پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکاران با اوراق خزانه

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از اجرای ۱۰۰ درصدی طرح های اقتصاد مقاومتی این شرکت در سال ۹۵ خبر داد و گفت: تاکنون ۲۱۰ میلیارد ریال از مطالبات پیمانکاران در قالب انتشار اوراق خزانه پرداخت شده است.

«سیدمحمدرضا رضازاده» امروز (یکشنبه) در نشست خبری اظهار داشت: امسال ۳۹ هزار و ۸۰ میلیارد ریال اعتبار به این شرکت بابت اجرای پروژه ها پرداخت شد که عمده این منابع از محل صندوق توسعه ملی بوده است.
وی افزود: ۳۶ هزار میلیارد ریال از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی بوده و در قبال تولید برق نیروگاه ها مبلغ ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در اختیار این شرکت قرار گرفت.
به گفته این مقام مسئول، ۲۱۰ میلیارد ریال دیگر از محل اسناد خزانه و اوراق مشارکت به پیمانکاران و مشاوران بابت مطالباتشان پرداخت شد که امید است در ایام باقی مانده از سال حدود ۲ هزار میلیارد ریال از همین محل در اختیار مشاوران و پیمانکاران قرار گیرد.
وی ادامه داد: امسال مبلغ ۴۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز از محل منابع عمومی دولت در اختیار شرکت قرار گرفته است.

** پروژه های اقتصاد مقاومتی
رضازاده در ادامه با اشاره به توفیق این شرکت در اجرای ۱۰۰ درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: یکی از این طرح ها، سد «رودبار» لرستان بود که برنامه آبگیری آن با حضور وزیر نیرو به انجام رسید.
عملیات آبگیری سد رودبار لرستان ۲۵ شهریور با حضور وزیر نیرو آغاز شد؛ طرح سد و نیروگاه رودبار لرستان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان الیگودرز روی رودخانه رودبار از سرشاخه‏ های دز اجرا شده است.
به گفته رضازاده، این سد قرار بود پیش از اوج مصرف برق امسال به بهره برداری برسد و نخستین واحد نیروگاهی آن، چرخش اولیه را بیست و دوم بهمن ماه داشت.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو افزود: تست های بعدی نیروگاه به دلیل بروز پدیده ریزگرد در خوزستان به تاخیر افتاد اما پنجم اسفند این کار پایان یافت و طبق وعده دیسپاچینگ کشوری (مرکزهای جمع آوری اطلاعات و کنترل)، بخش دیگری از برنامه ها در آینده نزدیک اجرایی می شود.
وی اضافه کرد: تا پایان امسال برای بهره برداری آزمایشی از واحد نخست این نیروگاه آمادگی وجود دارد اما احتمال می رود بهره برداری رسمی فروردین ماه سال آینده باشد.

** بهره برداری از سد «داریان» در فروردین ماه آینده
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به آبگیری سد «داریان» در سفر رییس جمهوری به استان کرمانشاه (دوم آذرماه امسال)، گفت: این سد سه واحد نیروگاهی دارد که در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی یکی از آنها باید به بهره برداری برسد.
این سد با حجم بدنه ۱۰ میلیون متر مکعب از نوع سنگریزه ای با هسته رُسی بوده که طول تاج آن ۳۶۸ متر، عرض تاج ۱۵ متر، عرش در پی ۸۷۰ متر و ارتفاع سد از پی ۱۷۹ متر است.
رضازاده در ادامه ابراز امیدواری کرد که فروردین آینده همزمان با آماده شدن خط انتقال برق از سوی برق منطقه ای کرمانشاه، این امر شکل اجرایی به خود بگیرد.
وی ادامه داد: سد «سردشت» در آذربایجان غربی، دیگر طرح اقتصاد مقاومتی این شرکت به شمار می رود که از ۲ ماه پیش آماده آبگیری شده است.
به گفته وی، عملیات اجرایی سد «قوچم» در انتهای سامانه انتقال آب از سد «آزاد» به «قروه- دهگلان» به انجام رسیده و هر ۲ طرح در انتظار اعلام زمان افتتاح رسمی مسئولان فرادستی است.
سد برق آبی سردشت با ۱۱۴ متر ارتفاع از بلندترین سد های ایران است که با بهره برداری از آن علاوه بر تولید ۱۵۰ مگاوات برق، آب مورد نیاز افزون بر هفت هزار و ۸۰۰هکتار از زمین های پایین دست این سد تامین می شود.
هدف از ساخت سد قوچم انتقال ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب سد آزاد و ذخیره سازی آن در سد قوچم است.

** طرح های شبکه های آبیاری و زهکشی
مدیرعامل شرکت آب و نیرو درباره طرح های شبکه های آبیاری و زهکشی این شرکت بیان داشت: اینک قطعه نخست «طرح گرمسیری» در شبکه های اصلی و سامانه اجرا شده اما ساخت شبکه های فرعی بر عهده وزارت جهادکشاورزی است.
به گفته رضازاده، اکنون سد «ازگله» واقع در بالادست طرح گرمسیری آماده بهره برداری است و می توان آبگیری آن را آغاز کرد.

** اجرای طرح های شور ورزی
وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح های شور ورزی و استفاده از آب دریاها برای افزایش سرانه آب جمعیت کشور و دستیابی به توسعه، افزود: برای شروع کار در ۱۳ منطقه در سواحل جنوبی کشور از خوزستان تا سیستان و بلوچستان نقاطی شناسایی و مزارع نمونه (پایلوت) ایجاد شده است که علاوه بر شیرین سازی آب، جلبک ها و گیاهانی متناسب با آب شور در آنها پرورش داده می شود.
مدیرعامل شرکت آب نیرو بیان داشت: پس از به نتیجه رسیدن این طرح ها در مزارع نمونه، الگوی کشت هر منطقه به سرمایه گذاران بخش خصوصی معرفی خواهد شد.

** از اولویت خارج شدن برخی پروژه ها
به گفته رضازاده، کمبود منابع مالی سبب شده تا برخی پروژه ها از اولویت این شرکت خارج شود که از جمله آنها برخی طرح های مطالعاتی حوضه کرخه و بالادست سد سیمره است.
وی ادامه داد: همچنین سد «پارسیان» در استان فارس و سد «تنگ معشوره» در حوضه کرخه از جمله سدهایی هستند که مشخصات آنها مورد بازنگری قرار گرفته و تخصیص آبی جدیدی برایشان در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در مجموع مطالعات سه سد در حوضه آبریز کرخه متوقف شده و مشخصات سه سد دیگر مورد بازنگری قرار گرفته است.

** تولید برق شرکت آب و نیرو
وی با اشاره به تولید ۱۲ درصد کل برق کشور توسط شرکت آب و نیرو، یادآوری کرد: بیش از ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه این شرکت به بهره برداری رسیده و در آینده نزدیک ۴۵۰ مگاوات برق در نیروگاه رودبار لرستان، ۲۱۰ مگاوات در نیروگاه داریان، ۱۵۰ مگاوات در سد و نیروگاه سردشت، ۱۳۰ مگاوات در سد و نیروگاه چم شیر و ۷۵۰ مگاوات در سد و نیروگاه بختیاری با تکمیل مراحل اجرایی، به ظرفیت برق تولیدی این شرکت اضافه می شوند.
رضازاده در پایان تصریح کرد: تکمیل طرح های غرب کشور، آبگیری سد و نیروگاه چم شیر، بهره برداری از واحدهای دوم و سوم نیروگاهی داریان و واحد دوم نیروگاه رودبار لرستان و همچنین عملیاتی کردن قرارداد «بی.او. تی» (B.O.T) سد کارون ۲ اولویت های این شرکت در سال ۹۶ را تشکیل می دهند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.