افزایش ۱۸درصدی تولید نفت ایران در سال گذشته میلادی

|
0 دیدگاه

آمارهای جدید موسسه بی پی از میزان تولید انرژی جهان نشان می دهد تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ که میعانات را هم شامل می شود با ۱۸ درصد افزایش به ۴.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری مید، آمارهای جدید موسسه بی پی از میزان تولید انرژی جهان نشان می دهد که تولید نفت در منطقه خاورمیانه به لطف افزایش تولید نفت ایران و عراق، ۱٫۷ میلیون بشکه در روز بیشتر شده است.

بازگشت تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم ها و افزایش تولید نفت عراق در کنار رشد تولید عربستان به این افزایش تولید کمک کرده، اما سرعت رشد تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۶ همچنان پایین ترین رقم از سال ۲۰۱۳ تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ که میعانات را هم شامل می شود با ۱۸ درصد افزایش به ۴٫۶ میلیون بشکه در روز رسیده، در حالی که تولید نفت عراق با ۱۰ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۵ به ۴٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.

مجموع تولید نفت عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت منطقه که شامل نفت خام و میعانات می شود به ۱۲٫۳ میلیون بشکه رسیده که ۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.

ایران و عراق همچنین شاهد بیشتری نرخ افزایش در تولید گاز طبیعی در منطقه بوده اند.

تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۰۰ میلیارد متر مکعب رسیده و افزایشی ۶٫۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ را داشته است. اما ایران تقریبا تمام گاز تولیدی خود را مصرف می کند و برای صادرات به گاز وارداتی از کشورهای آذربایجان و ترکمنستان متکی است.

تولید گاز عراق در سال گذشته میلادی با ۱۲٫۶ درصد افزایش به ۱٫۱ میلیارد متر مکعب رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.