مناظره اقتصادی یا بی اخلاقی علیه دولت یازدهم

|
3 دیدگاه

شمارش معکوس برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است و شب گذشته (جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه) آخرین برنامه مناظره تلویزیونی با محور اقتصاد بین نامزدها برگزار شد.

در این برنامه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید ، برخی نامزدها در خلال اظهارات خود، عملکرد رقیب را زیر سوال برده و مورد انتقاد خود قرار دادند که این رویکرد از نگاه برخی کارشناسان اقتصادی از جمله «سعید لیلاز» با بی اخلاقی انتخاباتی همراه بود و بسیاری از موضوعات مطرح شده بی پایه و اساس بوده و قابلیت اثبات ندارد.
لیلاز  درباره مناظره شب گذشته می گوید: برخی نامزدها اطلاعات کافی از اقتصاد کشور ندارند و دیدیم که تقریبا هیچ یک از آماررو ارقام که درباره بخش های مختلف اقتصاد به مردم ارائه می دادند، صحیح نبوده و اکثر آنها خلاف واقع بودند.
« امروز با پدیده بی اخلاقی انتخاباتی مواجه هستیم و عده ای نه تنها که تمام دستاورد و اقدامات دولت را نادیده می گیرند بلکه آنها را زیر سوال هم می برند و واقعا برای این بی اخلاقی انتخاباتی متاسف هستم. »

متن کامل گفت وگو با لیلازبه شرح زیر است:
نظر شما درباره آنچه که نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در آخرین برنامه مناظره با محوریت موضوعات اقتصادی عنوان کردند، چیست؟
**لیلاز: متاسفانه برخی نامزدها در آخرین مناظره اخلاق را زیرپا گذاشتند و مطالب دروغ و غیرواقعی عنوان کردند. این روزها دروغ سکه رایج شده و شاهد این بودیم که در این مناظره، دروغ های بیشتری را به مردم گفتند. برخی از نامزدها اطلاعات کافی از اقتصاد کشورمان ندارند و تقریبا هیچ یک از آمار و ارقام که درباره بخش های مختلف اقتصاد به مردم ارائه می دادند، صحیح نبوده و اکثر آنها خلاف واقع بود.
تاکید می کنم برخلاف آنچه که برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مدعی هستند، دولت یازدهم در ارتقاء و بهبود معیشت مردم، در حوزه مبارزه با فساد، جلوگیری از تعمیق رکود و ایجاد رونق نسبت به دولت های ۵۰ سال اخیر موفق بوده است .
باید این واقعیت را بپذیریم که دولت یازدهم با اتخاذ سیاست های صحیح و علمی و با برقراری روابط تعاملی و نه تقابلانه با دنیا توانست اقتصاد ایران را که در لبه پرتگاه قرار داشت، نجات داد.
امروز با پدیده بی اخلاقی انتخاباتی مواجه هستیم و عده ای نه تنها که تمام این دستاوردها و اقدامات دولت را نادیده می گیرند بلکه آنها را زیر سوال هم می برند و بی اخلاقی انتخاباتی تاسف آوراست .

منظورتان از بی اخلاقی انتخاباتی چیست؟ آیا تصویری که نامزدها از اقتصاد کشور کشیدند، واقعی نبود؟
**لیلاز: این مناظره نشان داد که عده ای اخلاق را به راحتی زیر پا می گذارند و به راحتی دروغ می گویند. این مهم نیست که به دروغ درباره رکود، تورم و رشد اقتصادی گفته شد مهم این است که عملکرد دولت یازدهم نشانگر این است که دولت توانسته عملکرد درخشانی در حوزه اقتصادی داشته باشد. دولت فعلی در مبارزه با رکود و کاهش تورم و بهبود شاخص های اقتصادی موفق ترین دستاوردها را داشته است و مردم به خوبی این را می دانند.
امروز در کشورمان تنها نهادی که مردم می توانند به آن ورود کنند و بر آن نظارت داشته باشند، دولت است. اگر این شرایط تغییر کند به طور این نهاد به نهادهای امنیتی می پیوندد که کسی حق نظارت و دخالت در آن را نخواهد داشت. در هر دادگاه صالحه ای می توان از عملکرد دولت یازدهم دفاع کرد. اقدامات بسیار شفاف است و تاثیر عملکرد این دولت در بهبود اقتصاد خانوار مشهود است بنابراین نمی توان با دروغ پراکنی ذهن را مسموم کرد.
معتقدم باید به دولتی رای دارد که انتقاد از آن به همین سادگی است که عده ای در برنامه تلویزیونی درباره آن دروغ می گویند و به آن تهمت می زنند. تاکید می کنم باید قدر این دموکراسی را دانست و امروز حداقل می توانیم به یک نهاد به راحتی ورود کنیم و آن را زیر سوال ببریم هر چند که ادعاهایی که مطرح می شوند، واقعی نیستند.

نهادهای مرتبط با برخی نامزدها با وجود گردش مالی بالا ، اما مالیات نمی دهند و معاف از پرداخت مالیات هستند ، این مدیران امروز مدعی احیای قوانین مالیاتی بوده و ازعملکرد دولت در ارتباط با درآمدهای مالیاتی و فرارهای مالیاتی انتقاد دارند، نظر شما در این باره چیست ؟
**لیلاز : مالیات دادن و ندادن نهادهای انقلابی و بنیادها مهم نیست. نکته مهم این است که نهادهایی این چنینی اساسا قادر به تولید ثروت نیستند. اگر مالیات ندادن این نهادها را قبول کنیم موضوع اصلی این است که این نهادها که معاف از هر گونه مالیات هم هستند، بهره وری ندارند و جز رانت خواری ها و افزایش دارایی از طریق مصادره ها نتوانستند ثروتی داشته باشند.
گفته می شود، عده ای مدعی هستند که دولت یازدهم هزینه های جاری خود را از طریق افزایش مالیات ها تامین می کند که این هم دروغ محض است. از چندین سال گذشته نرخ قانون مالیاتی ثابت بوده است.
دولت یازدهم توانست جلوی فرار مالیاتی را بگیرد و با این اقدام به ویژه در گمرکات توانست در سال گذشته، درآمدها را تا ۶۱ درصد افزایش دهد.
سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۸۴ چیزی حدود ۸ درصد بود اما این رقم در طول دولت نهم و دهم به ۵ درصد کاهش پیدا کرد و ما هنوز هم نتوانستیم در این حوزه به آمارهای دولت هشتم برسیم و با آن رقم ۸ درصدی فاصله داریم.

** معیشت کشاورزان و حوزه کشاورزی از مضوعاتی دیگری که در این مناظره محل بحث و تبادل نظز نامزدها بود، آیا ادعای نامزدها درباره عملکرد دولت در بخش کشاورزی قابل قبول است ؟
**لیلاز: در حالی که عده ای عملکرد دولت در بخش کشاورزی را مورد نقد قرار می دهند اما در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ متوسط رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی بین ۴٫۵ تا ۵ درصد بوده که این رقم تقریبا دو برابر نرخ رشد اقتصادی ایران است. در حال حاضر وابستگی ایران به واردات مواد غذایی به نسبت چهار سال یپش، یک چهارم است.
در حوزه معیشت کشاورزان هم اقدامات بسیار قابل توجهی در دولت یازدهم انجام شد. امروز درآمد گندم کاران نسبت به مبالغی که در سال ۱۳۹۱ دریافت می کردند تا ۱۷ برابر افزایش یافته است. البته نکته مهم این است که تعداد خانواده های این قشر ثابت بوده است و این به طورقطع به معنای برد این اقشار در این دوره است و قدرت خرید کشاورزان در این سال ها افزایش یافته است.
یکی از مهم ترین دستاوردهای اقتصادی در طول چهار سال گذشته، خودکفایی در بحث گندم و امتداد این روند بوده و نکته مهم پایداری این خودکفایی است. از واردات سالانه ۶ میلیون تن گندم، ما در سال ۹۵ به خودکفایی رسیدیم و در حال حاضر امکان اینکه بتوانیم سالانه یک تا ۲ میلیون تن گندم صادر کنیم، وجود دارد و البته این فقط مربوط به گندم نیست و دولت توانست در سال گذشته رکورد تولید نیشکر، چای و برنج رکورد را بشکند.
یکی از دستاویزهای نامزدها برای تبلیغات موضوع افزایش یارانه های نقدی است، به نظر شما افزایش یارانه نقدی برای تمام مردم، با توجه به شرایط اقتصادی موجود، امکان پذیر است ؟
**لیلاز: برخی نامزدها برای جلب رای اقشار کم درآمد شعار افزایش سقف یارانه نقدی را سر می دهند اما شعور این افراد را دست کم گرفته اند. از سوی دیگر اجرای این شعارها به معنای بی‌اعتبار دانستن قانون است چرا که عملیاتی شدن این وعده ها برخلاف عدالت اجتماعی محسوب و در نهایت به گسترش فقر منجر می‌شود.
به طور قطع افزایش سقف یارانه های نقدی تبعات بسیار منفی در اقتصاد کشورمان دارد که یکی از آنها افزایش نرخ دلار است. افزایش نرخ دلار منجر به افزایش تورم و در نتیجه کاهش قدرت خرید خانوارهای دهک های ضعیف کشورمان خواهد شد.
واقعیت این است که افزایش سقف یارانه های نقدی یعنی، چند برابر یارانه ای که در جیب مردم می گذارد از جیب دیگر مردم برداشت کنند و این باعث شکاف طبقاتی خواهد شد. معتقدم طرح توزیع یارانه‌های نقدی که برخی نامزدهای ریاست جمهوری وعده افزایش آن را می‌دهند، ضد عدالت اجتماعی است.
پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به معنای افزایش نرخ دلار به ۸ هزار تومان است و مردم فریب شعار پوپولیستی افزایش یارانه ها را نمی خورند. بر این باور هستم که جمعه آینده (بیست و نهم اردیبهشت ماه) مردم آگاهانه به پای صندوق رای می روند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

3 دیدگاه

توسط: محمد رضا کیانفر

با سلام، در سومین مناظره ی تلویزیونی ی شش کاندیدای ریاست جمهوری که روز جمعه ۲۲/۲/۹۶ برگزار شد هیچیکدامشان از آزادی ی بیان که شرط اصلی ی حل مشکلات کشور و گام لازم برای ایجاد دوستی و مشارکت و همکاری در بین مردم است سخنی نگفتند و تنها به ضایع کردن یکدیگر و بیان نمودن کینه ها و دشمنیهایشان که اولین قدم برای شروع جنگ و جنایت می باشد اکتفا کردند و ثابت نمودند که واقعاً از دنیا بی خبرند و عمیقاً در خواب به سر می برند و مرا شدیداً نسبت به آینده بیش از گذشته نگران ساختند. محمد رضا کیانفر ۰۹۳۶۵۴۷۶۳۲۲

توسط: محمد رضا کیانفر

سرور گرامی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب.
از آخرین دیدار ما نزدیک به چهل سال می گذرد، اگر خاطرتان باشد زمستان سال ۵۶ که زمستان سردی بود در بازداشتگاه هنگ ژاندارمری ی مشهد در پشت کوهسنگی نزدیک جاده ی سنتو دو شبانه روز را با هم گذراندیم، در آن روزگار من و شما هر دو به اتهام انتقاد از شاه بی کفایت گرفتار شده بودیم، من که درجه دار ژاندارمری بودم ابتدا به تنزیل یک درجه سپس به سه ماه حبس و بیست روز بازداشت محکوم شده و در نهایت پس از شش سال خدمت زیر پرچم از کسوت نظامی اخراج گردیده بودم ایام بازداشتم را می گذراندم و شما حکم تبعید به ایرانشهر گرفته بودید که از ساواک به ژاندارمری تحویلتان داده بودند تا با دو مأمور به ایرانشهر اعزام شوید.
حضور شما در بازداشتگاه با اینکه مدتش کوتاه بود ولی تأثیر و خاطرات زیادی به جا گذاشت که اگر بخواهم جزئیاتش را بگویم وقت گیر است و تنها به این خاطره اکتفا می کنم که از شما پرسیدم: اتهامتان چیست؟ و شما جواب دادید: نمی دونم، اینا می گن چرا حرف حق رو زدی، باید نازش می کردی چون جرم زدن خیلی سنگینه. امروز که دوباره ضرورتی پیش آمده که با شما همسخن شوم می خواهم از جواب آن روزتان پند بگیرم آنچه را که به نظر خودم حرف حق است نزنم بلکه به سمع مبارکتان برسانم تا هم کسی نتواند مثل ساواکیهای آن روز به زدن متهمم کند و هم حق نان و نمکی را که با هم خوردیم ادا کرده باشم، تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
رهبر معظم، همان طور که خودتان بهتر از هر کسی می دانید امروز خطراتی جدی کشورمان را تهدید می کند که واجب است شما قبل از وقوع چاره ای بیندیشید زیرا در غیر این صورت این طور که باد می آید و شاخه می جنبد خدای نخواسته چنان طوفانی به پا خواهد شد که نه از تاک نشان ماند و نه تاک نشان و بی شک همه چیزمان را از امنیت گرفته تا یکپارچگی ی مملکت از بین خواهد برد ولی متأسفانه به نظر می رسد که شما با من هم عقیده نیستید زیرا در فرمایشات روز ۱۷ خرداد ۹۶ اصطلاح آتش به اختیار را به کار بردید که حکیمانه نبود و بوی فراق می داد.
رهبر معظم، همانگونه که می دانید در جنگ سه نوع فرمان آتش داریم: یکی آتش به فرمان یعنی به هدفی که فرمان دهم شلیک کنید، دومی آتش به احتیاط یعنی اگر مطمئنید کسی که در تیررستان است دشمن است با تیر بزنیدش و سومی آتش به اختیار یعنی اگر به کسی که در تیررستان است شک دارید گلوله بارانش کنید.
رهبر معظم، این فرمایش شما در شرایط فعلی به قدری مبهم است که هر جریان سیاسی می تواند هرجور بخواهد آنرا تعبیر کند و باعث ایجاد آشوب و تفرقه در جامعه گردد در صورتی که امروز با این خطراتی که کشورمان را تهدید می کند بیش از همیشه نیازمند همبستگی و تفاهم و اتحاد هستیم و این وحدت تنها با محوریت شما امکان پذیر است.
رهبر معظم، همه ی جناحهای نظام و حتی فعالین سیاسی ی خارج از نظام در حکم فرزندان شما هستند و از شما انتظار می رود با یک چشم به آنها بنگرید و شما مسلماً این کرامت و عدالت را دارید که بینشان تبعیض قائل نشوید، امید است تذکرم را به حساب جسارت نگذارید بلکه به حساب به جا آوردن حرمت سفره و نان و نمکی بگذارید که با هم خوردیم. با آرزوی موفقیت شما. محمد رضا کیانفر ۰۹۳۶۵۴۷۶۳۲۲ mohammadrezakianfar5@gmail.com

توسط: محمد رضا کیانفر

رئیس جمهور محترم آقای دکتر حسن روحانی
مایه ی مسرت بسیار است که موفق شدید کابینه ای تشکیل دهید که می توان به آن نام واقعی ی اعتدال را داد و نسبتاً مطمئن بود که دیگر مشکل عمده ای برای دستیابی به شعار اصلی ی انتخاباتی تان که عبارت بود از:
آزادی ی فراگیر، امنیت پایدار، اشتغال مولد
در پیش رو ندارید

سرور گرامی
لازم است یادآور شوم به قول هموطنان آذربایجانی مان آنچه را کله ی من می داند کلاه شما بهتر می داند یعنی شما بهتر از من آگاهید که مشکل اصلی ی مملکت ما خام فروشی است، یعنی همه چیز داریم ولی هیچ چیزی نداریم زیرا تقریباً تمام منافع ثروتهای ملی مان نصیب دیگران می شود
برای تغییر این وضع نیازمند رادمردی با درایت بودیم که خداوند متعال به ما ارزانی داشت و شما را در خدمت فرهنگ این مرز و بوم قرار داد

آقای روحانی
نجات کشور در دست شماست، حاجت هیچ استخاره نیست، لازم است هر چه زودتر وارد عمل شوید، نام ناجی ی ایران را برای خودتان در تاریخ جاودانه کنید و به خاطر داشته باشید که چنانچه این موقعیت مناسب از دست رود دیگر معلوم نیست چنین شرایطی فراهم گردد
برای تحقق شعارهای شما مناسبترین راه این است که بیست میلیون شغل در کشور ایجاد گردد، تحقق این آرزو میسر است به شرطی که بتوانیم مواد خامی را که هماکنون صادر می کنیم تبدیل به فرآورده های صنعتی نماییم و سپس بفروشیم

زمینه ی عملی شدن این پروژه در کشورمان مهیاست فقط یک قلم کمبود داریم که آنهم سرمایه است
برای تأمین سرمایه گزینه ی مناسبی وجود دارد و آن اینکه خریداران مواد خام برای تبدیل آنها به فرآورده های صنعتی در کشورهای خودشان با هزینه های جانبی ی کمر شکنی مواجه هستند و بسیار علاقمندند که تأسیساتشان را به کشورهای صادر کننده مثل کشور ما منتقل نمایند تا هزینه هایشان کاهش یابد و در بازار بین المللی قادر به رقابت باشند
اما اشکالاتی که در ساختار فرهنگی سیاسی ی نظام حاکم بر کشور ما وجود دارد آنان را بی اعتماد نموده و حدس می زنند که نتوانیم امنیت لازم را برای سرمایه هایشان فراهم نماییم

عمده ترین اشکالاتی که در نظام ما به چشم می خورد یکی احتمال وقوع شورش مردم در اثر فشارهای ناشی از بار سنگین معیشت و دیگری حمله ی خارجی به مملکت مان می باشد که هر دوی اینها خطری جدی برای سرمایه های آنان به شمار می آید
شورش مردم احتمال دارد به یک انقلاب منتهی شود و جریانی روی کار آید که همانند مرحوم دکتر مصدق که شرکت نفت انگلیس را مصادره کرد و یا مرحوم آیت الله خمینی که سرمایه های هزاران سرمایه دار را از چنگشان درآورد عمل کند

وقوع جنگ خارجی هم با وجود دشمن تراشی های عدیده ای که در اقصی نقاط جهان برای خودمان کرده ایم به هیچوجه دور از انتظار نیست که دیوانه ای مانند صدام پیدا شود کشورمان را مورد بمباران موشکها و هواپیماهای بمب افکنش قرار دهد و به تأسیسات خارجی ها صدمه بزند

آقای روحانی
کلید این دو معما هم اکنون در دست شماست، یکی همین آقای محمد جواد ظریف برای وزارت خارجه که انتخاب بسیار شایسته ای کرده اید زیرا او طی ی چهار سال گذشته که در همین سمت بوده لیاقتش را در حل مشکلات با کشورهای دیگر به خوبی نشان داده و می توان امیدوار بود که بتواند با کشورهایی که با ما در موضع دشمنی هستند کنار بیاید و دشمنی شان را تبدیل به دوستی نماید

اما برای حل مشکل داخلی که رفع خطر شورش مردم می باشد موضوع قدری پیچیده تر است به این صورت که چه در زمان محمد رضا شاه و چه در دوران حکومت جمهوری ی اسلامی غالباً محرک مردم دانشجویان بوده اند و دانشجویان همیشه در اعتراض به فقدان آزادی ی بیان دست به خشونت زده اند پس چنانچه آزادی ی بیان در دانشگاه برقرار گردد دیگر دستاویزی برای اعتراض وجود نخواهد داشت
اینکه شما موفق نشدید وزیر مناسبی برای وزارت علوم که مسؤل دانشگاههاست تعیین نمایید جای نگرانی نیست زیرا خودتان می توانید مسؤلیت وزارت علوم را به عهده بگیرید و آزادی ی بیان را در دانشگاه تأمین نمایید

در نتیجه ی این دو اقدام اساسی که لازم است نود درصد انرژی تان را صرف آن کنید یقیناً صاحبان صنایع بین المللی با کمال میل دست شراکت به ما خواهند داد و به امید خدا طی ده سال آینده اثری از بیکاری و ورشکستگی ی اقتصادی در مملکت باقی نخواهد ماند
به امید رسیدن به آن روز خدا نگهدارتان
محمد رضا کیانفر ۸ شهریور ۹۶

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.