سیاست

فیتزپاتریک: تحریم جدید مانع ادامه برنامه موشکی ایران نمی‌شود

معاون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با اشاره به برخی تلاش های آمریکا برای وضع تحریم های جدید غیر هسته ای علیه ایران نوشت: تحریم جدید موجب دست کشیدن ایران از برنامه موشکی‌اش و مذاکره مجدد بر سر مفاد برجام نخواهد شد.

مارک فیتزپاتریک، معاون وزیر امور خارجه سابق آمریکا در سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ در یادداشتی که در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک( iiss ) منتشر شده است، با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ نوشت: حصول توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و قدرت‌های جهانی در ژوئیه ۲۰۱۵، موضوع هسته ای ایران که زمانی در رأس قرار داشت را دست کم تا زمانی‌که مفاد توافق اجرا می شود، حل کرده است. بر اساس گزارشات آژانس بین المللی اتمی (IAEA  ) ذخیره اورانیوم ایران پایین تر از حدی که توافق تعیین می کند، قرار دارد و با توجه به ادامه اجرای این توافق، دورنمای وقوع یک جنگ بر سر این مسئله تا مدت‌های زیادی از روی میز برداشته شده است.

بنابراین، کشورهایی که می‌خواهند ایران را همزمان با حفظ توافق هسته‌ای، به دلیل موضوعات دیگری چون برنامه موشکی این کشور تحت فشار قرار دهند و تحریم کنند، باید بدانند که اگرچه تحریم های غیر هسته ای نقض برجام نیست، تضعیف لغو تحریم هاکه طبق توافق انجام گرفت مسلما نقض برنامه جامع اقدام مشترک خواهد بود.

برای بررسی تاثیر تحریم های جدید باید به این نکته توجه داشت که تحریم بیشتر سبب نمی شود تا ایران کوتاه بیاید و به خواسته آمریکا، دوباره بر سر برجام مذاکره کند. تحریمها موجب فشار بر ایران شد اما عامل محدویت برنامه هسته ای ایران و پذیرش نظارت بیشتر از سوی این کشور نبود، بلکه پذیرش غنی سازی اورانیوم در ایران از سوی واشنگتن، کلید اصلی تمایل ایران برای سازش و پذیرش این محدودیت ها بود هرچندکه مخالفان توافق این سازش آمریکا را گناه بزرگی میدانند ، بدون  این سازش، مذاکرات به نتیجه  نمی رسید.

رییس موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در ادامه یادداشت خود تاکید کرد: تحریم‌های جدید همچنین ایران را ملزم به توقف برنامه موشکی اش نخواهدکرد، چراکه این کشور موشک را با توجه به ماهیت نیروی هوایی فرسوده اش برای توان دفاعی خود ضروری می بیند. تحریم های موشکی می تواند اهرمی برای کند کردن برنامه موشکی ایران باشد اما ارائه مشوق نیز برای دستیابی به توافق با تهران بر سر برنامه موشکی اش ضروری است. ایران تنها ممکن است در صورتی محدویت در برنامه موشکی خود را به عنوان بخشی از یک توافق چندجانبه بپذیرد که دیگر بازیگران منطقه‌ای محدویت هایی رادر برنامه موشکی شان بپذیرند.

فیتز پاتریک، برخی طرح ها درکنگره برای تحریم ایران را در تضاد با مفاد برجام دانسته و به طرح موسوم به آسمان عاری از تروریسم اشاره کرده است که به گفته وی ، تلاشی است برای مانع تراشی در مسیر اجرای قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ به ایران .

وی همچنین با اشاره به گزارش برخی رسانه ها مبنی بر تلاش واشنگتن برای تروریستی اعلام کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: به نظر می آید که این اقدام نیز تلاشی است برای ممانعت از تجارت شرکت های خارجی با ایران که اقدامی است متناقض با روح برجام و به طور قطع مفاد این توافق. چنین کاری  به علاوه می تواند به مبارزه علیه داعش لطمه بزند چراکه گروه‌های شیعه زیادی که تحت حمایت ایران هستند با این گروه تروریستی مبارزه می کنند و می جنگند.

بنابراین، نباید پیش از بررسی مشکلات تحریم جدید علیه ایران وضع کرد.

نوشته های مشابه

بستن