کارفرمایان،کارگران و دولت مسئول تامین ایمنی محیط کار هستند

|
0 دیدگاه

ایمنی و بهداشت، فرهنگ ملی است که در آن اصل بر یک محیط کاری ایمن و بهداشتی می باشد که در تمامی سطوح از جمله کارفرمایان،کارگران و دولت در تامین امنیت محیط کاری امن و سالم از طریق یک سیستم حقوقی تعریف شده مسئول می باشند تا جایی که بالاترین اولویت، اصل پیشگیری است .

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی،روز جهانی ایمنی و بهداشت در محیط کار یک میثاق بین المللی سالانه برای ترویج کار امن، سالم و مناسب و معقول است که ۲۸ آوریل مصادف با هشتم اردیبهشت ماه برگزار می شود و توسط سازمان بین المللی کار (ILO) از سال ۲۰۰۳ آغاز شده است.
پویش سازمان جهانی کار برای روز ایمنی و بهداشت کار سال ۲۰۱۷(سال ۱۳۹۶ شمسی ) بر نیازهای حیاتی کشورها به منظور گسترش ظرفیت آنها برای جمع آوری و استفاده از اطلاعات قابل اطمینان در ایمنی و بهداشت شغلی با شعار بهینه سازی، جمع آوری و استفاده از اطلاعات ایمنی و سلامت شغلی با گسترش برنامه توسعه پایدار متمرکز شده است.
گسترش برنامه توسعه پایدار، رشد اقتصادی و استخدام در بخش تولید و کار شایسته را برای همه ارتقا می دهد و متمرکز بر حمایت از حقوق کار و ارتقا ایمنی و امنیت محیط کار برای کارگران شامل کارگران مهاجر بخصوص زنان مهاجر و کارگران موقت است وجمع آوری و بهینه کردن داده ها برای کشف خطرهای بالقوه جدید ، پدید آمدن ریسک ها ، تشخیص بخش های خطرناک و توسعه ابزار اندازه گیری جهت جلوگیری از حوادث و اجرای خط مشی ها و برنامه ها در سطوح ملی و بین المللی ضروری به نظرمی رسد.
سازمان جهانی کار در بسیاری از قرادادهای ایمنی و سلامت کار ، اعضا را ملزم می کند تا مکانیزم هایی برای جمع آوری و بهینه سازی اطلاعات ایمنی و سلامت شغلی جهت پیشگیری در نظر بگیرند.
برای آنکه یک حادثه ناشی از کار تلقی شود باید از سه شرط لازم برخوردار باشد: حادثه به مناسبت کار پیش آید، حادثه در جریان کار اتفاق افتد و در اثر حادثه عضوی از بدن آسیب ببیند که کار اصلی را انجام می‌داده است.
به طور کلی در حوادث ناشی از کار پزشک قانونی یا متخصص طب کار با استفاده از نظریه بازرسی کار، نوع حادثه و نحوه وقوع آن، عوامل موثر در ایجاد حادثه، میزان آسیب دیدگی یا از کارافتادگی، مقصر بودن کارگر یا کارفرما و مسایلی از این دست را مشخص می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.