بازار املاک کلنگی داغ شد

|
0 دیدگاه

تعداد معاملات املاک کلنگی در اسفند ماه ۹۵ نسبت به مدت مشابه پارسال ۶/ ۱۱ درصد افزایش یافته است که حکایت از ترغیب سازندگان به خرید زمین و ساخت‌وساز در سال ۹۶ دارد.

در حالی که تعداد معاملات املاک کلنگی در اسفند سال ۹۳ یک هزار فقره و در اسفند ۹۴ یک هزار و ۴۰ فقره بوده است، این میزان در اسفند ۹۵ از یک هزار و ۱۶۰ فقره فراتر رفت. این موضوع در حالی رخ داده که سهم املاک کلنگی نسبت به کل معاملات اسفند ماه نیز از ۸ درصد در سال ۹۴ به آستانه ۱۰ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است. مجموعه این آمارها حاکی از افزایش تمایل سازنده‌ها به خرید زمین برای ورود به بازار ساخت‌وساز در سال جاری است.

طبق سنت بسازوبفروش‌ها، تقریبا از نیمه آذرماه فصل معامله زمین آغاز می‌شود و تا پایان زمستان ادامه دارد. اما گاهی به اقتضای شرایط ممکن است دمای این معاملات تا اردیبهشت‌ماه نیز بالا باشد. قرار گرفتن در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نیز شرایط خاصی را به وجود آورده که سبب شده فصل معامله زمین قدری ممتد شود. با این حال حجم فایل‌های کلنگی عرضه شده در بنگاه‌های معاملات املاک تغییر چندانی نسبت به گذشته نداشته است. به عبارت دیگر، با وجود اینکه تقاضای خرید همچنان به اندازه زمستان در بازار مشهود است، مالکان املاک کلنگی نه تنها پافشاری خاصی برای فروش ملک ندارند، بلکه حتی دچار تعلل شده‌اند و ترجیح می‌دهند معامله را به بعد از انتخابات موکول کنند تا در صورت تغییر صعودی و ناگهانی قیمت‌ها بعد از استقرار دولت جدید، متضرر نشوند. با این وجود نگاهی به تازه‌ترین قیمت‌های پیشنهادی املاک کلنگی حاکی است این وضعیت تاکنون تاثیر محسوسی بر قیمت زمین نداشته و قیمت‌های کنونی با میانگین قیمت زمین در فصل زمستان تقریبا برابر است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.