جهانسیاست

وحشت رژیم صهیونیستی از آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه دفاعی اس ۳۰۰ در ایران

یک ژنرال بازنشسته صهیونیستی پس از اولین آزمایش سامانه دفاعی اس ۳۰۰ گفت که دستیابی ایران به این سامانه موشکی را نمی توان نادیده گرفت.

به نوشته روزنامه اورشلیم پست، رژیم صهیونیستی بسیار تلاش کرد تا فروش سامانه دفاعی پیشرفته اس ۳۰۰ به ایران را متوقف کند اما تهران روز شنبه اولین بار این سامانه دفاعی را مورد آزمایش قرار داد و اکنون مقامات صهیونیستی با  احتیاط در حال ارزیابی و نظارت بر این مسئله هستند.

تهران پس از چند سال تاخیر در تحویل سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ ساخت روسیه روز شنبه به طور موفقیت آمیز آن  را  آنگونه که رسانه های ایران گزارش دادند، آزمایش کرد و اکنون این سامانه عملیاتی شده است.

آبراهام آسائیل، ژنرال بازنشسته صهیونیستی به اورشلیم پست گفت: دستیابی ایران به سامانه اس ۳۰۰ را نمی‌توان نادیده گرفت. این سامانه پیش از این در ایران وجود نداشت واین بسیار خطرناک است. تعجب آور نخواهد بود که ایرانی ها خودشان سامانه پدافند موشکی تولید کنند.

وی ادامه داد: ایرانی‌ها از لحاظ فناوری خودشان بسیار پیشرفته هستند آنها در یک یا دو دهه گذشته پیشرفت های زیادی به ویژه در زمینه موشکی داشته اند. اگرچه تولید یک سامانه پیچیده زمان بر است، ایرانی ها در تولید یک سامانه بسیار پیشرفته، حتی پیشرفته تر از اس ۳۰۰ کاملاً توانمند هستند.

به گزارش ایسنا، ایران در سال ۲۰۱۶ پس از آنکه قراردادش با روسیه برای خرید سامانه اس ۳۰۰ را به روزرسانی کرد توانست این سامانه را تحویل بگیرد. تهران و مسکو اولین بار در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید اس ۳۰۰ را منعقد کردند.

اما سه سال بعد رییس جمهور وقت روسیه تحت فشار رژیم صهیونیستی و غرب به بهانه اینکه فروش این سامانه دفاعی به ایران خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است، اجرای آن را متوقف کرد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در سال۲۰۱۵ پس از حصول پیشرفت هایی در روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ با صدور حکمی ممنوعیت انتقال سامانه اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرد. از آن پس دو طرف رایزنی ها برای انعقاد یک قرارداد جدید و به روزرسانی شده را آغاز کردند که درنهایت به تحویل این سامانه به ایران به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار منجر شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن