ایرانسیاست

توضیحات روابط عمومی وزارت خارجه درباره عملکرد اقتصادی این وزارتخانه

روابط عمومی وزارت خارجه نقش این وزارتخانه را در حوزه اقتصادی بسترسازی و ایجاد تسهیلات در روابط اقتصادی خارجی و معرفی ظرفیت‌ها و توان کشور و مرتبط ساختن نهادها و فعالان اقتصادی به طرف‌های خارجی برشمرد.

روابط عمومی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص برخی اظهارنظرهای غیردقیق در روزهای اخیر درباره عملکرد اقتصادی این وزارتخانه توضیحاتی را به شرح زیر ارائه کرد.

روابط عمومی وزارت امور خارجه ضمن ارج نهادن به اظهارنظرهای غیرشعاری و عالمانه در زمینه عملکرد خود، به‌ویژه در حوزه دیپلماسی اقتصادی به آگاهی می‌رساند نقش وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی عمدتا نقش بسترسازی و ایجاد تسهیلات در روابط اقتصادی خارجی بوده و با معرفی ظرفیت‌ها و توان کشور و مرتبط ساختن نهادها و فعالان اقتصادی کشور به طرف‌های خود در خارج از کشور مسئولیت خود را در تحقق اهداف سه گانه «رشد اقتصادی، کاهش آسیب پذیری اقتصادی و افزایش ظرفیت اقتصاد ملی» ایفا می‌کند.

وزارت امور خارجه در زمینه‌های مختلف همچون برداشتن موانع در راه روابط اقتصادی که از مذاکرات برجام آغاز شد، کمک به نهادهای ذیربط در دسترسی کشور به اموال بلوکه شده خود و دارایی‌های حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی، رفع موانع حمل و نقل بین‌المللی کشور، دسترسی به بازار در کشورهای هدف و پیگیری همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، برنامه‌های متنوعی را با دستگاه‌های اقتصادی کشور که موارد فوق در حوزه مسئولیت تخصصی و قانونی آنان است به مرحله اجرا گذاشته است.

ادارات مرکزی وزارت امور خارجه و حدود ١٤٠ دفتر نمایندگی این وزارتخانه در خارج از کشور تلاش دارند تا در ابعاد مختلف پیگیر سیاست‌های اقتصادی کشور در حوزه روابط خارجی بوده و با همه امکانات از فعالیت نهادها و فعالان اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی حمایت کنند.

در عین حال وزارت امور خارجه به منظور ارتقاء ظرفیت اجرای دستگاه دیپلماسی، طرح‌هایی از قبیل جذب نیروهای متخصص با گرایش‌های متنوع در حوزه اقتصادی، آموزش پرسنل موجود، طراحی شبکه ارتباطات و اطلاعات اقتصادی بین وزارت امور خارجه و کلیه دفاتر نمایندگی خود در خارج از کشور از یک سو و تمامی دستگاه‌های اقتصادی دولتی و شرکت‌های خصوصی و فعالان اقتصادی از سوی دیگر در مقیاس بسیار گسترده و عظیم در دست اجرا دارد.

 

نوشته های مشابه

بستن