ایرانسیاست

تمدید ویزای دانشجویان ایرانی و توقف خروج آن‌ها تا صدور رای نهایی دادگاه عالی هند

سرکنسول کشورمان در حیدرآباد گفت: بخشی از مشکل دانشجویان ایرانی که در هند مشغول به تحصیل هستند ازجمله اخراج از دانشگاه و تمدید ویزای دانشجویی، به صورت موقت و تا صدور رای نهایی دادگاه عالی این کشور مرتفع شد.حسن نوریان سرکنسول کشورمان در حیدرآباد  با اشاره به دیدار خود با رامش چاند مینا معاون استاندار تامیل نادو در امور دانشگاههای ایالت تامیل نادو  و مذاکره راجع به مشکل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در این کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخشی از مشکلات دانشجویان ایرانی در داخل ایالت مرتفع شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه دکتر ام . جی. آر ماه قبل اقدام به صدور نامه اخراج دانشجویان کرده بود که این روند به دستور دادگاه عالی ایالت تامیل نادو متوقف و حتی نامه های قبلی  هم پس گرفته شد.
سرکنسول کشورمان درحیدرآباد از انجام هماهنگی های لازم برای تمدید ویزای دانشجویان ایرانی در هند خبرداد و گفت: بحث دیگر صدور معرفی نامه برای پلیس به منظور تمدید ویزای دانشجویان ایرانی بود که هماهنگی های لازم انجام شده  و دانشجویان ایرانی که ویزاهای آنها تمام شده است می توانند با ارائه معرفی نامه از دانشکده محل تحصیل خود  به پلیس ایالتی مراجعه و ویزای خود را تمدید کنند.
وی همچنین باتاکید براینکه دادگاه عالی هند رای نهایی درمورد دانشجویان ایرانی را صادرخواهد کرد، افزود: به گفته رییس انجمن کالج های دندانپزشکی این ایالت احتمالا تا پایان ماه مارس ( اواسط فروردین ١٣٩٦) وضعیت دانشجویان از طریق دادگاه عالی هند در دهلی نو مشخص می‌شود.
نوریان ادامه داد: تا اینجا به نظر می‌رسد این فرآیند مثبت باشد ولی همه چیز به رای دادگاه عالی هند در دهلی نو بستگی دارد. آنچه مسئولان ایالتی  ادعا می کنند این است که در موارد مشابه در سال‌های گذشته رای دادگاه ایالتی و دادگاه عالی همواره به نفع دانشجویان هندی و حتی دانشجویان خارجی بوده است.
نکته دیگر اینکه در سال ۲۰۱۷ امکان شرکت در آزمون نیت برای دانشجویان خارجی  فراهم  شده است. این درحالی است که درسال ۲۰۱۶ اصلا اشاره ای به دانشجویان خارجی نشده بود . در حال حاضر باید منتظر تصمیم نهایی دادگاه عالی هند بمانیم.

نوشته های مشابه

بستن