ایران و بی پی فعالیت در میدان گازی رهام را از سر گرفتند

|
0 دیدگاه

شرکت بی پی اعلام کرد، این شرکت و شرکت ملی نفت ایران سال گذشته و پس از لغو تحریم های ایران، از خزانه داری آمریکا مجوزی برای همکاری مشترک در میدان گازی رهام واقع در دریای شمال دریافت کرده اند.

به نقل از رویترز، شرکت بی پی اعلام کرد، این شرکت و شرکت ملی نفت ایران سال گذشته و پس از لغو تحریم های ایران، از خزانه داری آمریکا مجوزی برای همکاری مشترک در میدان گازی واقع در دریای شمال دریافت کرده اند.

تولید گاز در میدان گازی رهام، در سال ۲۰۱۰ یعنی زمانی که اروپا تحریم هایی را علیه برنامه هسته ای ایران به اجرا گذاشت به حالت تعلیق درآمد. فعالیت این میدان ۴ سال بعد پس از آنکه دولت انگلیس موافقت کرد که یک طرح مدیریتی موقت را به اجرا بگذارد که بر اساس آن تمام درآمدهای ایران از این میدان تا زمان لغو تحریم ها به امانت نگهداری شود، از سر گرفته شد.

بعد از لغو تحریم های اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران در ژانویه ۲۰۱۶، اجرای این طرح مدیریتی موقت متوقف شد.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۶ شرکت بریتیش پترولیوم، ایران کنترل سهام خود در این میدان را مجددا در اختیار گرفته و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۶ شرکت بی پی مجوزی را از خزانه داری آمریکا دریافت کرده که به موجب آن دو طرف می توانند فعالیت های مشترک در این میدان را ادامه دهند.

بی پی که بیش از یک قرن پیش به عنوان شرکت نفت ایران و انگلیس تاسیس شده، دارای فعالیت های تجاری متعددی در آمریکاست و بنابراین برای جلوگیری از متهم شدن به هرگونه نقض احتمالی تحریم ها و جریمه شدن از سوی دولت آمریکا، برای هرگونه همکاری با ایران به کسب مجوز از اداره کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا نیاز دارد.

سال گذشته شرکت بی پی کمیته اجرایی ای را برای بررسی همکاری های انرژی با ایران ایجاد کرد که در آن باب دادلی، مدیر آمریکایی این شرکت برای جلوگیری از نقش احتمالی تحریم های آمریکا از آن کنار گذاشته شده بود.

در گزارش سالانه بی پی آمده است: «بی پی در حال حاضر قصد دارد مالکیت سهام خود در میدان مشترک رهام (با ایران) را ادامه دهد و این میدان را اداره نماید.»

بی پی نگفته که مجوز صادر شده در ماه های پایانی دولت اباما تا چه زمانی اعتبار خواهد داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.