برای اجرای مانور اطفای حریق در بزرگترین مرکز فروش گوشی های موبایل

پای آتش نشانی به «علاء الدین» باز شد!

|
0 دیدگاه

مسؤولان پاساژ علاءالدین به کمک مأموران آتش‌نشانی در ساعات پایانی جمعه شب هفته گذشته (۹۶/۳/۵) با اجرای مانور اطفای حریق، تجهیزات ایمنی بزرگ‌ترین مرکز فروش گوشی‌های موبایل را مورد بازبینی قرار داده و به معرض نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرنگار روزنامه آسیا، این مانور که در ساعت ۲۱:۲۷ با حضور رؤسا و نیروهای آتش‌نشانی سه ایستگاه آتش‌نشانی نزدیک به منطقه و با هماهنگی نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ آغاز شد، پس از بیست دقیقه با موفقیت به کار خود پایان داد.

افشین فلاح‌زاده، فرمانده ایستگاه چهل و شش، واقع در چهارراه ولیعصر خیابان مظفر جنوبی با تشریح جزئیات این مانور گفت: بعد از اعلام حریق فرضی در طبقه چهارم پاساژ علاءالدین از طریق ستاد فرماندهی در ساعت ۲۱:۲۵ بلافاصله در محل حاضر شدیم و پس از لوله‌کشی و آبرسانی به طبقات و اطفاء حریق در طبقه چهارم، با توجه به اینکه حریق به طبقه پنجم هم سرایت کرده بود، مأمورین آتش‌نشانی بلافاصله به طبقه پنجم رفتند و با انجام لوله‌کشی، عملیات اطفاء حریق، لکه‌گیری و ایمن‌سازی کامل در این طبقه انجام شد.

سعید کاظمی، فرمانده حریق ایستگاه شماره یک میدان حسن‌آباد نیز با اشاره به اینکه پس از اعلام حریق فرضی در طبقه چهارم ساختمان علاءالدین، نیروهای عملیاتی ایستگاه یک بلافاصله به محل اعزام شدند، گفت: همزمان نیروهای حریق ایستگاه چهل و شش و نیروی نجات ایستگاه یک به همراه خودرو بالابر ایستگاه یک، خودروی دستگاه تنفسی و تشک نجات در محل حاضر شدند.

کاظمی با اشاره به اینکه مورد حریق، در ضلع شرقی طبقه چهارم ساختمان علاءالدین روبه‌روی خیابان حافظ قرار داشت، اضافه کرد: نیروهای ایستگاه یک به محض حضور در محل، نیازهای خود را اعلام کردند و پس از دپو کردن تجهیزات در طبقه سوم، با آبرسانی به محل، عملیات اطفای حریق دو باب مغازه که در کنار هم شعله‌ور شده بودند، با موفقیت به اتمام رسید.

به گفته فرمانده حریق ایستگاه شماره یک، همزمان با تیم ایستگاه یک آتش‌نشانی، نیروهای ایستگاه چهل و شش هم به عنوان نیروی کمکی در محل حریق حاضر شدند و از پلکان شمالی واقع در خیابان جمهوری وارد ساختمان شدند و به یاری نیروهای ایستگاه یک شتافتند.

وی همچنین افزود: پس از اطفاء، شعله‌زنی، لکه‌گیری و تخلیه دود، فرد محبوس شده در طبقه ششم پاساژ از طریق پشت بام، توسط خودرو بالابر به پایین انتقال داده شد.

کاظمی تأکید کرد: همچنین از طریق ضلع شرقی ساختمان اقدام به آبرسانی کردیم و از طریق پلکان بالای پشت بام وارد طبقات ششم و پنجم شدیم.

وی با اشاره به استفاده از سیستم اطفای حریق موجود در ساختمان علاءالدین گفت: ساختمان علاءالدین سیستم اعلام و اطفای حریق و همچنین شوتینگ در ضلع جنوب شرقی ساختمان برای انتقال محبوسین به کف خیابان دارد که به همراه سیستم فایرباکس و تانکر ۱۶۰هزارلیتری تعبیه شده در طبقه زیرزمین برای کمک در آبرسانی و عملیات نجات می‌توان از آن استفاده کرد.

کاظمی همچنین از برگزاری مانورهای زمانبندی شده در خصوص ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه خبر داد و گفت: برای آشنایی هر چه بیشتر نیروهای آتش‌نشانی و شناسایی راه‌های ورود و خروج و نحوه عملیات در ساختمان‌های بلندمرتبه، مانورهای زمانبندی شده‌ای را در دستور کارمان قرار داده‌ایم.

در پایان اسماعیل امیری، مسؤول ایمنی ساختمان علاءالدین در خصوص اهداف برگزاری این مانور گفت: این مانور به منظور آشنایی عوامل آتش‌نشانی با ورودی‌ها، خروجی‌ها، سیستم لوله‌کشی خشک و تر و مرکز اتاق سرور پاساژ علاءالدین برگزار می‌شود و تجهیزات تعبیه شده در این پاساژ توسط مأمورین آتش‌نشانی مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

وی افزود: در ساختمان علاءالدین علاوه بر فایرباکس‌ها و سیستم‌های اعلام و اطفای حریق که در هر طبقه و هر مغازه نصب شده‌اند، منبع تغذیه ۱۶۰هزار لیتری آب در زیرزمین ساختمان تعبیه شده است تا در زمان وقوع حادثه به آبرسانی عوامل آتش‌نشانی کمک کند.

امیری همچنین از استقرار شبانه‌روزی دو تن از آتش‌نشانان در ساختمان علاءالدین خبر داد و گفت: در زمان وقوع حادثه و تا رسیدن مأمورین آتش‌نشانی، اقدامات اولیه توسط این دو فرد انجام خواهد گرفت.

0 پسندیده شده
سحر سعیدیان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.