تولید گاز هلیوم قطر در پی منازعه با کشورهای عربی قطع شد

|
0 دیدگاه

قطر به عنوان دومین تولید کننده گاز هلیوم، در پی قطع رابطه با چند کشور عربی، دو کارخانه تولید این گاز را تعطیل کرد.

یک مقام رسمی شرکت
‘قطر پترولیوم» گفت که پس از آنکه عربستان با بستن مرز خود صادرات زمینی گاز قطر را قطع کرد، کارخانه های تولید هلیوم که توسط «راس‌گاز» یکی از شرکت های تابعه شرکت دولتی قطر پترولیوم اداره می شد، تعطیل شدند.
بر اساس این گزار ش،۷۰ درصد از سهام راس‌گاز متعلق به قطر و ۳۰ درصد آن در مالکیت شرکت نفت و گاز آمریکایی «اکسان موبیل» است.
تا زمانی که منابع ذخیره مصرف کنندگان گاز هلیوم تمام نشده، توقف صادرات این گاز از سوی قطر تاثیری بر بازار جهانی نخواهد گذاشت.
این در حالی است که به گفته «فیل کورنبلوث» رئیس شرکت آمریکایی «مشاوره هلیوم کورنبلوث» در صورت طولانی شدن این منازعه دیپلماتیک، بازار جهانی با کمبود این گاز روبه رو خواهد شد. در آخرین مورد اتفاق مشابه، قیمت این گاز دو برابر شد.
هلیوم که در فرایند فرآوری گاز طبیعی به دست می آید، به عنوان گاز بالابرنده در بالون ها و کشتی های هوایی و نیز تنفس در هنگام غواصی به کار می رود. اما مهمترین استفاده آن برای خنک سازی در اسکنرهای MRI و تجهیزات ماهواره ای است.
دو کارخانه ای که در قطر تعطیل شده اند در مجموع ۲ میلیارد فوت مربع گاز هلیوم در سال تولید می کردند که این رقم برابر با ۲۵ درصد مصرف جهانی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور دوم
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.