افزایش محتاطانه قیمت سکه

|
0 دیدگاه

در سومین روز هفته، قیمت دلار از کف محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومانی فاصله گرفت تا سناریوی مورد انتظار معامله‌گران ارزی رخ دهد. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز ۵ تومان رشد را تجربه کرد و به قیمت ۳ هزار و ۷۳۵ تومان رسید.

قیمت دلار از شنبه هفته گذشته در دامنه ۳ هزار و ۷۳۰ تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان گرفتار شد. پس از اینکه، قیمت دلار در روز یکشنبه به کف دامنه یاد شده یعنی نقطه ۳ هزار و ۷۳۰ تومان رسید، تصور معامله‌گران بر این بود که مطابق الگوی ۱۰ روز گذشته، شاخص ارزی در روز دوشنبه در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. با افزایش روز گذشته دلار یک بار دیگر در برابر خروج از سلول ۲۰ تومانی مقاومت کرد و سناریو مورد انتظار معامله‌گران، یعنی افزایشی شدن این ارز پس از برخورد به کف ۳ هزار و ۷۳۰ تومان تکرار شد. به گزارش دنیای اقتصاد، روز دوشنبه همسو با افزایش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز راه افزایشی را در پیش گرفت و با هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۲۰۶ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، در سومین روز هفته فضای بازار طلای داخلی آرام بود. به باور آنها، در چنین فضایی، رشد جزئی بهای اونس در بازارهای جهانی و افزایش آرام دلار در بازار داخلی دو عاملی بودند که زمینه ساز حرکت افزایشی سکه شدند. البته با آغاز ماه مبارک رمضان، تقاضا در بازار سکه کاهش پیدا کرده است و تحت‌تاثیر این موضوع حتی قیمت سکه‌های کوچک راه کاهشی را در پیش گرفت. روز دوشنبه، نیم‌سکه با هزار تومان افت به قیمت ۶۴۷ هزار تومان و ربع سکه با ۲ هزار تومان کاهش به قیمت ۳۶۷ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، کاهش تقاضای فیزیکی مهم‌ترین عامل اثرگذار در افت بهای سکه‌های کوچک بود.

 

برگشت از محدوده ۳۷۴۰

روز گذشته، دلار معاملات خود را در نزدیکی محدوده ۳ هزار و ۷۴۰ تومان آغاز کرد. در هشتمین روز خردادماه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۷۳۹ تومان شروع کرد که افزایشی ۹ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. به گفته فعالان، رشد ابتدای روز ناشی از تحرکات معامله‌گران فردایی در ساعات انتهایی دومین روز هفته بود. به باور آنها در ساعات انتهایی روز یکشنبه، معامله‌گران فردایی سعی کردند از فرصت نبود بازیگران بازارساز و تعطیلی مراکز فروش رسمی ارز استفاده کنند و با افزایش خریدها قیمت را از کف محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان بالا بیاورند.

قیمت دلار که در ابتدای روز دوشنبه با افزایش ۹ تومانی رو به رو شده بود، در ادامه روز نتوانست رشد خاصی را تجربه کند و پس از آنکه برای مقطعی وارد محدوده ۳ هزار و ۷۴۰ تومان شد، راه بازگشت به محدوده ۳هزار و ۷۳۰ تومان را در پیش گرفت. دلار از حدود ساعت ۲ بعدازظهر تغییر مسیر داد و در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر با قیمت ۳ هزار و ۷۳۵ تومان به کار خود در روز دوشنبه پایان داد. البته این قیمت نیز ۵ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود و موجب شد اولین افزایش دلار در هفته جاری به ثبت برسد. با وجود رشد روز دوشنبه، کمتر معامله‌گری در بازار حضور داشت که انتظار داشته باشد، قیمت دلار در روزهای آینده رشد بیشتری را تجربه کرده و از محدوده ۳هزار و ۷۵۰ تومان عبور کند. به گفته این دسته، شاخص ارزی در روزهای اخیر بیشتر گرایش به کاهش قیمت داشت و حتی در هفته جاری توان عبور از نقطه ۳ هزار و ۷۴۲ تومان را از خود نشان نداد. با وجود این، عده‌ای در بازار همچنان در انتظار عقب‌نشینی بازیگران بازارساز و افزایش قیمت هستند.

06

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.