ایرانسیاست

سفیر ایران در کوبا با دبیرکل اتحادیه دولت های کارائیبی دیدار کرد

«کامبیز شیخ حسنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا، روز جمعه در حاشیه بیست و دومین نشست وزیران امور خارجه اتحادیه دولت های کارائیب (ACS-AEC ) در هاوانا با خانم «جون سومر» دبیرکل اتحادیه این کشورها دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار سفیر کشورمان به تجربیات مشابه تاریخی ایران و کشورهای کارائیبی به واسطه مشکلاتی که استثمارگران برای هردو بوجود آورده اند و تشریح چرایی آن و استقلال طلبی و تکیه بر اصول جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
وی با اشاره به وضعیت جغرافیایی ایران، افزود: وجود برخی مشکلات زیست محیطی همگون از جمله تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست در دریا و سواحل ایران، زمینه مناسبی برای بررسی امکان همکاری های آتی دو طرف وجود دارد.
در ادامه خانم سومر نیز بر اهتمام اتحادیه بر همگرایی هرچه بیشتر کشورهای منطقه و تبدیل حوزه کارائیب به منطقه صلح تاکید کرد.
وی با اشاره به تاریخ ایران، تلاش های مردم ایران برای حفظ استقلال خود را مورد توجه قرار داده و زمینه های همکاری میان ایران و اتحادیه کشورهای کارائیبی را گسترده توصیف کرد.
خانم سومر ضمن تاکید بر اولویت برنامه های مقابله با مشکلات زیست محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی در اتحادیه کشورهای کارائیبی، از هرگونه همکاری میان ایران واتحادیه در این خصوص استقبال و خاطرنشان کرد که فصل مشترک زیادی برای همکاری وجود دارد.
پیمان تاسیس اتحادیه دولت های کارائیبی در ۲۴ جولای سال ۱۹۹۴در کلمبیا امضاء شد و در حال حاضر ۲۵ کشور آمریکای لاتین و منطقه کارائیب عضو آن هستند. دبیرخانه این سازمان در شهر ‘پورت-آو-آسپین’ پایتخت کشور جزیره ای ترینیداد و توباگو واقع است.
اولویت های این همکاری منطقه ای تجارت، گردشگری، حمل و نقل، مقابله با بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی است.
ایران بنا به دعوت کوبا که ریاست ادواری اتحادیه را در دست دارد، در این نشست شرکت کرده است. گفته می شود که رئیس بعدی شورای وزیران اتحادیه، ونزوئلا خواهد بود.

نوشته های مشابه

بستن