فعال انجمن صنفی:مهمترین مشکل اجتماعی کارگران، تامین معیشت است

|
0 دیدگاه

یک فعال کارگری با بیان آنکه تامین معیشت مهم ترین مشکل اجتماعی کارگران است، گفت: دستمزدهای پایین کارگران به ویژه زنان نسبت به مردان، این مشکل را چند برابر کرده است.

«سمیه حیدری» بیان داشت: با یک تحقیق میدانی در حوزه های کارگری و مراکز تولیدی کارگاهها و اصناف می توانیم به مشکلات معیشتی کارگران پی ببریم.
وی افزود: بسیاری از کارگران صنوف و منشی های دفاتر در سازمان های غیردولتی و کارگران خدماتی کمتر از حداقل حقوق مصوب دریافت می کنند در حالی که حداقل دستمزد هم در شرایط کنونی پاسخگوی نیاز خانواده های آنان نیست که این موضوع به مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز دامن زده است.
حیدری بیان داشت: راهکار حل مشکل یاد شده، رسیدگی و نظارت مستقیم بر عملکرد کارگاهها، واحدهای صنفی و کارخانه ها است.
وی با اشاره به بحث پایین بودن دستمزد کارگران، اظهار داشت: در سال های گذشته چند گزارش از سوی نمایندگان کارگران درباره وضعیت هزینه های خانوار و وخامت وضعیت معیشتی کارگران ارائه شده اما توجه خاصی به آن نشد و به ثمر نرسید.
حیدری اضافه کرد: اکنون میزان دریافتی های اغلب مشمولان قانون کار پاسخگوی مخارج زندگی آنها را نمی دهد به همین دلیل کارگران مجبورند به شکل دو شیفت و در بدترین حالت حتی سه شیفت کار کنند که این خود می تواند از عوامل بیکاری افراد جویای شغل باشد و نشان دهنده اوج کسری معیشتی و ناتوانی آنها در تامین هزینه های زندگی است.
به گفته این فعال کارگری، بیشتر مشکلات اجتماعی که گریبان گیر جامعه شده، ناشی از مشکلات اقتصادی است.
این فعال اجتماعی با بیان آنکه رهبر معظم انقلاب اسلامی استحکام، هوشیاری و نجابت جامعه کارگری در مقابل تحریکات مستمر داخل و خارج کشور در سه دهه اخیر را مورد تجلیل قرار داده اند، یادآور شد: جامعه کارگری با تحمل همه سختی‌ها و مشکلات و تلاش بی‌وقفه در راه پیشرفت کشور، امتحان خوبی داده است و مسئولان باید این فداکاری و نجابت را با تلاش بیشتر برای حل مسائل کارگران، قدر‌شناسی کنند.
وی افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات موجود در حوزه‌های کارگری، نظیر اخراج کارگران، بیکاری، تعویق پرداخت دستمزد و مشکلات معیشتی تاکید کرده اند که حل این مشکلات اقدام و ابتکار می‌طلبد.
حیدری گفت: سخنان رهبر انقلاب، دغدغه ایشان در خصوص جامعه کار را نشان می دهد و ایشان همواره بر رفع نیاز های معیشتی کارگران تاکید دارند.
وی از جمله مشکلات کارگران را قراردادهای موقت و سفید امضا و در نتیجه از بین رفتن امنیت شغلی برای این قشر بیان کرد و افزود: توسعه قراردادهای موقت می تواند عامل اصلی کاهش بهره وری نیروی کار و افت کیفیت فرآورده های تولیدی باشد.
این فعال کارگری تاکید کرد که باید بر استفاده از کالای ایرانی و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه تدابیر جدی اندیشید زیرا بر آینده جامعه کارگری اثرگذار است.
حیدری در ادامه اظهار داشت: مشکل دیگری که برای کارگران وجود دارد، برخوردار نبودن از حق بیمه است؛ برخورداری همه کارگران از بیمه اعم از زن و مرد، فصلی و روز مزد و به ویژه زنانی که تمایل به دور کاری دارند به جهت اینکه بتوانند به وظایف خانوادگی و همچنین اقتصادی به طور همزمان بپردازند، از اهمیت ویژه برخوردار بوده و حداقل خواسته کارگران است.
وی تحقق نیافتن حق ایمنی در محیط کار و بهداشت کار، پیشگیری کارگران در مقابل بیماری های شغلی را از دیگر معضلات این قشر دانست و اضافه کرد: نبود نظارت صحیح و بازرسی مناسب در کارخانه ها، کارگاههای تولیدی و بنگاههای اقتصادی باعث بروز حوادث ناشی از کار خواهد شد که این حوادث با آموزش های کوتاه مدت و در اختیار قرار دادن ابزارهای ساده حفاظت فردی کاهش می یابد.
حیدری با یادآوری اینکه آموزش ایمنی مناسب کارفرما و کارگر می تواند بسیاری از حوادث حین کار را کاهش دهد، افزود: استقرار تمام وقت مسئول ایمنی در کارخانجات و کارگاههای ساختمانی یا سرکشی مسئولان مرتبط می تواند بر کاهش این حوادث اثرگذار باشد.
این فعال کارگری تاکید کرد: بیماری های شغلی و حوادث ناشی از کار هزینه های بسیار بالایی برای کارفرما و بیمه دارد که با یک رسیدگی و نظارت و آموزش ساده می توان از بروز آن و ضرر مالی و معنوی ناشی از آن جلوگیری کرد.
وی نبود انسجام تشکل های کارگری را در تحقق نیافتن مطالبات کارگری بسیار مهم دانست و گفت: فعالیت های تشکیلاتی و صنفی یا سندیکایی یکی از مهمترین ابزارهای تحقق مطالبات به حق جامعه کارگری است که متاسفانه شاهد برخی ناهماهنگی ها و کارشکنی ها در این زمینه هستیم.
حیدری افزود: بیشتر تشکل های جامعه کارگری، از نبود بنیان های کارشناسی، علمی، کار گروهی و رهبری رنج می برند.
این فعال حوزه کارگری تاکید کرد: نداشتن قدرت سازماندهی جامعه کارگری در سال های اخیر، نشان می دهد که نهادهای متولی حقوق کارگران دغدغه های اصلی این قشر را پیگیری نمی کنند که اخراج گروهی کارگران، اعتصابات کارگری، نبود امنیت شغلی، نرخ بیکاری بالا و مهاجرت بی رویه نیروی متخصص از نتایج آن به شمار می رود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.