حفاری قطر در مناطق مرزی پارس جنوبی

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.

«علی کاردر» در مراسم بهره برداری از طرح‎های توسعه ای پارس جنوبی، اظهار داشت: تولید تجمعی ایران از میدان گازی پارس جنوبی به یکهزار و ۶۰ میلیارد متر مکعب رسیده، این درحالی است که قطر تا امروز بالغ بر یکهزار و ۷۷۱ میلیارد متر مکعب گاز برداشت کرده است.

وی افزود: درآمدزایی حاصل از تولید این مقدار گاز از ابتدا تاکنون معادل ۱۹۱ میلیارد دلار بوده که با افتتاح طرح‎های توسعه‎ای امروز و ادامه این مسیر، امیدواریم بتوانیم فاصله تولید تجمعی ایران و قطر را به سرعت کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت از  حفاری‎‎ چاه‎ها از سوی قطر در مناطق مرزی میدان پارس جنوبی خبر داد و گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی حدود ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز است که در سال ۹۵ تولید تجمعی سالانه با ثبت رکود تولید ۱۵۵ میلیارد مترمکعب گاز در این میدان شکسته شد.

معاون وزیر نفت در خصوص میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط ایران در پارس جنوبی گفت: ۷۱ میلیارد دلار در بخش خشکی و دریایی میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده ایم که از این میزان سرمایه گذاری، ۱۹ میلیارد دلار از محل منابع داخلی و ۵۲ میلیارد دلار از سایر منابع نظیر صندوق توسعه ملی، بانک ها، اوراق مشارکت و … تامین شده است.

وی افزود: سرمایه گذاری انجام شده در این بخش در مدت زمان کوتاهی بازمی گردد و بنابراین حتی با فرض استقراض، در صورتی که مدل‎های  اقتصادی مدنظر فراهم شود، بازگشت سرمایه در مدت زمان کوتاهی امکانپذیر است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به جرات می توان گفت برای پروژه هایی که در آینده اجرا می شوند، می توان بیش از ۷۰ درصد از منابع داخلی استفاده کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.