جهانسیاست

سیزدهمین اجلاس سران اکو: افق روشن اقتصاد آسیا و توافق بر ‘رویکرد اعتدال’

‘قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید…. برآوردها نشان می‌دهد پایه گذاران اصلی اکو(ایران، ترکیه و پاکستان) در کمتر از ۱۵ سال آینده، جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان خواهند بود و این نویدبخش آینده ای درخشان تر برای منطقه ماست’. این مطلب بخشی از سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سران اکو است که نوید بخش افقی روشن برای اکو و اقتصاد آسیا است.

دربیانیه نهایی اجلاس سران اکو، در بندهای مختلف برضرورت تقویت همکاری های میان اعضا این سازمان منطقه ای با هدف تحقق اهداف و برنامه های سند چشم انداز اکو ۲۰۲۵ تاکید شده است.
کشورها و دولت های عضو اکو در رویداد سیزدهمین اجلاس سران کشورهای این سازمان در اسلام آباد به دعوت دولت جمهوری اسلامی پاکستان در روز ۱۱ اسفند با شعار اصلی ‘ارتباط برای رونق و شکوفایی منطقه ای’ دورهم جمع شدند تا شرایط و وضعیت پیشرفت برنامه ها و پروژه های اجرایی اکو را مرور کرده و با هم در مورد موضوعات منطقه ای و جهانی دارای منافع مشترک در منطقه اکو با هدف تقویت و پیشبرد اکو به عنوان یک سازمان ، تقویت کننده همکاری ها و ایجاد ساختار مبتنی بر ارزش ها و منافع مشترک، تبادل نظر کنند.

** توافق بر رویکرد اعتدال
سران اکو در اسلام آباد تاکید و توافق کردند که ‘رویکرد اعتدال’ برترین راهکار برای مقابله با با تمامی اشکال افراطی گرایی و در جهت تشویق مذاکره ، احترام متقابل، تفاهم و همبستگی اجتماعی است بگونه ای که موجب مشارکت بیشتر به سمت دستیابی به توسعه پایدار و جامع، رشد عادلانه، ثبات و کامیابی در منطقه اکو شود.
در سیزدهمین اجلاس سران اکو در اسلام آباد، ضرورت بهبود و ارتقای ارتباطات گسترده اکو در زمینه حمل و نقل و عبور و مرور، مخابرات، فضای مجازی، انواع مختلف انرژی و همچنین تبادلات بین ملت ها، به ویژه از طریق موافقتنامه های منطقه ای گردشگری مورد توافق قرار گرفت و در این راستا، طرح راهروی اقتصادی چین – پاکستان (CPEC) به عنوان ابتکار عملی بلندمدت که می تواند نقش تسریع کننده برای توسعه اقتصادی کل منطقه داشته باشد، مورد استقبال کشورهای عضو اکو قرار گرفت.

** استقبال از روز بین المللی نوروز
در بخشی از بیانیه پایانی اجلاس سران اکو، ضمن استقبال از ‘روز بین المللی نوروز’ به عنوان عاملی که به تقویت دوستی بین ملت ها کمک می کند، از کشورهای عضو خواسته شده تا فعالانه در جشن ها و تمهیدات مربوط به آن حضور یابند.
سران اکو، در بیانیه پایانی اجلاس سیزدهم، ضمن تاکید بر اراده سیاسی خود و تعهد محکم و قوی برای تحقق اهداف و آرمانهای سازمان اکو، کامیابی مشترک، ادغام منطقه ای و صلح و ثبات در منطقه اکو، بیست و پنجمین سالگرد گسترش اعضای اکو از سه به ۱۰ کشور را گرامی داشتند و آن را نوید بخش دوره جدید و چشم انداز همکاری های بیشتر منطقه ای برای توسعه منطقه اکو دانستند ضمن اینکه اعلام کردند اکو از گسترش بیشتر دامنه جغرافیایی این سازمان از طریق اعطای عضویت کامل به دولت های علاقه مند و اعطای وضعیت ناظر به دولت ها و سازمان های علاقه مند، استقبال می کند.
سران کشورهای عضور همچنین با یادآوری تعهد خود به اهداف و اصول منشور سازمان ملل از جمله احترام به استقلال سیاسی، حاکمیت و تمامیت ارضی دولت ها، توسعه روابط دوستانه بین ملت ها و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین کشورها، بر ضرورت اراده همکاری جمعی برای حل مشکلات از جمله استفاده از ظرفیت های اکو برای رفع این چالش ها و بهره برداری از این ظرفیت ها برای منافع جمعی و مردم منطقه، تاکید کردند.
پیوستگی بین اعضای اکو به عنوان مفهومی پویا که شامل ابعاد مختلف از جمله فضای مجازی، انرژی، راه آهن، جاده، بنادر و کشتیرانی می شود؛ از جمله موارد مورد تاکید و توافق سران اکو در اسلام آباد بود.

** ضرورت برداشته شدن گام های جدی در راستای سند چشم انداز اکو ۲۰۲۵
استقبال از تصویب سند چشم انداز اکو برای دهه آتی (۲۰۲۵) به عنوان سندی جامع از دیگر موضوع های مورد توافق نشست سران اکو در اسلام آباد بود و همه شرکت کنندگان بر ضرورت برداشته شدن گام های لازم برای اجرای سند چشم انداز در یک محدوده زمانی موثر و بدون تاخیر تاکید کردند.
** تاکید بر مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان یافته
سران اکو در اجلاس اسلام آباد اطمینان دادند که ترتیبات و برنامه های موجود در منطقه اکو برای مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، شامل قاچاق انسان، در مسیر اجرایی خود قرار داشته و استمرار خواهند یافت و سازوکارهای منطقه ای موثر برای همکاری در حوزه های اعمال قانون، موضوعات قضایی، ظرفیت سازی به همراه سایر حوزه های ذیربط تثبیت شده اند.
** تمایل قلبی اکو برای یک افغانستان امن و باثبات
مقامات عالی رتبه و سران شرکت کننده در اجلاس اکو در پایتخت پاکستان همچنین بار دیگر تمایل قلبی خود را برای ایجاد یک افغانستان(به عنوان یکی از کشورهای عضو اکو) برخوردار از امنیت، کامیابی، ثبات و برخوردار از صلح اعلام کردند و با تاکید بر تعهدات اخیر خود در کنفرانس بروکسل در خصوص افغانستان، مراجع ذیربط خود و دبیرخانه اکو را موظف کردند تا یک ‘برنامه حمایتی اکو برای افغانستان’ را در کنفرانس ویژه اکو در خصوص افغانستان که قرار است تا دو ماه دیگر در کابل برگزار شود، تدوین کنند.

نوشته های مشابه

بستن