رفع گلوگاه آزادراه قزوین ـ رشت و رساندن امامزاده هاشم به بندر انزلی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی

|
0 دیدگاه

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها با بیان اینکه آزادراه اصفهان ـ شیراز در ادامه مسیر به آزادراه جدید شیراز ـ بوشهر متصل می‌شود، گفت: پس از تکمیل قطعه منجیل در آزادراه قزوین ـ رشت هدفگذاری کرده‌ایم که امامزاده هاشم را در این آزادراه با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی به بندر انزلی متصل کنیم.

سیدحسین میرشفیع امروز در برنامه خبری با اشاره به تکمیل بخشی از حلقه مفقوده آزادراه قزوین ـ رشت اظهار داشت: آزادراه قزوین ـ رشت از سال ۸۳ عملیات اجرایی آن آغاز و تا سال ۸۸ قسمت عمده آن تکمیل شد و از منتهی الیه آزادراه قزوین ـ زنجان تا امامزاده هاشم به طول ۱۳۸ کیلومتر به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: اما ۱۱ کیلومتر از این مسیر آزادراهی بین رودبار و منجیل باقی مانده بود که حجم بالای سرمایه‌گذاری در شرایط سخت اجرای کار موجب شد سرمایه‌گذار در این پروژه ورود نکند.

میرشفیع ادامه داد: از پایان سال ۹۳ تصمیم گرفتیم با مشارکت جدید این ۱۱ کیلومتر اجرا شود بدین ترتیب که طبق مجوز رئیس سازمان برنامه و بودجه، بدون طرف مشارکت این قطعه به منابع دولتی در دو فاز اجرا شود.

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها ادامه داد: در این راستا در فاز یک، کنارگذر منجیل به طول ۳٫۲ کیلومتر اجرا شد که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

میرشفیع گفت: لرزه‌خیزی، رانش زمین، وجود مسیر در حاشیه رودخانه و عبور از مناطق مسکونی از سختی‌های این فاز پروژه بود.

وی بیان کرد: کل فاز یک، ۳۲۰۰ متر و با احتساب ومپ و لوک و رفت و برگشت جمعاً ۷ کیلومتر است که ۳۲۰۰ متر تونل و ۴ دستگاه پل بزرگ به طول ۵۳۴ متر دارد.

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها ادامه داد: فاز دوم پروژه به طول ۸ کیلومتر از بعد از منجیل تا بعد از رودبار جمعاً ۱۶ کیلومتر است که مطالعات آن نهایی شده است.

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها ادامه داد: هزینه فاز یک پروژه ۱۸۰ میلیارد تومان است و پنج‌شنبه هفته جاری زیر بار عبور می‌رود.

وی بیان کرد: در این مسیر فعلاً در ایام نوروز عوارضی اعمال نمی‌شود اما رقم عوارضی کل آزادراه ۶۳۰۰ تومان است.

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها گفت: در فاز دوم پروژه در حال بازنگری در اجرا که در قسمت رودبار است هستیم و تلاش می‌کنیم حداکثر بهره‌برداری از مناظر طبیعی را داشته باشیم، ضمن آنکه ارتزاق مردم رودبار نیز حاصل شود، زیرا در اجرای پروژه‌های عمرانی یکی از اصول حفظ حقوق ذینفعان در حاشیه آزادراه است.

میرشفیع بیان کرد: برای جلوگیری از متضرر شدن کسبه رودبار حتماً سه نقطه برای احداث مجتمع خدماتی ـ رفاهی فروش زیتون مدنظر است.

* اجرای ادامه آزادراه قزوین ـ رشت تا انزلی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی 

وی بیان کرد: در فاز دوم حلقه مفقوده آزادراه قزوین ـ رشت که مسیر رودبار است، در حال مذاکره با سرمایه‌گذار هستیم و مقرر شده است ۲۰۰ میلیون یورو از سوی سرمایه‌گذار و ۲۰۰ میلیون یورو از سوی دولت سرمایه‌گذاری شود تا امامزاده هاشم در انتهای آزادراه قزوین ـ رشت را به انزلی متصل کنیم.

* تکمیل کل آزادراه اصفهان ـ شیراز تا پایان سال ۹۷

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها درباره احداث آزادراه اصفهان ـ شیراز بیان کرد: این آزادراه به طول ۲۱۰ کیلومتر در سال جاری رشد مناسبی داشت و ۹۷ درصد مسیر بازگشایی شد.

وی ادامه داد: ۱۵۰ کیلومتر از مسیر آزادراه اصفهان ـ شیراز در حد سابگرید آماده‌ روسازی است. عمده عملیات خاکی در کل مسیر انجام شده است.

میرشفیع افزود: در سال آینده ۱۰۰ کیلومتر از آزادراه اصفهان ـ شیراز روسازی می‌شود که ۵۴ کیلومتر آن روسازی بتونی است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذار آزادراه اصفهان ـ شیراز قرارگاه خاتم‌الاوصیاء وابسته وزارت دفاع است و ۱۲۰۰ دستگاه ادوات هم‌اکنون در این پروژه فعال است.

وی سرمایه‌گذاری در این پروژه را به صورت ۵۰ـ۵۰ دولت و خاتم الاوصیاء عنوان کرد و گفت: انتهای آزادراه اصفهان ـ شیراز به منطقه تنگ خیاره در شیراز می‌رسد، ضمن آنکه قطعه ۷ این آزادراه را ابلاغ کرده‌ایم تا انتهعای مسیر آزادراه به جاده شیراز ـ سپیدان متصل شود و در ادامه قطعه ۷ آزادراه اصفهان ـ شیراز به آزادراه شیراز ـ بوشهر متصل می‌شود که در حال مذاکره با سرمایه‌گذار هستیم.

میرشفیع با بیان اینکه آزادراه شیراز ـ بوشهر به طول ۲۱۷ کیلومتر در حال مذاکره است، گفت: در سال ۹۷ آزادراه اصفهان ـ شیراز تکمیل می‌شود.

* اتصال تهران تا خرم‌آباد در قالب آزادراه

معاون ساخت توسعه آزادراه‌ها بیان کرد: در حال مذاکره با شرکت ایرانی هستیم تا کمربندی قم ـ سلفچگان به صورت آزادراه تا اراک تکمیل شود، ضمن آنکه از تهران تا قم هم مسیر جدید آزادراهی تا اراک و از اراک تا خرم‌آباد مدنظر است که در این مسیر قطعه آزادراهی بروجرد ـ خرم‌آباد تا پایان سال ۹۶ افتتاح می‌شود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.