یک فعال اقتصادی: صنعت بجز تسهیلات، به برنامه ریزی و بهره وری نیاز دارد

|
0 دیدگاه

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: صنعت فقط به تسهیلات بانکی نیازمند نیست؛ افزایش بهره‌وری، آسیب‌شناسی مسیر طی شده و برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف آینده از دیگر نیازهای امروز این بخش است.

مهدی پورقاضی افزود: کاری که دولت باید انجام بدهد کمک به آسیب‌شناسی بخش‌های مختلف صنعت و سپس تدوین راهبرد و توسعه صنعتی است.
به گفته وی، بیشتر انرژی دولت صرف پرداخت وام به بنگاه‌های صنعتی شده است.
پورقاضی ادامه داد: پارسال دولت بدون برنامه تصمیم گرفت مبالغی را وام بدهد. بخشی از تسهیلات اعلام‌شده برای سرمایه در گردش بنگاه‌ها پرداخت‌شد و بخشی از آن هنوز پرداخت‌نشده است. در سال جدید بنا بر اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت، دوباره سیاست این است که به بنگاه‌ها وام پرداخت شود اما بر اساس کدام تحلیل فقط وام دهی و تامین سرمایه مشکل صنعت کشور را حل می‌کند؟
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: در صنعت به برنامه نیاز داریم اما به نظر می‌رسد امسال نیز درزمینه تسهیلات دهی به بنگاه‌های کوچک و متوسط تغییر قابل‌توجهی اتفاق نیفتد و روند سال ۱۳۹۵ را دوباره طی کنیم.
وی افزود: از سوی دیگر باید توجه کنید دولت بانک‌ها را به پرداخت تسهیلات موظف می‌کند و با توجه به محدودیت منابع بانک‌ها روند تسهیلات دهی با چالش بزرگی همراه است.
پورقاضی اضافه کرد: جذب سرمایه خارجی پس از لغو تحریم‌ها از دیگر منابعی بود که صنعت ایران برای نوسازی و تامین منابع مالی به آن امید بست.
وی ادامه داد: با این همه، جذب سرمایه خارجی در فضای ملتهب منطقه به‌سختی انجام می‌شود. سرمایه‌گذار خارجی وارد منطقه‌ای نمی‌شود که درگیری و جنگ در آن زیاد است. متقاضیان کنونی نیز با اکراه آمده و در بخش‌های وارد شده اند که سود کلانی دارد و ریسک سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهد. در غیر این صورت سرمایه‌گذار برای سودهای منطقی و طبیعی وارد کشور نمی‌شود و ترجیح می‌دهد سرمایه‌اش را در مناطق آرام‌تری به جریان بیندازد.
رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز در یادداشتی نوشت: رشد بخش صنعت بهبود یافته و تعداد فعالیت‌هایی که در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ از رشد مثبت برخوردار بوده‌اند نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۴ افزایش مناسبی داشته است. اما همانطور که در تفسیر و تحلیل نرخ تورم باید به آن توجه داشت، رشد اقتصادی نیز معدلی از عملکرد کل اقتصاد را به دست می‌دهد؛ بنابراین عملکرد همه بخش‌ها در این زمینه یکسان نیست.
«به عنوان مثال با وجود بهبود شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی، شماری از این فعالیت‌ها در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ همچنان با رشد منفی همراه بوده‌اند که مشروح آمار آنها توسط بانک مرکزی اعلام شده است. بنابراین طبیعی است که با وجود بهبود قابل توجه رشد اقتصادی، رونق اقتصادی هنوز برای برخی گروه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی محرز و قابل تجربه نباشد؛ چنانچه اگر این سوال از فعالانی که در صنایع روبه‌رشد و مواجهه با رونق پرسیده شود، پاسخ متفاوت است.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.