جهاندسته‌بندی نشدهسیاست

اعراب خلیج فارس آماده همزیستی مسالمت آمیز با ایران هستند

سفیر امارات در آمریکا در یادداشتی در حالی مدعی تلاش برای تعامل با ایران شده که در دخالتی آشکار خواهان توقف برنامه‌های موشکی ایران به عنوان یکی از شروط این همکاری شده است.

«یوسف العطیبه» سفیر امارات متحده عربی در آمریکا در یادداشتی در روزنامه «وال استریت ژورنال» در حالی مدعی همزیستی مسالمت آمیز اعراب منطقه با ایران شده که مطابق معمول اتهام‌هایی را به ایران نسبت داده است.

در بخشی از این یادداشت سفیر امارات با انتقاد از برنامه‌های موشکی ایران و حمایت از گروه‌هایی چون حزب الله و حماس نوشت: می‌توان از تنش‌های بعدی با ایران اجتناب کرد. ایران می‌تواند آزمایش‌های موشکی و حمایت از گروهای نیابتی خود چون حزب الله، حماس و حشد الشعبی در عراق را تعلیق نماید. این کشور می‌تواند تنش‌های قومیتی و اقدام‌های بی‌ثبات کننده در جهان عرب را خاتمه دهد. سران ایران باید از خود بپرسند آیا می‌خواهیم بخشی از راه حل باشیم یا بزرگترین مشکل منطقه باقی بمانیم؟

در ادامه این یادداشت آمده است: امارات و دیگر اعضای شورای همکاری‌های خلیج فارس بر این باورند که در قالب راه حل بلند مدت می‌توان به تعامل رسید. این شورا در ماه ژانویه برگزاری گفت‌‌‌وگوهای راهبردی مستقیم که مبتنی بر سه اصل «عدم دخالت در امور داخلی دیگران، توقف صدور انقلاب و تعهد به کاهش فرقه گرایی شیعه و سنی» بود را به ایران پیشنهاد کرد.

العطیبه در یادداشت خود آورده است: تلاش داریم تا سران ایران را متقاعد کنیم که همزیستی مسالمت آمیز ممکن است. آنگاه این حرکت صعودی عظیم با فرصت‌های تجاری و اقتصادی گسترده‌تر و مبادلات فرهنگی بیشتر پدید می آورد و ایران می‌تواند جایگاه راستین خود را در جامعه جهانی بر عهده گیرد. توافق اتمی می‌توانست اولین گام به سوی این آینده باشد اما ایران آشکارا ایده‌های متفاوتی را دارد.

در خاتمه این یاددادشت آمده است: با هشدار کنونی واشنگتن مبنی بر وجود تهدیدهای فزاینده، ما در حال برنامه ریزی هستیم و که در آن مشارکت امنیتی جدید با آمریکا قرار دارد و زمینه‌ای برای واکنش قاطع و جامع به اقدام‌های تحریک کننده جمهوری اسلامی خواهد بود. این اقدام تلاشی فوری و ضروری برای دفاع از منافع مشترک و امن و ایمن‌تر کردن همه ما خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

بستن