نخستین بار در خاورمیانه، سیستم های صوتی و تصویری خودرو بومی‌سازی شد

|
0 دیدگاه

تولید سیستم های صوتی و تصویری خودرو، برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه از سوی متخصصان داخلی کشور بومی سازی شد و به تولید انبوه رسید. راه اندازی فاز نخست این کارخانه برای ۲۰۰ نفر از جوانان تحصیلکرده کشور اشتغال مستقیم ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت دهکده جهانی ،تولید کننده  سیستم های صوتی و تصویری خودرو در مراسم افتتاح این کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۴ با نامگذاری سال «اقتصاد مقاومتی»، این شرکت با تشکیل تیمی متشکل از متخصصان داخلی درصدد داخلی سازی سیستم پخش تصویری خودروها و ارائه محصولاتی با کیفیت مناسب تر و قیمت رقابتی برآمد.
به گفته «علی حیدری»، با گذشت یک سال و نیم و انجام تحقیق و توسعه بسیار، این مهم اجرایی شد و توانستیم محصولی ۱۰۰ درصد ایرانی تولید و عرضه کنیم.
وی یادآور شد: راه اندازی این کارخانه در فاز نخست منجر به اشتغالزایی مستقیم برای ۲۰۰ نفر از جوانان تحصیلکرده شده و قابلیت صادرات این محصولات تا سالیانه پنج میلیون دلار به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس وجود دارد.
مدیرعامل شرکت دهکده جهانی افزود: اکنون کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی ، عربستان، عراق، افغانستان، ترکمنستان، گرجستان و روسیه اقدام به واردات این محصولات از چین می کنند، اما در آینده تولیدات این کارخانه به این کشورها صادر خواهد شد.
حیدری گفت: این کارخانه در فاز نخست با سرمایه گذاری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای ماشین آلات و سه میلیون دلار سرمایه در گردش ایجاد شده و برای راه اندازی آن هیچ وامی اخذ نشده است.


فعال بخش خصوصی با اشاره به بازارهای منطقه و بازاریابی انجام شده، گفت: با پیش بینی راه اندازی فاز دوم کارخانه، توانایی جذب نیروی کار تا ۶۰۰ نفر دیگر به صورت مستقیم ایجاد می شود و سالیانه ۱۵ میلیون دلار صادرات خواهیم داشت و از خروج ۳۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود.
وی یادآور شد: بر اساس اعلام خودروسازان داخلی ۲٫۲ درصد داخلی سازی هر خودرو مربوط به سیستم مولتی مدیای(چندرسانه ای) تصویری آن است و این شرکت توانسته با راه اندازی این کارخانه در آن سهم داشته باشد.
حیدری از صادرات یکهزار دستگاه «دی وی دی» مخصوص پژو پارس در سال گذشته به کشور عراق خبر داد و ابراز امیدواری کرد امسال نیز به سایر کشورهای منطقه و همسایه صادرات داشته باشند.
وی با اشاره به ارزان بودن نیروی کار در ایران، ابراز امیدواری کرد سرمایه گذاران داخلی بتوانند با کمک و حمایت دولتمردان؛ حتی کشور چین را که اصلی ترین تولیدکننده این محصولات و عرضه کننده آن به کشورهای منطقه است را کنار زده و محصوات ایرانی را جایگزین محصولات چینی کنند.
وی  درباره قیمت این محصول گفت: قیمت نهایی محصولات این کارخانه با در نظر گرفتن حاشیه سود مناسب، برابر با قیمت نمونه مشابه چینی اما با کیفیت بالاتر است.
وی افزود: تعرفه وارداتی نمونه مشابه خارجی این محصولات در گمرک ۸۰ دلار است، اما با استقرار کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی پیام با قیمتی مناسب محصولات خود را به فروش خواهیم رساند.
مدیرعامل گروه شرکت های دهکده جهانی و قائم پرشیان یادآور شد: سبد محصولات این شرکت بر روی خودروهای پژو ۴۰۵، پژو پارس، سوزوکی، برلیانس، سمند و HC قابل نصب است و پتانسیل نصب آنها روی همه خودروهای داخلی و حتی خارجی وجود دارد.
سبد محصولات این شرکت شامل سیستم صوتی، تصویری، جی پی اس، خروجی تصویر برای صندلی های عقب، دوربین دنده عقب و … است.
شرکت خدمات هوایی پیام در سال ۱۳۶۹ با هدف ارایه خدمات هوایی و بالگردی حمل و نقل و توزیع بار و پشتیبانی از نقاط صعب العبورکشور درشرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تایید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را درجنوب غربی کلانشهر کرج آغاز کرد.
پس از آن در سال ۱۳۷۴ هیات وزیران سه هزارو۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام را برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اختصاص داد.
قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه وامکان بهره گیری از تمام تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات آن ، نزدیکی به مراکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، همجواری با راه آهن سراسری ، متروی تهران-کرج و شاهراه های ارتباطی کشورو دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب، رغبت دو بخش دولتی و خصوصی را برای تقویت منطقه اقتصادی پیام بیشتر کرد.
همچنین برخورداری از امکانات زیر بنایی، داشتن گمرک گذرنامه اختصاصی، وجود شعب بانک، نیروی کار ارزان درمنطقه، قرارگرفتن در مسیر ۹ استان اقتصادی کشور، نزدیکی به مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از جمله سازمان استاندارد از دیگر مزیت های این منطقه ویژه به شمار می رود.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.