جهانسیاست

ظریف: اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند فرصتی مغتنم برای همکاری و پیشرفت است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در راس هیاتی به نمایندگی از رئیس جمهور کشورمان در اولین اجلاس سران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که با حضور سران کشورها و دولت های عضو صبح امروز مورخ ١٧ اسفند ٩٥ در جاکارتا افتتاح شد، شرکت کرد.

پس از انجام سخنان افتتاحیه رئیس جمهور اندونزی، اسناد اجلاس شامل “میثاق جاکارتا”، “برنامه عمل” و “بیانیه پیشگیری و مواجهه با افراطی گرائی” که پیش از این توسط کارشناسان ارشد کشورهای عضو تدوین شده بود، به تصویب اجلاس سران رسید. در ادامه، سران و روسای هیات‌های شرکت کننده به ایراد سخنرانی پرداختند.

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود همکاری در قالب اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند را  فرصتی مغتنم برای همکاری و پیشرفت اعلام و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های فراوانی برای تقویت ارتباطات دریایی و برقراری ارتباطات چندوجهی منطقه آیورآ با سایر بازارهای منطقه ای و جهانی برخوردار است.

وی در ادامه ضمن اشاره به موقعیت راهبردی بندر چابهار برای برقراری ارتباط میان اقیانوس هند و خلیج فارس، غرب و مرکز آسیا، قفقاز و اروپا و همچنین با یادآوری برگزاری اولین اجلاس روسای مناطق آزاد سازمان مذکور در اردیبهشت ماه سال جاری در چابهار، این بندر را مسیری امن و کوتاه برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب دانست و بر اهمیت آن تاکید کرد.
ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به اینکه ۸۰ درصد تجارت جهانی از مسیر دریا و از طریق کشتی انجام می شود به اهمیت موضوع ایمنی و امنیت دریایی، به عنوان یکی از اولویت های آیورا، اشاره کرده و لزوم توجه ویژه به افزایش ایمنی و امنیت از یک سو و جلوگیری از آلودگی دریا از سوی دیگر را خاطر نشان ساخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه منطقه ما دستخوش خشونت افراط گرایانه و تروریسم است، از تصویب «بیانیه مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز منجر به تروریسم» توسط این اجلاس استقبال کرده و افزود این بیانیه در راستای اهداف تعریف شده در ابتکار رئیس جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «جهان برعلیه خشونت و افراط» که به اتفاق آرا توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ به تصویب رسید می باشد.

ظریف در بخش پایانی سخنان خود، اقتصاد مقاومتی و پایدار را نیازمند همکاری در تمامی سطوح زیرمنطقه ای، منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و آیورآ را فرصتی منحصر به فرد و چارچوبی مستحکم برای تقویت هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان کشورهای عضو دانست.

پس از پایان اجلاس، کنفرانس مطبوعاتی با حضور روسای قبلی، فعلی و آتی سازمان برگزار گردید. اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند متشکل از ٢١ عضو (کشورهای حاشیه ای اقیانوس هند از ٣ قاره آسیا، آفریقا و اقیانوسیه) و ٧ کشور غیرمنطقه‌ای به عنوان شریک گفت‌وگو با این اتحادیه می باشد.

پیش از اجلاس سران، اجلاس مقامات ارشد و وزرای کشورهای عضو در تاریخ ١٥ و ١٦ اسفند در جاکارتا برگزار گردید.

نوشته های مشابه

بستن