حذف حجم مبنا و تغییر در دامنه نوسان تا پایان سال

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان بورس از حذف حجم مبنا و نیز تغییر در دامنه نوسان تا پایان امسال خبر داد.

شاپور محمدی صبح امروز در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۷) با بیان این مطلب به جدیدترین آمار بازار سرمایه در پایان سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: اندازه بازار در سال ۹۵ بدون احتساب صندوق ها ۴۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته افزایش ۱۰۳ درصدی داشته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه افزود: ارزش صندوق ها ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که در مجموع ارزش بازار سرمایه به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به معاملات در بورس های چهارگانه گفت: در بورس های چهارگانه ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ معامله انجام شد، همچنین در حوزه معاملات اوراق سهام حجم معاملات ۱۵ درصد افزایش داشته است.

محمدی با اشاره به کدهای صادر شده سهام در سال های  گذشته اظهار داشت: در سال ۹۱ تعداد کدهای سهامداری ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار کد بود که این عدد هم اکنون با رشد ۵۷ درصدی به عدد ۱۱ میلیون کد رسیده است.

رییس سازمان بورس درباره چشم انداز سال جاری خاطر نشان کرد: امسال رفع محدودیت های بازار سرمایه مد نظر است. به طوریکه این محدودیت ها به هر دلیلی ایجاد شده باشد با همراهی دکتر طیب نیا و اعضای شورای عالی بورس این محدودیت ها ایم محدودیت ها رفع خواهد شد.

وی در ادامه به توقف طولانی مدت نمادها اشاره کرد و گفت: اقداماتی در جهت رفع توقف طولانی مدت نمادها انجام شده تا نقد شوندگی در بازار سرمایه ارتقا پیدا کند.

محمدی به تدوین لایحه بازار سرمایه به عنوان یک اقدام موثر دیگر اشاره کرد و گفت: بروز رسانی سامانه معاملاتی در سه ماهه اول سال جاری نهایی می شود و سامانه های تکمیلی تا پایان سال انجام می شود.

سخنگوی سازمان بورس به یکی از موضوعات مورد توجه اهالی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: حجم مبنا و دامنه نوسان، تا پایان سال با موافقت شورای عالی بورس تعدیل می شود. بر این اساس حذف حجم مبنا و رسیدن دامنه نوسان به دامنه پویا از جمله اقداماتی است که در جهت افزایش حجم معاملات در سال جاری انجام می گیرد.

رییس سازمان بورس در ادامه به تحولات مثبت سال ۹۵ در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: راه اندازی معاملات آپشن، افشای اجباری تولیدات ماهانه شرکت ها، جداسازی هسته معاملاتی بورس و فرابورس، انتشار اوراق MBS، الزام به افشای صورت های مالی  بر اساس دستور العمل IFRS، قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی، رونق هر چه بیشتر در معاملات بورس انرژی و افزایش دو برابری تعداد کدهای شرکت های فعال در بورس انرژی و رونق معاملات این بورس با حمایت وزیر نفت و پذیرش پسته و زعفران در بورس کالا از جمله اقدامات مثبت سال گذشته بوده است.

محمدی در ادامه به اهمیت فرهنگ سازی در رونق و توسعه بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:  یکی از فعالیت های مهم در بازار سرمایه معطوف به فرهنگ سازی و ارتباط با مخاطبان است که این نمایشگاه می تواند در تحقق این هدف و برقراری این ارتباط موثر باشد.

وی به حضور شرکت ها و موسسات مختلف در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۷) اشاره کرد و گفت: در این دوره حضور ۱۶ بیمه، ۱۷ کارگزاری، ۵۰ صندوق و ۱۰ بانک را داریم. همچنین قدردانی از پیشکسوتان، رونمایی از سامانه جدید تالار مجازی و بسیاری برنامه های متنوع در جهت آشنایی هر چه بیشتر با صنعت مالی کشور در این نمایشگاه صورت می پذیرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.