیرانی اینترنتی اسنپ و تاپسی برای اخذ مجوز اقدام کرده اند.

«علی فاضلی» روز یکشنبه در نشست خبری در اتاق اصناف ایران رویکرد این نهاد درباره کسب و کار های مجازی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هدف اتاق اصناف ایران حرکت به سمت توسعه و شکل گیری کسب و کارهای نوین است.
وی در عین حال تاکید کرد: از طرفی باید به مشاغل سنتی نیز توجه و کمک کنیم تا این مشاغل با کسب مهارت ها و آموزش های لازم از این پل عبور کنند.
رئیس اتاق اصناف ایران افزود: باید پذیرفت اقتصاد سنتی نیاز به آموزش، بودجه و زمان کافی دارد و است و این امر یک شبه محقق نمی شود و باید صبور باشیم.
وی درباره فعالیت دو شرکت تاکسیرانی اینترنتی اسنپ و تپسی گفت: تاکنون پروانه این دو سامانه هوشمند تاکسیرانی صادر نشده و دلیل آن این است که تپسی هنوز پرونده خود را کامل نکرده است.
فاضلی افزود: پرونده اسنپ کامل است اما تنها بحث های امنیتی دارد که باید آن نیز برطرف شود.
فاضلی گفت: تاکسیرانی ها نیز باید به نرم افزارهای جدید مجهز شوند و آموزش و مهارت های لازم را دریافت کنند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای مردم باشند.

** سال آینده اتحادیه های همر ارز ادغام می شوند
رئیس اتاق اصناف ایران درباره ادغام اتحادیه های صنفی گفت: اکنون هشت هزار و ۳۰۰ اتحادیه در کشور فعالیت می کنند که بودجه سالانه آنها ۶۰ تا ۴۸۰ میلیون ریال( ۶ تا ۴۸ میلیون تومان) است که با این بودجه نمی توان اتحادیه ها را اداره کرد.
وی تاکید کرد: برای تقویت باید اتحادیه های هم عرض ادغام شوند و سال آینده با هماهنگی و کمک پیشکسوتان این کار عملیاتی می شود.
فاضلی افزود: این کار باید انجام شود زیرا هزینه آن را بنگاهها و در نهایت مصرف کننده پرداخت می کند.

** اتاق اصناف به اجرای صندوق های فروشگاهی اصرار دارد
فاضلی درباره صندوق های فروشگاهی گفت: در سال ۱۳۹۰ دولت وقت تفاهمنامه ای با سازمان ها امضا کرد که براساس آن باید سازمان ها مجهز به صندوق های فروشگاهی می شدند که زیرساخت های لازم برای این کار در نظر گرفته نشد.
وی با بیان اینکه اگر سازمانی از اجرای آن استنکاف می کرد باید ماهانه یک میلیون ریال جریمه می پرداخت، گفت: جریمه تعیین شده بازدارنده نیست زیرا زیرساخت های لازم منظور نشده است.
رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: اتاق اصناف در تجهیز فروشگاه ها تردید نمی کنیم به شرطی که از تولیدات داخلی باشد و بنگاهها آسیب نبینند.

** ساماندهی صنوف نیازمند تعریف درست است
وی گفت: مشکل اساسی اتاق اصناف ایران در ساماندهی صنوف مشارکت نکردن در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری و نظام مشارکت است و به دلیل سیاست های غلط شاهد رشد بنگاههای تولیدی و افزایش سوداگری هستیم.
فاضلی اظهار داشت: قانونگذار بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون اساسی شهرداری را مکلف به ارائه تسهیلات و تمهیدات لازم برای خروج بنگاههای آلوده از شهر کرده است اما به هیچ کدام از این واحدها تسهیلاتی ارایه نشده است.
به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، ساماندهی اصناف نیازمند تعریف درستی در ساماندهی است و نباید به اصناف و بنگاهها فشار وارد کنیم.

** اتاق اصناف اجازه نفوذ احزاب سیاسی را نمی دهد
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه ردپای هیچ نهاد سیاسی را در اتاق اصناف نمی بینید، گفت: اتاق اصناف اجازه نمی دهد احزاب سیاسی در اصناف نفوذ کنند و هر شخص باید فکر سیاسی خود را در خارج از اصناف ارایه دهند.
فاضلی با تاکید بر اینکه رویکرد اتاق اصناف ایران برپایه تعامل است، گفت: هرچند اتاق اصناف ایران به عنوان نماد بخش خصوصی بیشترین انتقاد را از دولت داشت اما تلاش ما این است که فکر سیاسی در اصناف رسوخ نکند.
رئیس اتاق اصناف ایران درباره تعامل با دولت گفت: تعامل با دولت دستاورد خوبی داشت به طوری که در نامه ای از رئیس جمهوری و معاون اول درخواست شد که بدون حضور اصناف هیچ دستورالعملی را ابلاغ نکند.
وی ادامه داد: در یک پروسه پنج ماهه سه پیشنهاد برای جا به جایی اصناف بیان و مقرر شد ۲۷ اتحادیه از اصناف جدا شود که در تعامل با دولت این اتفاق رخ نداد و این شاکله حفظ شد.
فاضلی توضیح داد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرحی را به هیات وزیران ارایه کرد که براساس آن ۹ اتحادیه از اصناف منفک می شد که اتاق اصناف ایران این را به هیات نظارت ارجاع داد و رای به نفع اتاق اصناف ایران صادر شد اما متاسفانه این طرح در مجلس ارائه و به عنوان یکی از بندهای برنامه ششم توسعه تصویب شد.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: نمایندگان اصناف در تمام کمیسیون های دولتی حضور دارند که گامی در جهت تقویت اصناف به شمار می رود.
وی اظهار داشت: اتاق اصناف ایران مکلف است دستورات کمیسیون نظارت، هیات های نظارت و هیات وزیران را اجرا کند و در صورت استنکاف عزل هیات رئیسه را به دنبال دارد برهمین اساس به رغم میل اتاق اصناف، نمایشگاه های بهاره برگزار شد.
فاضلی با تاکید بر اینکه در شان مردم نیست که نمایشگاه های بهاره در زیر چادر برپا شود، گفت: در نظر داریم سال آینده با استفاده از بودجه های عمرانی ۲ یا سه نمایشگاه خارج از فضا برپا کنیم و در نظر داریم نمایشگاه های تخصصی صنفی برگزار کنیم.
رئیس اتاق اصناف ایران درباره تعامل اتاق اصناف با قوه قضاییه نیز گفت: نتیجه این تعامل ایجاد نهاد داوری است که براساس آن بسیاری از مشکلات مربوط به سه میلیون پرونده اتاق اصناف ایران (۲۰ درصد پرونده های دستگاه قضا مربوط به اتاق اصناف ایران است) برطرف شد.
به گفته فاضلی از دیگر دستاوردهای اتاق اصناف ایران با دستگاه قضایی ایجاد کارگروه های مشترک به ویژه در زمینه پژوهش بین مجلس و اتاق اصناف ایران بود.
رئیس اتاق اصناف ایران درباره اقتصاد مقاومتی گفت: از شاخص های اقتصاد مقاومتی مردم محوری است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها در فرمایشات خود به آن تاکید کردند.
فاضلی اظهار داشت: با وجود تلاش رئیس جمهوری، متاسفانه در این بخش موفق نبوده ایم و باید مردم را باور می کردیم که در احکام دائمی و برنامه ششم توسعه نیز این مهم میسر نشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.