جهانسیاست

خامکانی: ایران جزیره ثبات در منطقه است

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان گفت: ایران جزیره ثبات در منطقه است که می­‌تواند به عنوان یک شریک اقتصادی مطمئن دسترسی آلمان به بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه را امکان­پذیر کند.

حسین امیری خامکانی که به همراه هیأتی پنج نفره از اعضا این گروه برای گفت و گو با مقامات پارلمانی آلمان به برلین سفر کرده است با موتسه نیخ همتای آلمانی خود دیدار کرد.
وی به دوستی دیرینه و پیشینه مثبت روابط ایران و آلمان اشاره کرد و اظهارداشت: ملت ایران از کشور آلمان ذهنیت مثبتی دارند که این مسئله تأثیر مستقیمی بر توسعه هر چه بیشتر روابط فیمابین خواهد گذاشت و نمایندگان دو ملت نیز باید در حفظ و استمرار این عامل مهم تلاش خود را بکار گیرند.
رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان به ظرفیت های ایران در بخش نفت و گاز و پتروشیمی ، عمران و انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: ظرفیت و علاقمندی میان دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر روابط فیمابین در این زمینه ها وجود دارد که باید از آنها به نفع دو ملت استفاده کرد.
خامکانی افزود: همکاری‌های بانکی تأثیر قابل توجهی بر تسهیل همکاری‌های دو کشور در زمینه های اقتصادی و تجاری خواهد گذاشت و ازپارلمان و دولت آلمان انتظار می­رود در ترغیب هرچه بیشتر بانک­های آلمانی برای توسعه روابط فیمابین بانکی دو کشور بکوشند.
در ادامه این دیدار موتسه نیخ رییس گروه دوستی پارلمانی آلمان و ایران ضمن ابراز خرسندی از سفر گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به برلین خاطرنشان کرد: روابط ایران و آلمان حتی در دوران تحریم‌­ها در جریان بود و ثبات مناسبی داشت و همین ثبات نمادی خوب از روابط دو کشور است.
وی ضمن تأکید بر نقش همکاری‌های علمی و فرهنگی به عنوان بخشی مهم از همکاریهای دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به پیشینه تمدنی و فرهنگی طولانی ایران و آلمان قطعاً درهمکاری‌های فیمابین، همکاریهای علمی و فرهنگی باید جایگاه ویژه و خاص داشته باشند و این جنبه از روابط بر سایر جنبه های مورد علاقه برتری داشته باشد.
موتسه نیخ افزود : ایرانی­‌هایی که به آلمان آمده اند قشر تحصیل کرده و فرهیخته ای هستند که در پیشرفت و حرکت رو به جلوی آلمان در زمینه­ های مختلف تأثیر گذار بوده­‌اند و اکنون این خدمات یک دوستی ناگسستنی و یک علاقه فرهنگی قوی میان دو کشور ایجاد کرده است که در توسعه روابط دوستانه فیمابین تأثیرگذار است.
یحیی کمالی پور، مجید کیانپور و اصغر مسعودی و سمیه محمودی از اعضای هیات ایرانی نیز در این دیدار جداگانه در خصوص راه های تقویت روابط پارلمانی و مسائل مورد علاقه طرفین با همتاهای آلمانی خود رایزنی و گفتگو کردند.

نوشته های مشابه

بستن